Seçim ekranı: Windows'tan sonra Office'te!

MS Win 7'de uygulayacağı tarayıcı seçim ekranını çok sevdi: Aynı uygulama Office paketinde de olacak

  • Ali Güngör
Seçim ekranı: Windows'tan sonra Office'te!
Microsoft Office 2010'da yenilik var...

Microsoft'un başı Internet Explorer yüzünden Avrupa Birliği ile derde girince, çözümü seçim ekranı koymakta bulmuştu. Kullanıcılar bu sayede Windows ile birlikte gelen IE'ye takılıp kalmadan, daha en başından alternatifleri görerek tercih yapma şansına kavuşuyor. Windows 7'den sonra Windows Vista ve Windows XP'ye de eklenen seçim ekranı fikri kullanıcılar tarafından beğenildi. Böylece Microsoft ofis paketi için de bir seçim ekranı koyma kararı aldı.

Seçim ekranı Windows'takinden farklı olacak; yani hangi ofis yazılımını kurmak istediğinizi sormayacak. Çünkü ofis programları zaten kullanıcının seçerek ve isteyerek kurduğu yazılımlar. Office 2010'da yer alacak seçim ekranı kullanıcının, dosyaların hangi dosya formatlarında kaydedilmesini istediğini soracak. Office ilk kez çalıştırıldığında yapılan ayar daha sonra değiştirilebilecek.

Bu seçim ekranıyla kullanıcılar DOC, DOCX gibi Office standartlarının yanı sıra, daha en başından ODF gibi açık kaynak kodlu dosya formatlarını seçebilecek. Her ne kadar Open Office gibi açık kaynak kodlu ofis yazılımlarının çoğu klasik DOC dosyalarını tanısa da bu sayede kullanıcılar daha kolay tercih yapabilecek. Microsoft da Avrupa Birliği'nden ofis yazılımları konusunda tekelleşme baskısı altında kalmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

peki neden linux falan böyle şeyler sunmuyor

Peki bu AB külhanbeyleri, Windows'a yaptığı dayatmacı tutumu MacOS x için de yapacak mı? Bilirsiniz ki Mac'te bırakın tarayıcı seçmeyi, ram dahi değiştiremezsin. Bu Windows'a olan gıcıklık nedir ki? Şunu açıkça bir dile getirin de anlayalım... (Not: Tekel-mekel laf salatasını geçiniz...)

MS geliştirdi kendini gerçekten. Bize seçme imkanı tanıyor artık. Yakında da MSN'nin yanında AIM, IRQ falan da koyarlar. :D

Bence herkes bildiği ve uzun süre kullandığı gibi office 2007'den önceki .doc, .ppt gibi 'x' olmadan kullanacaktır

hadi bi de windos mu linux mu yüklensin diye sorsun:D

Çünkü ofis programları zaten kullanıcının seçerek ve isteyerek kurduğu yazılımlar

denmiş demi peki win 7 de aynı deyilmi istemeyenler başka alternatiflere yönelir, linuxmu kurar macmi orası onlara kalmış. ben win7 para veriyorsam her ms yazılımının kurulmasını isterim.

Bende Office de içinde gelecek yüklenirkende Open Office mi yoksa MS Office mi kurulusun diye seçenek sunacağını sanmıştım başlıktan ama yanılmışım. Ayrıca o seçim ekranı zaten çıkıyor ne gibi bir farklılık var anlayamadım

Evet, bana gelen çoğu dosyayı Office ile okuyamadığım için hiç bir işime yaraöayan Office'i bilgisayarımdan kaldırmayı düşünüyordum. Microsoft'un diğer Office dosyalarını bile okuyamaya Office'yi ne yapayım, diğerleri hepsini okuyor.

Geç kalınmış bir karar.

fazla değil 5 sene sonra microsoftun ürünleri open source olur :) demedi demeyin :D

Ya bu Office 2010 neden hangi dosya türüyle çalışacağımı baştan soracakmış, gidip habire ayarlarla oynayacakmışım. Diğerlerinde böyle bir saçmalık yok. Daha dğer kendi Office dosyalarını okuyamayan Office 2010 daha çıkmadan çöpe diyorum. Gelişiyorum, geliştiriyorum derken işte böyle çağın gerisinde kaldı. Google Docs bile hepsni tanıyor.

Valla ya insallah ofiste acik kaynak olur ileride hatta windows 7 den sonraki microsoft'un isletim sistemleride acik kaynak olsun... Cokmu sey istedim yawww :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir