2. BÖLÜM: XP ile daha hızlı çalışın

Yazı dizimizin ikinci bölümünde, XP ile daha hızlı çalışmanızı sağlayacak ipuçlarını öğreneceksiniz.

SİSTEM HİZMETLERİ - 2: Hangileri kapatılabilir?

Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Bu hizmet kablosuz ağlarda, ağ bağdaştırıcılarını ayarlar. Kablosuz ağınız yoksa kapatabilirsiniz.

NetMeeting Remote Desktop Sharing: Windows'un NetMeeting programı ile ağdaki diğer bilgisayarları yönetebilirsiniz. İlginizi çekmediyse kapatabilirsiniz.

Sistem Olay Bildirimi: Bir ağdaki bilgisayarlar arasında, masaüstünüzde pencereler halinde çıkan iletileri taşır. Reklam firmaları tarafından kullanılır. Ağa bağlı olmayan bağımsız bilgisayarlarda kapatılmalıdır.

Sunucu: Bu hizmet dosya ve yazıcı paylaşımında gereklidir. Bir ağa dahil değilseniz hiç bir işlevi yoktur ve kapatılmalıdır.

TCP/IP-NetBIOS-Yardımcısı: Salt ağ hizmetidir. Yerel bir ağa bağlı olmayan bağımsız bilgisayarlarda devre dışı bırakılabilir.

Taşınabilir Ortam Seri Numarası Hizmeti: MP3 çalarlar gibi taşınabilir multimedya cihazlarının seri numaralarını toplar. Böyle bir aygıtınız yoksa kapatabilirsiniz.

Telnet: Bu hizmet telnet yoluyla bilgisayarınıza gelecek çağrıları cevaplandırmak için kullanılır. Standart olarak çalışmaz. Dilerseniz kapatabilirsiniz.

Uyarı Hizmeti: Bu hizmet, yöneticinin uyarılarını istemcilere taşır. Eğer yönetici olan sizseniz, hizmeti kapatabilirsiniz.

Uzaktan Kayıt Defteri: Ağdaki bir bilgisayarın Kayıt Defteri ayarlarına ulaşabilmeyi sağlar. Yerel ağ söz konusu değilse etkisizdir ve kapatılabilir.

Yükleme Hizmeti: Yine bir salt yerel ağ hizmeti. Kapatabilirsiniz.

Windows Saati: Yerel ağdaki bilgisayarların saatlerinin eşitlenmesini sağlar. Yerel ağın söz konusu olmadığı ortamlarda kapatılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bu yazı için sizlere teşekkür ediyorum. Fakat yazıdaki bir işlemi gerçekleştiremedim. Acaba yardımcı olursanız sevinirim.

""Çalıştır" komut penceresindeki ilgili metin alanına:

tasklist /svc

komutunu girin. Önceden öğrendiğiniz PID numarasını karşınızdaki listedekilerle karşılaştırarak hangi işlemin hangi hizmetlere ait olduğunu buradan görebilirsiniz. Bu şekilde istemediğiniz programları kaldırabilir,"

Burada Çalıştır programına tasklist /svc komutunu giriyorum ama hata veriyor. Acaba yanlış mı yapıyorum. Bir yardım ederseniz sevinirim.

'' İlk önce Windows Görev Yöneticisi'nde göreceğiniz "Görünüm" menüsünü açarak "Sütun seç" seçeneğine tıklayın ve buradan "PID (İşlem Tanımlayıcı)" seçeneğini etkinleştirin'' sütun seç butonu yok nasıl ulaşabilirim?

Chip Online lütfen yardımcı olun. Aşağıdaki sorunla bende karşılaştım. Bir yardım etseniz ya da yorum yapsanız iyi olur.

"tasklist /svc" komutunu doantılarda bulunan "Komut İstemi"ne girin

"Sütun seç butonu yok nasıl ulaşabilirim?"

Görev yöneticisini açdıkdan sonra "İşlemler" sekmesine geçin ve Görünüm\Sütun seç... yolunu takıp ederek ulaşabilirsiniz.

arkadaşlar bende bu sorunla karşılaştım ama bu yazım hatasından dolayı oluyor benim size önerim kodu aynen siteden kopyalan ve çalıştıra yapıştırın

select columns yani sütun seç bölümü işlemler kısmındayken gözükür her tab da farklı detaylar çıktığı için sizde gözükmüyordur yoksa her default bir sistemde gözükür...

tasklist /svc yazınca bendede bişey gözükmüyor..

chip online lütfen yardım edin. Bunu bize daha detaylı açıklamazsanız yazının bir değeri kalmazki.

CHIP Online notu:
Yazı güncellenmiştir. Eğer bu şekilde pencere açılmıyorsa, bu durumda yine "Çalıştır" komut penceresindeki ilgili metin alanına "cmd" yazın ve komut istemini açın. Aynı komutu buraya girin ve Enter tuşuna basın.

en iyisi nlite ile gereksiz bileşenleri arındırılmış temiz bir windows kurmak bence.

Açık olmak gerekirse CHIP'den daha kapsamlı ve etkili hızlandırma yolları beklerdim. Çünkü CHIP o kadar kullanışlı şeyler paylaşaya alıştırdı ki beni, bu tür şeyler bana yetersiz geliyor.

Gene de yazı için teşekkürler...

Gerçekten Cok güzel bilgiler.Herşey için Chip Ekibine Teşekkür ediyorum.Cünkü geldiğimden beri burada bilmediğim nice şeyler öğrendim :)

ya abi dün ben xpyi hızl başlat hızlı kullan hızlı kapatı denedim.Aayarların hepsini yaptım ve ne oldu dersiniz.Bilgisayar kafayı yedi..Eski klasik görünümüne geçti..XPSP3 dü sp1 gibi oldu..Hiç bir şeyi kontrol edemiyodun.Bir şey yüklediğim de yönetici hesabi ile girin diyodu.Dün kafa bırakmadı bende..bende format attım mecburen.Buarada hangi ayarların tehlikeli hangilerinin çok da önemli olduğu biraz daha net vurgulansın..Yoksa karıştırabilenler benim gibi mesela çok olur.

Bırakın Allah aşkına ya... XP çıktığında da 1 MHz lik işlemcilere kurmuştu herkez. O zaman da Windws 2000 e devam dendi. XP denen şey yavaş ve onda program geliştirme çok zor dendi oyun üreticileride. Crsiz denen oyun Vista tabanlı değil, XP tabanlıdır. Ama dirextX 10 küme bağlantısı vardır. Yani basit bir görüntü aktarımı vardır. Fakat DirectX 10 un tüm performansını sergileyememektedir. Bir bilgisayara Vista yüklendiğinde XP den doğal olarak daha yavaş, XP kurulduğunda Windws 2000 den daha yavaş, Windws 2000 kurulduğunda Windws 95 ten daha yavaş çalışır. Ama XP de olan Windws 2000 de, Vistada olan XP de yoktur. Bakın Vista kullanıyorum fakat açıkçası ben de XP kullanırken Vista çıktığını duyduğumda bir değişim bekledim ama pek olmamış. Vista tabii ki XP den daha yavaş çalışır aksini ispat eden yoktur ki!

Bakın burada XP nin bildiğim en iyi sürümü olan profesyonel ile Vistanın Home Basic sürümünü karşılaştıralım. Hatta inanmayanlar için Vista home basic ve XP profesyonel için resmi linkleri:

XP Profesyonel:
Linki: http://www.microsoft.com/turkiye/gi...rements.mspx

Sistem Gereksinimleri
Microsoft Windows XP Professional Edition'ı kullanabilmeniz için aşağıdaki temel bileşenler, öğeler ve hizmetler gereklidir.

• Bilgisayar/işlemci

233 MHz veya daha hızlı işlemcisi olan bir PC gerekir; 300 MHz Intel Pentium/Celeron ailesi, AMD K6 / Athlon / Duron ailesi veya bunlarla uyumlu bir işlemci önerilir

• Bellek

128 MB veya daha fazla RAM önerilir (en az 64 MB desteklenir; bu, performansı veya bazı özellikleri sınırlayabilir)

• Sabit Disk

1,5 GB kullanılabilir sabit disk alanı gerekir (yapılandırmaya bağlı olarak sabit disk kullanımı farklılık gösterecektir; özel yüklemede daha fazla veya daha az disk alanı kullanılabilir)

• Sürücü

CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsü

• Diğer Aygıtlar

Klavye ve Microsoft Fare veya uyumlu bir işaretleme aygıtı

• Ekran

800 x 600 veya daha yüksek çözünürlüğü destekleyen Super VGA monitör ve video bağdaştırıcısı

--------------------------------------------------------------------------------

Gereken Ek Öğeler ve Hizmetler
• DVD Video Kayıttan Yürütme için

DVD-ROM sürücüsü ve DVD kod çözücü kartı veya DVD kod çözücü yazılımı ve 8 MB video RAM

• Windows Movie Maker için

Video yakalama özelliği uygun dijital veya analog video yakalama aygıtı ve 400 MHz ya da daha hızlı bir işlemci gerektirir

--------------------------------------------------------------------------------

Bazı Özellikleri Kullanmak İçin Ek Gereksinimler
• Mikrofon ve Ses Kartı

Sesli ve video konferans için hoparlör veya kulaklıklarla birlikte mikrofon ve ses kartı gerekir

• Anlık İleti Hizmeti

Anlık ileti hizmeti, sesli ve video konferans ve uygulama paylaşımı için, her iki tarafın da .NET Passport hesabı ve Internet erişiminin veya Exchange 2000 Server anlık ileti hesabı ve ağ erişiminin olması gerekir

• Internet İşlevselliği

Internet işlevselliğinin bir bölümü için Internet hesabı, .NET Passport hesabı ve hizmet sağlayıcıya ayrıca ücret ödenmesi gerekebilir

• Ağ Bağdaştırıcısı

Bağlanmak istediğiniz ağın türüne uygun bir ağ bağdaştırıcısı ve 14,4 Kbps veya daha yüksek hızda bir modemle uygun ağ altyapısına erişim; ağ üzerinden yükleme yapıyorsanız ek sabit disk alanı gerekebilir

Ve Vista Home Basic sistemi için:
Link: http://www.microsoft.com/turkiye/wi...default.mspx

Windows Vista Home Basic
Önerilen sistem gereksinimleri
1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci

512 MB sistem belleği

20 GB sabit sürücü ve en az 15 GB kullanılabilir disk alanı

DirectX 9 grafik ve 32 MB grafik bellek desteği

DVD-ROM sürücü

Ses Çıkışı

Internet erişimi (ücretli olabilir)

Asıl gereksinimler ve ürün işlevselliği, sistem yapılandırmanıza bağlı olarak değişebilir. Windows Vista Yükseltme Danışmanı, bilgisayarınızda Windows Vista'nın hangi sürümünün ve özelliklerinin çalışacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Windows Vista Home Basic
Desteklenen en düşük sistem gereksinimleri
Bazı ürün özellikleri desteklenen en düşük sistem gereksinimleriyle kullanılamaz.

800 MHz işlemci ve 512 MB sistem belleği

20 GB sabit sürücü ve en az 15 GB kullanılabilir disk alanı

Süper VGA grafik desteği

CD-ROM sürücüsü

Tamam? XP tebii ki daha hızlı çalışır bir PC de Vistaya göre. Çünkü XP daha düşük bir sistemle bile yetinebilmekte.

Alın size Windows 98...

Link: http://www.bidb.itu.edu.tr/?d=489

Windows 98 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci 486DX / 66 MHz veya daha ileri bir işlemci
Bellek 16 MB veya daha yüksek bir bellek
Sabit Disk 195 MB boş disk alanı
Sürücü CD ROM veya DVD ROM
Ekran VGA veya daha ileri çözünürlükte monitör

Eee? XP kurulan bir bilgisayara da 98 yüklenirse o çok daha hızlı çalışır.

Keza XP de olan özellikler 98 de yoktur.

Şunu unutmayın insanların Vistadan beklendileri daha fazlaydı. XP gibi çok tutulan bir işletim sisteminden sonra daha fazla yenilik beklendi. Ama maalesef olmadı.

Bende bir Vista Ultimate kutulu ürün satın aldım, 500$ ödedim.

Ama tam anlamıyla beklediğim gibi değil, yani daha fazla özellik beklerdim. En azından XP de oynadığım o üzel oyunların çalışmasını isterdim ama olmadı.

Arkadaşlar bu yazımı beğendiyseniz oy verin :) Teşekkürler, saygılar...

Microsoft ürünleri hakkında (Microsoft donanımları dahil) bir sorunuz, probleminiz var ise, Microsoft yetkilileri ile canlı chat yapabiliyorsunuz. Türkçe olarak.

https://support.microsoft.com/contactus/chatcontact.aspx?scid=sw;tr;1482

Hafta içi hergün 08:00-24:00, Cumartesi 10:00-18:00

Ya ArkadaşLar Bn Bu Hyper-Threading özeLLiğini Biosta açtıgım zaman PC resetleme yapıyor bazende donuyor kapatınca hiç sorunum olmuyor :S Power değiştirdim sorun aynı :S

size bir şey açıklayayımda kulak verip güzelce dinleyin hani diyolarya Qus paket zamanlayıcısını kapatın diye yanlış açık kalsın niyemi ben denedim internetim yavaştı uçuyor şimdi hatta şöyle yapın başlat-çalıştır-gpedit.msc deyip tamamı tıklayın grup ilkesi-yönetim şablanları-ağ-Qus paket zamanlayıcısı ayrılabilir bant genişliğini sınırla simgesinin üstüne çift tıklatıp etkin deyin ve bant genişliği sınırını 100 yapın uygula tamam deyip kapatın girin sitelere hızını göreceksiniz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir