Sandy kasırgası Windows 8'i etkiledi mi?

Windows 8'in daha çok satmasını engelleyen neden, kimsenin beklemediği bu şey mi?

  • Berk Toparlak
Sandy kasırgası Windows 8'i etkiledi mi?

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8 piyasaya çıkalı bir aydan fazla oldu. Dördüncü gününde 4 milyon satış adedine ulaştığı açıklanan Windows 8, son zamanlarda hız kesmiş görünüyor.

StatCounter'ın raporuna göre, piyasaya çıktıktan 30 gün sonra, Windows 8 kullanımı Amerika'da yüzde 2,05 dünya genelinde ise yüzde 1,44'te kaldı. Kıyaslamak gerekirse, Windows 7 piyasaya çıktıktan 30 gün sonra ise Amerikalı bilgisayar kullanıcıları arasında yüzde 4,95 dünya genelinde ise yüzde 4,63 kullanım oranına sahipti.

StatCounter mali işler müdürü Jenni Cullen, Windows 8'in elde ettiği rakamların beklentilerin altında kalmasını ilginç bir teoriyle açıkladı: "Sandy kasırgasının, Windows 8 satışlarını büyük oranda etkilediğini düşünüyoruz. Kasırganın etkileri tamamen azaldıkça, rakamlar da yavaş yavaş yükselecektir."

Kasırga, Windows 8'in duyrulmasınan yalnızca birkaç gün sonra Amerika'nın kuzeydoğu kıyılarını şiddetli bir şekilde vurmuştu. Bölgedeki elektrik ve temel ihtiyaçlar, haftalarca sekteye uğramıştı. Ülkenin diğer bölgelerine nazaran, kuzeydoğu nüfusun daha büyük bir bölümünü oluşturuyor.

İddialar doğruysa, yeni bilgisayar alımlarıyla birlikte Windows 8 satışları da artacak demektir. Önümüzdeki günlerde Cullen'ın haklı olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Windows 8 fiyaskosunu ancak yeni pc ile satabilirler... free dos pc satışları tavan yapacak...

insanlar windows 7den memnun. neden windows 8 satın alsın ki?

Win 7 nin daha hızlı bir çıkış yakalama sebebi xpnin artık eskimiş olması ve vistanın facia olması yüzünden. Win8 daha iyi olabilir ama çok büyük bir fark sağlıyacağını düşünmüyorum yani şuan için win7 den oldukça memnunum.

ne kasırga ne de doğal bir afet.tek sebebi kötü ve kullanışsız bir işletim sistemi olması.

Bangır bangır reklam bir yere kadar ilk servis paketi gelesiye kadar kesin geçiş düşünmüyorum çünkü tam olarak oturmamış

windows 8 vista kadar olmasada bir facia olarak görüyorum açıkcası nedeni telefon kullanmıyoz sonuçta daha çok özeleştirmek istiyoruz bazen bilgisayarlarımızı hız konusunda yenilik hızlanması zaten her zaman beklenen birşey ama windows 7 kadar bir satış rekoru kıramıcaktır.

Millet gordu ne menem bir isletim sistemi oldugunu, o yuzden satislar yavasladi. Aslinda durdu ama yeni alinan urunlerde zorla dayatilmasindan dolayi halen satiliyormus izlenimi veriyor. 50 defa dedik bu isletim sistemi MSnin yaptigi en buyuk hata diye. Vista faciasi bile bunun yaninda sonuk kalacak. Boyle bir arayuzu sirf reklamlar yuzunden alacak insan orani zaten yuzde 10'dan fazla olmaz.

Metro kasırgası da var tabii.

Windows 8 yeni bir işletim sistemi ve elbetteki Windows 7'den artıları fazla. Ancak Windows 8 kullanıp 7'ye dönmüş biri olarak Windows 8'deki Metro UI bence çok kullanışsız. Dokunmatik arayüze sahip olmayanlar bence geçmesinler.

Win8 in fazla satmamasın ne güzelde kılıf arıyorlar. Kimse attan inip eşeğe binmek istemez.

Windows 8 in kayde değer hiçbirşey sunmadığını neden gözardı ediyor windows7 ye 8 teması yükle 8 den daha iyi olur

Dunyada bir tek Amerika mi var.. ne sacma..Bence yeterince duyurulmadigindan ya da insanlar win7 yle gayet mutlular... nede olsa guzel bi isletim sistemi win 7

@30 Kas 2012 22:52 Microsoft 2 milyar dolar reklama harcıyor windows 8 için. Türkiye'de bile TV'de sürekli reklamı dönüyor. Daha nasıl tanıtacak?

evet evet yedik bizde

ms bu konuda yaptığı hatayı düzeltmesi için sandy kasırgası bence bir fırsattı hemen düzeltip başlat menüsü metroya kaldırıp xp gibi menüler yüklemeliydi ms zor satar win8i

gelişmiş ülkelerin içinde bulundukları özelliklede avrupa ülkelerinin ekonomik durumları daha fazla etkilemiştir. çünkü dünyada en fazla lisanslı windows u avrupalı müşteriler tercih ediyor. bilindiği üzere amerikalı müşteriler genelde mac os kullanıyor.

win8 vista gibi, arabozma bir sürüm, kendinden nefret ettirecek ve bir sonraki sürümü çok sattıracak.

bence windows 8 in diğer işletim sistemlerine göre farklı olduğundandır "kullanamam ben" diye almazlar

w8 aslında çok güzel fakat w7 de bir o kadar güzel olduğu ve kimse yenilikle uğraşmak istemediğinden bu duruma geldi. w7 - xp olayında da aynı mesele olmuştu. Zamanla artacaktır bence. Ben w8i gerek açılış hızı olsun gerek oyunlardaki performansı ve sadeliğiyle herşeyini sevdim :)

windovs 7 oldukca iyi bence

Beklesinler

Ama yükseltme fiyatı güzel, ben de aldım. Gerçi Windos 7'ye de ie10 geldi ama bir yıl sonra başka esksiklikler olur, o zaman da çok daha pahalı bir Windows 8 alamazdım, ucuzken aldım, kafam rahat.

Windows 8 64 bit kullananlar muhtemel program uyumsuzlukları yaşayacaklar. Muhtemelen win7 64 bit Sp1 de olduğu gibi. ileri seviye kullanıcılar için başka açıklaması yok..

Ucuzken alınmayan pahalıyken nasıl alınır

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play