1.BÖLÜM: Windows'un açılışını hızlandırın

XP'yi daha hızlı açın, daha hızlı çalıştırın ve daha hızlı kapatın. Özel yazı dizimiz başlıyor...

LAYOUT.INI: Açılış optimizasyonunu açın

LAYOUT.INI: Açılış optimizasyonunu açın
Layout.ini dosyasını düzenleyerek açılışı hızlandırabilirsiniz. Tıklayın...

Windows XP, açılış sürecinizi hızlandırmak için başlangıç dosyalarını ve başlangıçta açılan programları en uygun biçimde düzenler. Bunun için ilk başta kullanılan bu dosyaları sabit diskinizin üstünde açılış sırası ile ve olabilecek en az araları bırakarak sıralar ve bu düzeni "C:\WINDOWS \Prefetch\" klasörü içindeki LAYOUT.INI dosyasında saklar. Klasör içerisinde, başlangıçta açılan her program için ".pf" uzantılı bir dosya barındırılır ve Windows, her üç günde bir bu dosyaları kontrol ederek açılış programlarının yerlerini siz kendinize bir kahve almaya gittiğinizde uygun hale getirir.

Zamanla "Prefetch" klasöründe bir yığın ".pf" uzantılı dosya birikir ve bu yüzden gün geçtikçe optimizasyon işlemi etkinliğini yitirir. Bunu engellemenin en pratik yolu, belirli aralıklarla (örneğin ayda bir) bu klasörün içeriğini silerek Windows'a sistemi yeniden optimize etme şansı vermekten geçer.

İşlemin geçerliliğini sizin için test merkezimizde denedik. Yaptığımız ilk testte Pentium 4 2,8 GHz işlemcili, 512 MB RAM'e sahip ve Windows XP Professional yüklü bilgisayarımızda BIOS ekranından oturum açma penceresine kadar geçen 46 saniyenin "Prefetch" klasörü boşaltıldıktan sonra 36 saniyeye düştüğünü gördük. Bu kayda değer iyileşmeden sonra, yaptığımız ikinci testte ise 1GHz'lik Pentium Celeron işlemcili, 256 MB RAM ile donatılmış ve Windows XP Home Edition yüklü farklı bir test bilgisayarı kullandık. Burada elde ettiğimiz sonuç ise diğerindeki kadar başarılı olmadı: Test süresi 52 saniyeden sadece 50 saniyeye düştü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Teşekkürler chip bilmeyenler için çok iyi olmuş şu prefecth dosyası silince çok büyük fark oluyor ben her gün siliyorum :)

ama daha önceden prefecth dosyası ile ilgili bir yazınız vardı sizin dergide, en büyük sistem performans yalanları diye, yanlış hatırlamıyorsam, hangisine inanmalıyız sizce. iyice kafamız karıştı bu lanet klasörle yaw :s

devre dışı bırakılabilecek hizmetlerden de bahsedilebilirdi bence. Denetim Masası -> Yönetimsel Araçlar -> Hizmetler kısmında (XP için) her kullanıcının ihtiyaç duymadığı ve otomatik başlatılan hizmetler devre dışı bırakılabilir. Ayrıca arada bir görev yöneticisine bakıp çalışan işlemleri takip etmekte fayda var. işlemin adını google a sorup ıvır zıvır olup olmadığını anlayabilirsiniz. ıvır zıvır ise sistem açılışından kaldırın, hem açlılış hem de çalışma performansında kâra geçersiniz

CHIP Online notu:
Devre dışı bırakılabilecek hizmetlerden yazı dizisinin ilerleyen 2 bölümü içerisinde bahsedilecektir...

Vıstanın olumsuzlukları oldugu surece kımse XP den vazgecmeyecek herhalde. Bu sebeple XP nın gun ısıgına cıkmamıs nıce hılelerı ortaya cıkıyor.

güzel bilgi teş.

dosyayı mı silcez yoksa sadece içindekileri mi?

"msconfig" bölümünde girdiğinizde, "Hizmetler" sekmesi altında bulunan onlarca seçneğin bir çoğunu kullanmadığınızı göreceksiniz...

Bunun yanısıra Registry ayarları hakkında da bilgileri paylaşırsanız, eminim pek çok kullanıcı için fayfalı olacaktır.

