Sıcak havalarda nasıl daha iyi uyuyabilirsiniz? İşte birkaç pratik öneri...

Havaların çok fazla ısınabildiği yaz gecelerinde uyumak her zaman kolay olmuyor. Peki sıcakta iyi bir uyku çekmek için neler yapabiliriz? İşte birkaç basit öneri...

Sıcak havalarda nasıl daha iyi uyuyabilirsiniz?

Giderek daha da fazla ısınan sıcak yaz aylarında geceleri uyumakta zorlanıyor musunuz? Oldukça can sıkıcı olabilen bu durum, bir sonraki gün uykusuz kalmanıza sebep olacağı için içinden çıkması zor olan yorucu ve kötü bir döngüyü de başlatabilir. Bu yüzden, bu sıcak havalarda bile iyi bir gece uykusu almanızı sağlamak çok önemli.

"Şekerleme" yapmaktan kaçının

Her ne kadar tatil havası gibi gelse de, sıcak hava dalgaları sırasında gündüz şekerlemeleri yapmak, eğer daha sonra uyumak istiyorsanız o kadar da iyi bir fikir değil. Kısa uykular kendimizi biraz daha iyi hissetmemizi sağlasa da, eğer bu şekerlemeler derin uyku bölgesine doğru kayıyorsa veya normalde şekerleme yapmıyorsanız, kendinizi sersem gibi hissetmenize neden olabilir ve geceleri uyumayı daha da zorlaştırabilir.

Elbette sıcak havalarla beraber gelen uyuşukluk hissi sebebiyle bu gündüz uykularından kaçınmak zor olabilir. Bu uyuşukluk hissinin nedeni, vücudun iç sıcaklığınızı normal tutmak için kullandığı ekstra enerjidir. Bunun gözle görülür işaretlerinden biri daha fazla terlemedir, ancak daha derinlerde kalpte ve metabolizma hızında daha fazla enerji harcayan bir artış yaşanır.

Yatak odanızı serin tutun

Sıcak havalarda gece uykusunu kolaylaştırmak için en bariz yollardan biri de yatak odanızı serin tutmaktır. Bunun en kolay yollarından biri klima kullanmak gibi görünebilir, ancak her evde klima bulunmuyor. Neyse ki daha basit ve ücretsiz bir seçenek daha var.

Perdelerinizi gün boyunca kapalı tutmak, güneş ışığını dışarıda tutarak, içeri girmesini ve odayı ısıtmasını engeller. Benzer şekilde pencereleri kapalı tutmak da odanızın serinliğini korumaya yardımcı olabilir. Dışarıdaki hava muhtemelen içeridekinden daha sıcaktır ve pencerelerin kapalı tutulması sıcak havanın içeri girmesini engeller.

Gecelerin gündüzlere göre daha serin olduğu yerlerde, güvenli olduğu sürece, pencereleri sabahın erken saatlerine kadar açık tutmak, sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayarak serin havayı odaya davet eder.

Yatak örtülerinizi doğru seçin

Yatak örtülerinizi pamuk ve keten gibi daha nefes alabilen, doğal elyaflardan yapılmış olanlarla değiştirmek de geceleri biraz daha serin hissetmesini sağlayabilir. Hatta, bunları sağlam bir şekilde kapatılarak nem geçirmeyeceğinden emin olduğunuz bir plastik torbaya sararak buzdolabınızın dondurucusuna yerleştirebilir ve gece olduğunda gerçek anlamda buz gibi bir yatak örtüsü kullanabilirsiniz. Sıcak havalarda üzerinizdeki örtüleri atmak çok cazip gelse de, uykuya daldıktan sonra vücut sıcaklığınız düşeceği için üşütmenizi önlemek adına üzerinizde bir örtü bulunması tavsiye edilir.

Yatmadan önce soğuk duş almayın

Tüm içgüdülerinize karşı çıkıyor olsa da, yatmadan önce soğuk bir duş almak aslında sizi daha da ısıtabilir. Bunun nedeni, soğuğun kan damarlarının daralmasına neden olabilmesidir. Vazokonstriksiyon olarak bilinen bu durum, vücudun ısısını korumak için verdiği bir tepkidir ve bu, sıcaklarda muhtemelen yapmak isteyeceğiniz son şeydir.

Bunun yerine, soğuğa yakın ılık suyla duş almak, uykulu olmak için gerektiği şekilde vücut sıcaklığının düşmesini tetiklemeye yardımcı olabilir.