Son çeyrekte sadece 1,2 milyon Lumia satıldı!

Microsoft'un Windows Phone satışları, hızla düşmeye devam ediyor! İşte son rakamlar...

  • Zeynel A. Öztürk
Son çeyrekte sadece 1,2 milyon Lumia satıldı!

Microsoft geçen hafta son finansal rakamlarını (2016 mali yılının dördüncü çeyreği) açıklamış, raporda Office'in, bulut işinin ve Surface'in kayda değer büyüme gösterdiği gözlenmişti. Ancak telefon bölümünde beklenen yine gerçekleşmiş, bölüm önceki yıla göre yüzde 71 geriye düşmüştü.

İlk açıklamada Microsoft dördüncü çeyrek satışlarından bahsetmemişti. Firmanın 2015 mali yılsonu için SEC'e yolladığı 8-K formunda kaç telefon sattığı yer almış, ancak 2016 raporunda bu detaylar yer almamıştı. Firmanın şimdi SEC'e yolladığı 10K formunda ise son çeyrekte kaç telefon sattığı bilgisi yer aldı.

Belgeler, Microsoft'un çeyrek boyunca 13,8 milyon Lumia telefon sattığını gösteriyor. Rapor, firmanın birinci çeyrekte 5,8 milyon, ikinci çeyrekte 4,5 milyon, üçüncü çeyrekte ise 2,3 milyon telefon sattığını da söylüyor. Bu Microsoft'un son çeyrekte sadece 1,2 milyon Lumia sattığı, satışların önceki çeyreğe göre neredeyse yüzde 50 gerilediği anlamına geliyor.

Microsoft'un donanım ortakları da dahil edildiğinde çeyrek boyunca satılan Windows Phone miktarının bunun çok üzerinde olduğu sanılmıyor. Firma, 2016 mali yılında sattığı 13,8 milyon Lumia'nın yanında 75,5 milyon akıllı olmayan telefon sattı. ABD merkezli firma, bir önceki sene 36,8 milyon Lumia ve 126,8 milyon standart telefon satmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Umarım bir dahaki çeyrekte 1 adet bile satamaz.

@01 Ağustos 2016 15:02 Neden Chip Online yorumları %90 negatif oluyor?

Muhlis Bey'in yazmış olduğu kitap öylesine satış rekorları kırmıştı ki, dünyada kağıt sıkıntısı olmuştu. Bütün ülkelerde yüz milyonlarca satan kitap Mars'a da gönderilmiş, Mars'da hayat olmadığı için ancak 30Bin adet satabilmişti.. :) Yani olmayan mal 13,8 milyon adet satmış daha ne olsun. Mal vardı da biz mi almadık....

wp 10 verecem diye telefonları herkesin elinde patlattı keşke hiç almasaydım verdiğim paraya çok acıdım. microsoft bu işi yapamıyor eski lumia 820 - lumia 925 kullanıcısı

Çeyrek boyunca yerine yıl boyunca olması lazım!

Lumia yı anca babam kullanır gözü iyi görmüyor o bakımdan bence süper adam akıllı telefonu keşfetti ilerde android ister diye düşünüyorum

Umarım daha kötü olurlar, Lumia 1020 kullanıyorum ,update yapmıyor, uygulamalar dandik, viber da görüntülü konuşma yok, tango yok.. 2016 sonunda çıkacak Nokia android telefonları bekliyorum, microsoft yazılımlı telefonları kimseye önermiyorum. One Drive uygulamasını 30 GB tan 5 GB ta indiriyorlar... herşeye müstahak bunlar.. Zaten Türkiyede hiç bir gsm operatörü bu telefonları merkezlerinde satmıyor. Satış sonrası destek tam bir facia..

suçlu kendilerinden başkası değil. bir teknoloji sever olarak kullanmasam da windows phoneları yıllardır takip ediyorum. Geriden geliyorlar ama heralde bir atılım yapacaklar diye bekleyip duruyorum ama microsoftun umurunda değil gibi gözüküyor. hem windows 10da hem windows phone da bariz buglar yıl geçiyor ama düzelmiyor. windows feedbackte binlerce oy almış geliştirmeler yıl geçiyor eklenmiyor. adamlar rahat yani umurlarında değil benim niye olsun şu saatten sonra. batmayı hakediyorlar.

Severek kullanıyorum ve piyasadan çekilecek diye endişeleniyorum. Çok iyi işleyen bir sistemi var. İstisnasız 3 platformu da kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki sistem çok iyi...

Yav adamlar beklemede şu anda mancınığı geriyorlar yeni modelde çıkarmıyorlar.yani wp10'u dört dörtlük bir sistem haline getirmeye çalışıyorlar bir traftanda marketi büyütüyorlar.Seneye mancınığın ipi kesilecek kaya gelip androidin ilk kulesini yerle bir edecek gedik açacak ordu içeriye girip kaleyi yerle bir edecek.2017 de Wp surface olarak yükselecek.Uçacaaaak..

son 3 yıldır burada 500 liraya lumia alıpta ilah yapıp , çoşturanlar nerede ? lumia o zamandan beş para etmez dediğimizde hede hödö yapıyorlardı elinizde patladı telefonlar gerçi zaten patlaktı ya

Android ve IOS platformları çatır çatır amiral gemi, yan gemi, romorkör diye model çıkarırken sen doğru düzgün telefon çıkartmadan bu kadar satıyorsan şükretmelisin. Nokia'nın Meego'sunu örnek alıp Android'i yaptılar. Sen Nokia'nın telefon bölümü sende olmasına rağmen bir şey yapamadım. Bir de aynı hatayı ikinci kez yapma derdindeler. Her cihazda aynı işletim sistemi sevdası; olmuyor gördün zamanında neden yanlışta ısrar edersin ki?

Bunca mağduriyete rağmen yine iyi satmış.

Rakamlar acayıp 13 mılyon enayıı nerdwn bulmuslar kım bu adamlar kım bu beser-ı ademoglu

2 yıl kullandım sadece telefon olarak kullanacak oyun oynamayacak programda fazla kullanmayacaksanız 10 numara bir telefon yani aslında telefon olarak kimse eline su dökemez ama mağazası o kadar kötüki oradan çok şey kaybediyor.

Surface telefonları çıkartmalı yada amiral gemisi telefonların fiyatlarını daha alınabilir bir düzeye çekecek. Mesela 950 xl 1300 olsa şahsen alırdım.

Sen de yorum yaz