Bu güzel yazı için teşekkürler...

"dosyayı mı silcez yoksa sadece içindekileri mi?"

Zamanla "Prefetch" klasöründe bir yığın ".pf" uzantılı dosya birikir ve bu yüzden gün geçtikçe optimizasyon işlemi etkinliğini yitirir. Bunu engellemenin en pratik yolu, belirli aralıklarla (örneğin ayda bir) bu klasörün içeriğini silerek... Gorduqun Gıbı Arkadasım Içeriğini diyor =) klasörü sil demiyor yane

kapatmak konusunda sorun yok :) görev yöneticisini açın bilgisayarı kapata tıklayın CTRL basılı iken Kapat'a basın hemen kapansın :D

hepsiini denedim hiçbir faydasını görmedim pc hala 2 dk de açılıyor .ramı falan tanıtırken 1dk boyunca bekliyor

Register Mechanic 7 öneririm bunlara ek olarak. Çok işe yarıyor. Gözle görülür bir performans sağlıyor.

prefetch dosyalarının içeriğini siliyorum ve dosyayı kapatırken metin değişmiş değişikleri kaydetmek istiyormusunuz diye bir yazı geliyor evet diyorum ve sonrasında c:\windows\prefetch\layout.ini dosyası yaratılamıyor yolun ve dosya adının doğru olduğuna emin olun diye bi yazı geliyor ve sonrasını yapamıyorum ..

Prefetch dosyası sisteminizde sıkça kullanmış olduğunuz programların ve dosyların ilk açılıştan sonra daha hızlı açılmasını sağlar,bunu da düşünün, yoksa xp de kısarsınız ama programı açmak için uzun süre bekleyebilirsiniz

Glary Utilities veya Advanced WindowsCare kullanabilir yeni başlayan arkadaşlar, gerçekten fark edecekler bilgisayarlarının hızlandığını. o kadar optimizasyon yapmama rağmen bende kullanıyorum ve ciddi ibr performans artışı çıkıyor piyasaya.

Xp de İşlemci Öncelik Ayarı ile Hız Artışı
________________________________________
Başlat--Çalıştır== regedit yazın ve aşağıdaki yolu takip edin..

HKEY_LOCAL_MACHINE // SYSTEM // CurrentControlSet // Control // Priority Control anaharını bulun.Pencerenin sağındaki bölümde Win32PrioritySeparation değerini 38 olarak değiştirin..
Ardından son olarak Bilgisayarım klasörü üzerinden Araçlar menüsüne, oradan da Klasör Seçeneklerine tıklayın.
Klasör Seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine geçin ve Gelişmiş Ayarlar listesinden Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat seçeneğini işaretleyin..

Windows XP,artık her pencereyi ve uygulamayı,kendine özel bellek alanında ve özel proseslerde çalıştırır.Bu sayede sağlamlık ve hız sağlanır..

@centipede "Win32PrioritySeparation"nin hangi değerini 32 yapıcaz ondalık mı? onaltılık mı?

@centipede "Win32PrioritySeparation"nin hangi değerini 32 yapıcaz ondalık mı? onaltılık mı?

ziyaretçi kardeşim benim;
yazdıklarından bir şey anladıysam arap olayım emi
demişşinki:
@centipede "Win32PrioritySeparation"nin hangi değerini 32 yapıcaz ondalık mı? onaltılık mı? (birlik... onluk... yüzlük... binlik bilirimde onaltılık.??? )
what do you...

aynen dediklerimi uygula kardeşim.
ben xp çıktığından beri uygularım.
hiç bir sakıncası yoktur.
ustalar da bilir bu konuyu zaten.
*************************************
*************************************

Xp de İşlemci Öncelik Ayarı ile Hız Artışı
________________________________________
Başlat--Çalıştır== regedit yazın ve aşağıdaki yolu takip edin..

HKEY_LOCAL_MACHINE // SYSTEM // CurrentControlSet // Control // Priority Control anaharını bulun.Pencerenin sağındaki bölümde Win32PrioritySeparation değerini 38 olarak değiştirin..
**************************
(Win32PrioritySeparation'a tıkla çıkan değer yerine 38 yaz bittiiii)
bana eğer inanmazsan;
Xp de İşlemci Öncelik Ayarı ile Hız Artışı yazarak googlede aratma yap.
kendi gözlerinlede oku
**************************
Ardından son olarak Bilgisayarım klasörü üzerinden Araçlar menüsüne, oradan da Klasör Seçeneklerine tıklayın.
Klasör Seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine geçin ve Gelişmiş Ayarlar listesinden Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat seçeneğini işaretleyin..

Windows XP,artık her pencereyi ve uygulamayı,kendine özel bellek alanında ve özel proseslerde çalıştırır.Bu sayede sağlamlık ve hız sağlanır..

bu hızlandırma muhabbeti pek etkisini gösteremiyor açıkçası yani pc ye formatt attığım ilk günü istiyorum pc min açılışı tatmin edebilecek kadar kısa sürsün

Yazdıklarından anlaşılıyor ki hala XP kullanıyorsun. Vista kullansan değil 1 gün 10 ay bile geçse açılış ağırlaşması - kapanış ağırlaşması yani bilgisayar hızı yavaşlaması yaşamazsın.

Sistem ayarlarıyla oynamayın. Eğer hızlı açılış hızlı kapanış gibi bir durum olsaydı Windows bunu yapardı zaten. Bir şekilde windowsu hızlı açıp kapayabilirsiniz tamam ama Windows un kapanma açılma zamanı sağlıklı kapanıp açılabilmesini sağlamak içindir. Herhangi bir yanlış ayar bilgisayarnızdaki önemli bir dosyayı etkileyebilir. Belki ilk 3 - 5 gün hoşunuza gidebilir bilgisayarın hızlı açılıp kapanması fakat sonraları bir sorun sistem sorunu ile karşılaşıp üzülebilirsiniz. Eğer windowsu ilk günküne yakın performaslı kullanmak istiyorsanız, tanımadığınız, ne işe yaradığını bilmediğiniz, gereksiz programları (bilgiayarınızda antivirüs programı olsa dahi) yüklememenizi tavsiye ederim. Özellikle bir program yükleyecekseniz o programa ait bir dijital imzanın olup olmadığına dikkat edin. Ama şunu aklınızdan çıkarmaın ki; didjital imzalı bir program bile bazen iyi niyetli olmayabilir. Yani dijita imza benim bildiğim kadarıyla bir garanti değildir. Sizi düşündüğümden dolayı yazdım bu yazıyı. Hekese sevgiler.

Arkadaşlar şimdi size çok müthiş bir sır veriyorum. Bu sır atalarımızdan biz gençlere bırakılan muhteşem miraslarımızdan biridir. Tek kelime:
RAID
Son yıllarda üretilmiş hangi bilgisayar olursa olsun, ne kadar dolu olursa olsun 1 dkda açılacaktır. 1 dkyı 1 sn geçerse beni buradan çağırın, ben onu açtırtırım :D

RAID'i es geçmişsin Çip, her ne kadar yerine göre ek masraf demek olsa da bu iş için yegane çözümdür.

RAID le alakası yok ileri zekalı arkadaşım. Vista açılırken çok işlemciyi meşgul ediyor. Harddiskin ışığı hep yanmıyor ki delu

Xp: hayat dolu yaşam...

VİSTA: ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLMEK.

HELE VİSTA ENTERPRİSE MAHŞER YAHU O NE ÖYLE. PCLERE PERAKENDE SATILMAYAN TEK VİSTA SÜRÜMÜ. EN AZ 250 TANE ALINMASI GEREKİYORMUŞ.

"RAID le alakası yok ileri zekalı arkadaşım. Vista açılırken çok işlemciyi meşgul ediyor. Harddiskin ışığı hep yanmıyor ki delu"

İyi de konu xp hakkında :D Hem sen raid yap sonra gel ;)

bu uygulamayı uygulayacak kişilerin dikkatine ikinci bir HD almaya karar verdiğiniz zaman bu uygulamayı eski haline çeviriniz

Regetit'te perfect için dword değeri oluşturulabilir ayda bir silme sorunu ortadan kaldırabilir,açılan pencerede dword değerinin '0' olarak ayarladıktan sonra perfect'te pf uzantılı dosya birikimi olmayacaktır...

peki bu nero fln windows ile otomatik çalışmayacak ama kendimiz prgrama girebilcekmiyiz?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir