Sony a5000 kompakt kamera incelemede!

Sony'nin DSLR'ye benzer tasarımlı kompakt kamerası Alpha 5000'i A'dan Z'ye inceledik!

Sony a5000 kompakt kamera incelemede!

Sony a5000, firma NEX ismini bir kenara bıraktığından bu yana çıkan dördüncü Sony kompakt kamera sistemi. Japon devi, artık NEX yerine Alpha'nın kısaltılmışı olan "A"yı kullanıyor.

İlk model olan Sony a3000, DSLR benzeri bir tasarıma sahip, giriş seviyesi kameraydı. Alpha 7 ve Alpha 7R ise üst seviye, tam çerçeve kameralardı. Sony, özellikle alt ve orta seviyedeki kompakt sistem kameralarını kabaca 12 ayda bir yeniliyor. CES'te duyurulan a5000, NEX-3N'nin yerine geçen bir kamera ve NEX-5T ile (APS-C serisinin üstündeki) A6000'in altında yer alıyor.

A7 ve A7R ne kadar profesyonel ve meraklı fotoğrafçılara yönelikse, a5000 ve a3000 de o kadar giriş-seviyesine hitap ediyor. Bununla birlikte kamera, bir süredir tanıdığımız NEX şekline, sadece gövdeden oluşan düz ve taşınabilir bir yapıya sahip.

Ancak Sony a5000'in daha üst düzey kameralardaki işlevlerden yoksun olduğunu söylemiyoruz. Sony Alpha a5000'in içinde 20.1 milyon efektif piksele sahip APS-C formatında Exmor APS HD CMOS sensörü ve A7, A7R, A6000'deki Bionx X işlemcisinin aynısı bulunuyor. Bu birleşim sayesinde ISO 16.000 hassasiyetine ulaşabiliyorsunuz. Ancak maksimum devamlı fotoğraf çekme oranınız, saniye 2.5 kareyle sınırlı (Speed Priority Continuous modunda 3.5 saniye).

Alpha 5000 yeni başlayanlara yönelik olsa da, gelişmiş pozlama modlarına (program, aperture priority, shutter priority ve manual) ve iAuto, Superier Auto, Scene selection ve Sweep panaroma modlarına sahip. Yani kamerayı öğrendikçe kendinizi geliştirme imkanınız var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

kendi sitesinde ekranın dokunmatik olduğu yazıyor

Selfie ler daha iyi olur artık :-)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir