Şimdi de iAd geliyor: Aple'dan yeni bir adım

Herkes iPad'i konuşurken Apple başka işler peşinde: iAd nedir, nerden çıktı, Google'la ne ilgisi var

  • Gökay Özbudak
iPad daha çıkmadan Apple'dan yeni ürün dedikosu
Google ve Apple'ın yeni savaş alanı

MediaPost'un haberine göre; iPad'lerin raflardaki yerini almasından sonra Apple'ın yeni bombası iAd olacak. Bu yeni mobil reklam platformunun sahneye ilk çıkış tarihi ise 7 Nisan.

Tabii ki Apple'ı biraz takip ediyorsanız bu habere pek de şaşırmamışsınızdır. Apple, AdMob'u Google'a kaptırdıktan sonra 275 milyon dolara mobil reklam şirketi Quattro'yu satın almıştı.

Hatırlarsanız Apple, uygulama geliştiricilere yardım olsun diye yayınladıkları birkaç ipucunun içinde de "kişilerin bulunduğu yerlere göre mobil reklamcılardan reklam almasını sağlayabilen" uygulamalar konusunda biraz cesaret kırmıştı. Çünkü bunu bizzat kendileri yapmak istiyorlar.

"Devrim niteliğinde", "yeni büyük icadımız"...

MediaPost'un kaynaklarına göre Steve Jobs, mobil reklam servisi iAd'i "yeni büyük icadımız" ve "devrim niteliğinde" kelimeleriyle tanımlıyor.

Aslında iPad'lerin çıkmasından birkaç gün sonra iAd'i ortaya çıkartacak olmaları biraz garip. Çünkü Apple daha yeni piyasaya çıkmış bir ürününü bu kadar çabuk gölgede bırakmak istemeyebilir. Konu her ne kadar bir ürün değil, bir servis de olsa...

Ne olursa olsun, Apple dijital müziği nasıl kontrolüne aldıysa mobil reklamcılığı da kontrolüne almak istiyor. Google, reklam piyasasından iyi para kazanmıştı ve şu an kullandıkları AdMob'un yeri de hiç fena değil. Bakalım Apple, Google'ın payından bir şeyler koparabilecek mi? Görünen o ki mobil reklam platformu, Apple ve Google'ın gerçek savaş alanı olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

her kelimenin başına "i" koyuyorlar. birgün türkçede "i"yle başlayan kötü kelimelerden birine denk gelecek. töbe töbe...

apple google adsense'e bir cevap veriyor. sitiv abi google telefon işine girdi diye çok kızmıştı. gelecek senelerde iengine diye arama motoru yaparlarsa şaşırmam :)

google adsense biraz daha eski ve site sahipleri google'a güvendiklerinden adsense yi tercih ediyorlar. apple'ın işi biraz zor ama iyi birşeyler yaparsa google'ı da geçebilir.

google ile mücadele mi edecek bunlar, güzel olur aslında... google bunları hemen ezmez :)))) dikkat et steve apple yi de satın almasın google hehehe

"google ile mücadele mi edecek bunlar, güzel olur aslında... google bunları hemen ezmez :)))) dikkat et steve apple yi de satın almasın google hehehe"

İsterseniz boş konuşmadan önce bahsettiğiniz şirketlerin değerleri ile ilgili bir araştırma yapsaydınız.
Apple'ın market değeri şu anda google'dan fazla. Çıkardığı bir çok ürünle rakiplerini geçmeyi başardı. Tabiki Google küçük bir şirket değil ama kimin kimi ezeceğini kahin olmadan bilmek imkansız şuan.

Sen de yorum yaz