Sony'den gözlüğü akıllı gözlüğe çeviren cihaz

Sony'nin üzerinde çalıştığı bu cihaz, Google'ın uykularına kaçırmaya aday!

  • Zeynel A. Öztürk
Sony'den gözlüğü akıllı gözlüğe çeviren cihaz!

Teknolojiyi "gözünüzün önünde" taşıma fikri size hoş geliyor, ancak Google Glass'a pek sıcak bakmıyorsanız, bir de Sony'nin yeni cihazına şans verin. Firmanın yeni duyurduğu ayrılabilir OLED ekran, herhangi bir gözlüğe bağlanabiliyor ve bilgileri önünüze getirebiliyor.

Google Glass'a oldukça benzeyen yeni cihaz, 40 gram ağırlığında ve kullanıcının kafasının arkasına doğru giden bir bant ile diğer koldaki elektronik bileşenlerden oluşuyor. Sağ taraftaki denetim kartı, işlemci, sensörler, Bluetooth, Wi-Fi gibi bileşenleri üzerinde barındırıyor. Cihaz, ekrandaki içerikleri dokunmatik sensörü yardımıyla seçmenize olanak tanıyor.

640x400 çözünürlüklü 0,23 inç OLED ekranı, Sony'ye göre dünyanın en küçük ekranları arasında. Sağ gözünüze yakın konumlandırılan optik birim, görüş açınızı kapatmıyor. Sony, ekranın ayırt edici özelliğinin yüksek çözünürlüklü OLED ekranı olduğunu söylüyor. Firmaya göre bu ekranın içeriği, hem içerde, hem de dışarda rahatça görünüyor.

16GB'lık dahili depolama alanına sahip olan cihazın ne zaman satışa hazır hale geleceği konusunda Sony, şimdilik bilgi vermiyor. Cihazın "SmartEyeglass Attach!" adındaki bir prototipi, önümüzdeki ay Las Vegas'ta düzenlenecek olan CES 2015'te gösterilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

2. Dünya savaşı teknolojisi olan baş üstü görüntüleme sistemi, (HUD) Reflector sights ilk savaş uçaklarında pilotlar için kullanıldı, Bu teknoloji Streoscopy gibi ( Milletin 3D dediği göz aldatmacası ) çok eski gelişme şansı çok az, Google ileri geri sallıyor fakat Reflector sights ve display teknolojilerinde çok yol alması gerek. Üstelik öyle bir işlemci olması gerekir ki perfromanslı çözümler üretlilebilsin Bugünkü i7 den 10 tane senkron çalışacakki sonuç alınsın. Güzel bir çalışma ama REKLAM gösterisinden ileri gitmez. Ürüne dönse bile hava atma ürünü olur efektif kullanım için daha yıllara geliştirmelere ihtiyacı var. Google bunları biliyor o yüzden bir halt ediyoruz deyip kendi REKLAMını yapıyor. Bu ürün birinci dereceden Lockhed martin, Boeing gibi firmaların üretebileceği geliştirebileceği çok ileri zor teknolojiler. Onlarda bunun en ucuz 250-500K lık versiyonlarını yapıyor.

Tipe bak çay demle... bu nasıl tiptir ya... daha iyi tasarımı yok mu bunun...

Glass sektörünün piyasada yer edinebilmesi için Apple'nin oyuncular arasına dahil olması gerekiyor. Acı ama gerçek..

Harika! Sony'i seviyorum. Adam takip ederken artık hepiniz güneş gözlüğü yerine bu gözlüklerden birer tane takar komuta merkezine insanları seyrettirirsiniz, saygıdeğer MITçiler, Emniyetçiler!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play