SD kartları hack'lemenin bir yolu bulundu!

"SD kart nasıl hack'lenir ki" demeyin, görünüşe göre dünyada hack'lenmeyecek hiçbir şey yok!

Güvenlik araştırmacıları SD kartları hack'lediler
Andrew Huang (solda) ve Sean Cross (sağda)

Güvenlik araştırmacıları, cep telefonlarında ve dijital kameralarda sıklıkla kullanılan SD kartları hack'lemenin ve verileri ele geçirmenin bir yolunu buldular.

Andrew Huang ve Sean Cross'un Pazar günü blog'unda anlattığı ve Chaos Computer Congress'te bahsettiği yöntem, kartın üzerinde zararlı bir yazılım çalıştırmaya izin veriyor. Kartların üzerinde mikrodenetim adı verilen, veri depolama detaylarını yöneten çok küçük mini-bilgisayarlar bulunuyor ve saldırı, bu mikrodenetimden faydalanıyor.

Huang, bunun sonucunda verilerinizle kart arasında istediği şeyi yapabildiklerini söylüyor. Huang ve Cross, keşfettikleri bu saldırının verileri gizlice kopyalamakta ve değiştirmekte, şifreleme anahtarları gibi hassas verileri modifiye etmekte kullanılabileceğini söylüyor.

Araştırmacıların yaklaşımı, prensipte sadece SD kartlarla değil, SSD gibi diğer flaş bellek ürünlerinde de çalışıyor. Araştırmacılar, saldırıyı düzenleyebilmek için kart üzerindeki özel denetim yongalarını ters mühendislikle çözüp yeni bir firmware, yani aslında küçük bir işletim sistemi çalıştırıyorlar. Bunun ardından yonganın asıl özel komutlarını öğrenmeye çalışıyorlar.

Hang ve Cross'un açıkladığı saldırı, belirli mikrodenetimlerde çalıştığından tüm flaş bellek cihazlarında uygulanamıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

yakında bunlar bizi de hackler kalbimizi falan durdururlar

İyi halt etmişler ! Bu işe harcayacakları zamanı ve aklı faydalı bir alet-yazılım geliştirmeye harcasalardı ya

@01 Oca 2014 14:38 Açıklar bulunmadan daha iyisine nasıl ulaşabiliriz ki? Böyle böyle gelişiyor zaten bilişim dünyası adamlar kötü bir şey yapmamışlar ki.

@01 Oca 2014 14:38 hatalardan ders almak lazım

yarında hackenmeyen sd kart yapıp satarlar... bunlar taktik

hesap makinası hackleyip hesap makinasında oyun oynatanını görmüş biri olarak günaydın diyorum!

yakında insan beynini de hacklerseler hiç şaşırmam

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir