Sony Xperia Z3 Compact testte!

Sony Xperia Z3'ün küçük sürümü Xperia Z3 Compact'ı her yönüyle inceledik!

Sony Xperia Z3 Compact testte!

Sony Xperia Z3 Compact, sürekli büyüyen Xperia Z ailesindeki en yeni akıllı cep. İlk Xperia Z, Mart 2013'te piyasaya çıkmıştı. İzleyen aylarda ise Sony'nin bu amiral gemisi ailesine Xperia Z1, Xperia Z2 ve Xperia Z3 katıldı.

Sony Xperia Z3 Compact, adından da anlaşılacağı gibi Sony'nin en son amiral gemisi Xperia Z3'ün daha küçük boyutlu sürümü. Sony'nin diğer küçük sürümlerinde olduğu gibi, Xperia Z3 Compact da donanım olarak Xperia Z3 ile oldukça benzer yapıda. Peki Xperia Z3 Compact'ın küçülmesi, kendinden çok fazla ödün vermesine sebep oldu mu?

Tasarım

Sony Xperia Z3 Compact, hem Xperia Z3'ten, hem de daha önceki Xperia Z cihazlardan tasarım özelliklerine sahip.

Xperira Z3 Compact'ın OmniBalance dizaynının iddiası, cebin her amaçtaki kullanımında, tutuşunun kolay olması. Video çekerken, telefon ederken ve oyun oynarken, hiçbir konforsuzluk hissetmemenizi hedefliyor.

Tasarım

Gerçekten de, testlerimiz sırasında cep telefonuyla ne yaparsak yapalım, onun elimizde çok konforlu olduğunu hissettik. Telefonun boyutları yalnızca 127 x 64 x 8.6 mm. Ekran boyutu ise 4.6 inç. Bu daha küçük boyutuyla, birçok durumda Xperia Z3'ten daha pratik. Xperia Z3'ün boyutları 146 x 72 x 7.3mm ve ekranı 5.2 inç'ti. Telefonu elimizde tutarken, baş parmakla ekranın köşelerine ulaşmada hiç zorlanmadık.

Konforunun yanında, Xperia Z3 Compact görünüş olarak da bizi etkiledi. Bazı kullanıcılar için biraz sade gelebilir, ama biz arkasını ve önünü kaplayan Gorilla Glass'ı ile görünüşünü son derece şık bulduk.

Bunların yanında, diğer Xperia Z cepler gibi, Xperia Z Compact da su ve toza karşı dayanıklı. IP65 ve IP68 dereceli koruması ile, örneğin 1.5 metre su altında 30 dakika kalabiliyor.

Önemli özellikler

Sony Xperia Z3 Compact'ın en önemli özelliği, Xperia Z3'teki özelliklerin çoğunu, daha küçük ve daha hesaplı bir cihaza sığdırmış olması diyebiliriz.

HTC One Mini 2 gibi bazı diğer üreticilerin küçük sürümleri, daha fazla özellikten ödün veriyordu. Sony Xperia Z3 Compact'da bu derece bir kayıp yok. Z3 ve Z3 Compact'ın her ikisi de, 2.5 GHz dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci ve Adreno 330 GPU kullanıyor. Bunun yanında kullandıkları kamera da aynı 20.7MP'lik Exmor RS sensör, 25mm G Lens ve ISO 12800.

Sistem belleği olarak ise Xperia Z3, 3GB ile gelirken, Z3 Compact 2GB ile geliyor. Bunun farkını birçok durumda hiç farketmiyorsunuz.

Ekran

Sony, her alanda parmağı olan bir firma olduğu için, ekran bakımından da avantajlı. Bu durumu her zaman kendi lehine kullanamasa da, Xperia Z3 Compact için kendi TV departmanındaki teknolojilerden faydalandığını görüyoruz.

Bu teknolojilerden, örneğin Bravia TV'lerdeki Triluminos ve Live Colour LED teknolojileri, Z3 Compact'ın renklerini çok canlı hale getiriyor. IPS ekranın görüntüleme açıları ve parlaklık seviyeleri de çok iyi. Z3 Compact'ın ekranı 460nit parlaklığa ulaşabiliyor. Direkt güneş ışığında bile, ekranı net bir şekilde görebildik.

Ekranın çözünürlüğü ise ödün verilen nadir özelliklerden biri. Xperia Z3'ün çözünürlüğü 1920 x 1080'ken, Z3 Compact yalnızca 729 x 1280 çözünürlükte. Bu her ne kadar yeterli bir çözünürlük olsa da, 1080p olsaydı ekranı gerçekten en iyi cep telefonu ekranlarından biri olabilirdi.

Arayüz ve performans

Arayüz

Xperia Z3 Compact, kendisi için özelleştirilmiş bir Android 4.4.4 (KitKat) ile geliyor. Özelleştirilmiş desek de, aslında stok Android'e oldukça yakın.

Tasarım olarak PlayStation 3 ve PlayStation 4'ün Cross Media Bar kullanıcı arayüzünden esinlenilmiş. Playstation kullanıcılarının bu arayüzü seveceğini düşünüyoruz ama yine de herkese hitap etmeyebilir. Bu durumda masaüstü resmini ve temayı değiştirerek istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Performans

Performans olarak Xperia Z3 Compact oldukça etkileyici. Neticede donanımsal özellikleri hemen hemen Xperia Z3 ile aynı olduğu için performansı da ona bir o kadar yakın. 2.5GHz dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemciye sahip olması, Z3 Compact'ın en güçlü akıllı ceplere rakip olabileceği anlamına geliyor.

Yaptığımız GeekBench 3 testinde tek çekirdekli 975, çok çekirdekli ise 2798 skor aldı. Samsung Galaxy Alpha bu testlerde, tek çekirdekli 933, çok çekirdekli ise 3082 skor almıştı.

Xperia Z3 Compact, yalnızca testlerde değil, pratikte de oldukça yüksek performansa sahip. Menüler oldukça akıcı ve herhangi bir yavaşlama veya takılma olmuyor. Z3 Compact'ın takıldığı tek zaman, en zorlayıcı kamera modlarını kullandığımız zamandı.

Pil, telefon performansı ve internet

Pil

Sony Xperia Z3 Compact, 2600 mAh gücünde iyi bir pile sahip. Normal kullanımla, iki gün boyunca tek şarjla dayanabiliyor. Bu söylediğimize Wi-Fi, 4G kullanımı ve müzik dinleme de dahil.

Daha da az kullanımla iki gün beş saate kadar dayanabiliyor. Pil belli bir seviyenin altına indiğinde, Xperia Z3 Compact size "stamina" moduna girmenizi öneriyor. Bu modda ekran kapalıyken Wi-Fi ve diğer kablosuz veri bağlantıları devre dışı kalıyor, ayrıca performans da daha az pil harcayacak şekilde düşürülüyor.

Arama

Xperia Z3 Compact'ın bir telefon olarak performansı genel olarak çok iyi. Hem iç mekanlarda hem de dışarıda yapılan arama kalitesi oldukça yüksek. Bunun yanında, gürültülü bir ortamda arka plandaki sesi azalmak gibi bazı kullanışlı özellikleri var.

İnternet

Xperia Z3 Compact'ın varsayılan tarayıcısı Chrome, ve bu açıdan pek bir yenilik sunmuyor. Performans olarak, birçok sekme aynı anda açık olsa bile akıcılığını koruyor.

Kamera ve sonuç

Kamera

Sony Xperia Z3 Compact'ın en önemli özelliklerinden biri de kamerası. Sahip olduğu 20.7MP'lik kamera, Xperia Z3'teki ile aynı.

Yüksek megapiksel, mutlaka iyi bir kamera demek olmasa da, Sony bu kamerada kendi dijital kompakt kameralarındaki bazı teknolojileri kullanarak iyi bir kamera ortaya çıkarmış.

Bu teknolojilerin arasında, düşük ışıktaki performansı arttıran 12800 ISO ve Exmor RS sensörü de var. Sony'nin kendi geniş açılı G Lens'i, fotoğraf çekerken daha geniş açı sağlıyor.

Çekilen resimlerin kalitesi, özellikle dış mekanlarda oldukça tatmin edici. Yalnız detaylar normal bir kompakt kamerada olacağı kadar iyi değil. İç mekanlarda düşük ışıkta çekilen resimlerde de iyi iş çıkarıyor. Yine de, beklentilerimizin biraz altındaydı. iPhone 6 gibi telefonların kamera özellikleri kağıt üzerinde daha düşük gibi görünse de, daha iyi resim çekiyorlar.

4K video kayıt yapabiliyorsunuz, yalnız bu modda cihaz fazla ısınırsa kamera uygulaması kapanabiliyor.

Sonuç

Diğer amiral gemisi akıllı ceplerini küçük sürümleriyle karşılaştırınca, Sony'nin Xperia Z3 Compact ile çok iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Çok az ödün verilmiş ve Xperia Z3'teki en önemli teknolojilerin çoğu korunmuş. Üst seviye küçük bir cep arayanlar için en iyi seçeneklerden biri.

H. Hüseyin Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Ne zaman çıkacağı hakkında bir bilgi alabilseydik. Savaş halindeki ukraynaya bile geldi bize ne zaman geleceği bile belli değil. Türkiye sony yine sınıfta kaldı

@16 Eki 2014 02:14 22 ekimde çıkacak 2200 Z3 1850de Z3C olacak

@16 Eki 2014 15:00 emin misin 22 ekim olduğuna, nerden bu bilgi, sevindirme bizi boşu boşuna :D ?

Cok iyi gerçekten.

z1 çift tıklama ve 4k ve ve video slow da gelcekmi.

Sizce z3 compactmi z2 mi almaliyim yardimci olun lutfen.

