Sony CEO'su Xperia'yı satmayı (mı) düşünüyor!

Yeni söylentiler, Sony'nin Xperia'dan vazgeçebileceğini söylüyor! Peki ama neden?

  • Zeynel A. Öztürk
Sony CEO'su Xperia'yı satmayı (mı) düşünüyor!

Sony'nin Xperia telefonları son yıllarda iyi iş çıkarsalar da yeni bir rapor, Japonya merkezli firmanın Xperia serisini tamamen çöpe atabileceğini söylüyor. Bunun nedeni ise açık: devam eden gelir kaybını durdurmak.

Reuters'ın raporuna göre Sony'nin giderleri azaltmaya yönelik gözden geçirdiği seçeneklerden bir tanesi, Xperia telefonların üretimini durdurmak. Rapor, Sony CEO'su Kaz Hirai ve diğer yöneticilerin sadece telefonları ve tabletleri değil, popüler Bravia televizyonları da ortadan kaldırmaya yönelik bir diriliş planı yaptıklarını söylüyor.

Firmanın en son tahminleri, Mart'ta tamamlanacak dönem için 1,9 milyar dolar zarar öngörüyor. Sony'nin daha önce de benzer bir karar verdiğini ve Vaio bilgisayar bölümünü sattığını biliyoruz.

The Interview'la ilgili yaşadığı saldırılar ve kötü tecrübelerin yanında Sony'nin ekonomik bakımdan kapatması gereken büyük bir deliği var. Xperia serisi gibi iyi telefonların ortadan kalkması halinde bu, elbette üzücü bir gelişme olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

satarsan herşeyi pahalı pahalı batarsın tabi...:) biraz da sürümden kazanmayı öğrenin be!! ucuzdan ver çok çok ver... annadıın??yaa!!

@15 Oca 2015 14:18 ne diyon? .

Kalkarlarsa kendi kendilerine darbe indirirler, xperialar sony'in bel kemiğinden de fazlası

Sürekli model çıkarırsa hangi birisi satılsın. Samsung da çıkarıyor ama her bütçeye uygun çıkarıyor ve böylece çok sattığı için kar yapıyor. Sony habire amiral çıkarıyor 2 bin üstü hangi birini alsın millet z2 çıktı alıyo hemen z3 çıkıyo kim alır ?

Sony Xperia' yı satmadan önce Xperia Z1 için Android 5 sürümünü yayınlasa bari...

@15 Oca 2015 14:32 cyrayanogen mod kur

6 ayda bir güncelleme yayınlar gibi telefon çıkardılar olucağı buydu.

son cikardigi 3 model arasinda fark yok gbi bisey ips ekran zaten boyle bi telefona sart olan biseydi 2. Hoparloru ekle ips e cevir z1 olsun z2 aralarindaki fiyat farkida coktu , sony i severim fakat mustehak olur batarsa cinli firmalarin tirnagi bile olamiyorsunuz

Arkadaşlar böyle bi şey yoktur Ben araştırdım

Bana kalırsa Sony'nin işi bitti. Ne telefonunda ne televizyonda ne de kamerasında hayır var. Firmanın en küçük atomuna kadar her şeyini değiştirmesi lazım.

sony den telefon mu alınır ya şaka mısınız nesiniz. ha vestel ha sony....

xaomi meizu fly hepsi sony den daha iyi strateji yaparlar bence sony sadece markasını satıyor sony ve samsung şu yaptıkları telefonları 1500 tl nin altnda satsın peynir ekmekgibi gider amakaliteyi bozmayacak

Satmazlar satamazlar

bravia ve xperia sony'nin bel kemiği satsalar artık sony diye dev bi firma kalmaz.

sony önce ürünlerine fiyat koymayı öğrensin. hiç bir telefonunun kamerası iyi çekmiyor. bir de utanmadan çok yüksek fiyattan satıyor. kutusuna 20.7 mp kamera yazıyor otomatik modda 13 mp çekiyor ee ne anladık. ben kamera uzmanı mıyım. apple dan beter. inşallah batarlar.

Böyle birşey olacağını zannetmiyorum. Sony denildiğinde akla ilk olarak Bravia, Xperia, Walkman ve Playstation geliyor. Öncesinde Vaio'yu sattı çünkü telefon ve tabletlerden dolayı bilgisayarlara olan ilgiyi azaltmıştı. Bundan dolayı zarar etmemek amacıyla Vaio'yu elden çıkarmak zorunda kaldı. Üstelik Xperia Z serisiyle beraber telefon sektörüne güçlenmeye ve önem kazanmaya başlamışken böyle birşey olacağını zannetmiyorum.

sony batıyor galiba

Herşeyi pahalı zaten eskidendi sony şimdi bir sürü firma var başkasının 1600 TL'ye sattığı televizyon bile 2600 tl telefonları zaten belli xperia z ve z1 in ekranı dandikti 2000 tllik cihazda tft ekran okadar dandikki solmuş kara lahana gibiydi ekranlar :)) dikkat etsinde play stationuda kaybetmesin

Senin gibi düşünen dayım vardı.Dayımla babam DVD almışlardı onunki Vestel di bizimki Sony idi.Onun DVD si bozulmuştu bizimki 5 yıldır sağlam.

@16 Oca 2015 16:02 sen hala dvd mi kullanıyorsun televizyonlarda usb denen birşey var mkv felan var ayrıca vestele gelene kadar ne babayiğitler var ayrıca o sony dvd ye 5 vestel oarasıda vermişssindir :))))

microsoft ile hayat yolunda

Xperia ve Bravia'nın kapatılması veya devredilmesi söz konusu dahi olamaz.Sony müşterilerini ve severleri boşuna endişelendirmeye gerek yok spekülatif bir haberle.Mali kayıplar yaşanabilir fakat Xperia serisinin durdurulması gibi bir durum söz konusu olamaz.

Sony nin bu piyasadan çekilmesi kötü olacaktır. Umarım çekilmez.

Konsolda da Steam var.

Sen de yorum yaz