@16 Eki 2014 08:45 biraz daha bekle z3 al compact süper kesinlikle bekle

22 EKİM 1799 TL

sony piyasadaki çoğu üründen daha kaliteli gerek yazılım gerek donanım vs. fakat türkiyede pazarı az. demem o ki sony kullanan bir daha bırakamaz :)

Şükür küçük ama etkili düşünenleri düşünen bir marka geldi

1800 compact için çok bence millet ucuz diye s5 mini alacak

@16 Eki 2014 16:57 Aynen millet çöplere bayılıyor

Z 2 ye göre hızlımı sizce z2 bazen kasma kilitlenme felan yaşıyorum. Teşekkür

@16 Eki 2014 17:03 bendede oluyor hatta gelen cağrıları meşgule alınca bir süre aramada yabamıyorum

@16 Eki 2014 17:03 Z2de böyle bir sorun yaşamıyorum çok stabil çalışıyor özellikle s4den sonra ilaç gibi geldi bence siz telefonu onarın

Mini kategorisindeki en iyi telefonlar sonydedir. Ancak millet ucuz ve reklamı bol diye plastik samsung alıyor ki özellikleri vasat oluyor onların minileri

mini degil COMPACT

Şuan hepsiburada.com da satışa sunuldu fiyat 1899 TL...

Ben aldım dubaiden 1300 tl ye geldi. Bir elim hep musluğs gidüyor ama henüz cesaret edemedim. Telefon güzel şarj güzel ekran güzel.. Bence problemi olmsyan bir telefon. Şu an şarjım 43 te telefonu şarjdan cumsrtesi akşam almıştım. Dış görünüş zevk meselesi ama bunu benim için yaptıklarını söyleyebilirim. Gönül rahatlığı ile herkeze tavsiye ederim

Kırmızısı aşırı güzel olmuş yaa

sanal tuşlar iğrenç!

@21 Eki 2014 11:07 Samsunglardaki gibi bi süre sonra gıcırdayan basmamaya baslayan tuslar daha ıyı evet

@21 Eki 2014 19:01 3 senelik galaxy note 2 de gıcırdayan herhangi bir tuş yok?.. ha ben 3 sene sonra note 4 alarak telefonumu yeniledim ancak bu z3 compact çok güzel olmuş gerçekten. eşim bu telefonu bekliyor iphone 4s ini değiştirmek için..

Şuan piyasadaki en iyi mini/compact cihaz. Keşke diğer markalarda mini telefonlara bu kadar önem verseler.

Güzel tlf. 5 günden beri kullanıyorum beğenmediğim bir yönü yok ilk defa sony aldım diğer markaların iphone hariç üst seviye tlf.larını kullandım ama sony hakikaten yapmış bunu uzun süre kullanırım heralde.

@29 Eki 2014 21:42 pdf dosyası veya word excel dosyalarını ekranı büyütmede rahatlıkla okuyabiliyormusun?

word excel pdf dosyalarını ekranı büyütmeden okuyabiliyormusunuz?

Z2 mi z3 compact mi karar veremedim

Sony'nin sitesinde telefonun arka ve ön camı temperli cam olarak olarak belirtilmiş. Burada Gorilla Glas olarak belirtilmiş. Sitenizdeki bilgi doğru mudur ?

mini diyoruz da artık anormal boyutlardaki cihazlara normal adı altında elimizde bir cihaz yığını taşıyarak geziniyoruz sanki.hoş telefon bende hala kararsızım bazen z3 olsun tam olsun diyorum sonra minimal boyutlardaki makul bu iyi gibi gibi karışık durumlar.

Yalana bak gorilla glass mış! 20 cm den düşürdüm telefonu ön cam kırıldı (1.5aylık telefon) dokunmatiği çalışmıyor . Garantiye gönderdim büyük ihtimal 500-600 tl tamir parası ödetecekler :@

Resmi distribütör garantisi kapsamında z3 compact aldım almadan önce epey bir araştırma yaptım bu telefonda pembe kamera hatası olduğunu öğrendim çok düşük bir ihtimal benimki de öle olacak değil ya diyerek aldım ama maalesef aynı sorunu bende yaşadım işin kötüsü satıcı firmaların hepsi bu telefonla ilgili olumsuz yorumları yayınlamıyor. daha da kötüsü sony türkiye telefondaki arızayı kabul etti telefonu n yenisinin tarafıma verileceğini söyledi ama telefon yurt dışına fabrikasına gönderilmiş yenisinde oradan gönderilecekmiş yani Japonya işin gücün yok bekle dur. bu telefonu alacaklar dikkat edin derim.

Z3 compact yazılım güncelledi 5.0.2 süper telefon

Bende almış bılunmaktayım telefon süper ?? yalnız batarya bir günü çıkarıyor full kullanımda ise aralıksız 7 saatı gördüm alalı 3 gün oldu bataryanın gün geçtikçe performans yükseltmesini umuyorum

@12 Temmuz 2015 23:41 kardes sorunun çözüldümü ben yenı aldım 3 gundur sarj gitmıyor wapshap acık arada 10 dk faceye giriyorum ama gunu bıle tamamlamıyor kore malı telefon bundan daha ıyıyıdı

z3 compact sakın almayın bi araştırın göreceksiniz ki ekran kalkması yaşanıyo ki bu da büyük sıkıntı ve şarjı bir günü bitirmiyo ıphone al daha iyi kamera açısından da ıphone daha iyi 20 küsür kamerası hikaye garanti servisi de gene aynı şekilde yalap şalap iş yapıyo

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir