Sony Xperia Z4'te neler olmalı?

Sony'nin bir sonraki amiral gemisi Xperia Z4 nasıl olmalı; bizlere neler sunmalı?

Sony Xperia Z4'te neler olmalı?

Xperia Z3 henüz satışa sunuldu, ancak Sony artık yılda iki amiral gemisi üretiyor. Xperia Z4'le tanışmamıza ise sayılı aylar kaldığından şüphe yok. Bu yüzden ondan beklentilerimizi sıralamaya başlasak, sanırız erken davranmış olmayız.

Xperia Z4 hakkında henüz kesinleşmiş bir bilgi yok ancak Xperia Z3X adında bir telefonun QHD ekran, 4GB RAM ve Snapdragon 810 işlemciyle geleceği söyleniyor. Bu özellikler gerçek olursa (ve tabi Z3X ile Z4 aynı telefonsa), yeni telefon Z3'ün üzerine çok şey koyacak demektir.

Çıkış tarihi

Xperia Z2, 24 Şubat'ta MWC 2014'te tanıtılmıştı. Bu yüzden Xperia Z4'ün önümüzdeki sene 2-5 Mart ayında gerçekleşecek MWC 2015'te tanıtılmasını bekleyebiliriz.

4K artık çalışsın

Sony, Xperia Z2'den bu yana telefonlarının 4K video özelliklerini öne çıkarıyor. Ancak Xperia Z3 bile yaklaşık 5 dakikadan uzun 4K video kaydetmeyi başaramıyor. Bu sorunun Sony Xperia Z4 ile çözülmesini umuyoruz.

QHD ekran

Xperia Z, Z1 ve Z2'nin 1080p ekranla gelmesinden memnunduk. Xperia Z3'ün aynı ekran boyutu ve yine 1080p çözünürlükle gelmesi bizi biraz üzdü. Xperia Z4'ün dördüncü kez 1080p'lik bir ekran yerine QHD ekrana yer vererek bizi şaşırtmasını umuyoruz.

Daha ince çerçeve

Daha ince çerçeve

Xperia Z3'ün harika bir tasarıma sahip olduğunu kabul ediyoruz, ancak ekranın üst ve alt tarafındaki boşluklar pek de küçük değil. Bu alanda telefonun önemli bileşenlerinin saklandığını tahmin edebiliyoruz, ancak ümidimiz, yeni modelde çerçevenin daha küçük olması.

Daha yüksek performans

2.5GHz'lik dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci ve 3GB RAM'li Xperia Z3'ün teknik özellikler konusunda sıkıntısı yok gibi görünebilir, ancak bu her zaman performansa yansımayabiliyor. Özellikle de uygulamalar arasındaki geçişlerde gecikmeler yaşayabiliyorsunuz.

Performansın daha iyi olması için daha iyi bir işlemciye ihtiyaç varsa, bunu Sony'den istemekteyiz.

Daha az sorun

Xperia Z3'ün şaşırtan yanlarından bir tanesi, klavyenin zaman zaman zıplaması veya geç tepki vermesi, uyarı çubuğunun yarıda takılıp kalması gibi hatalara rastlamanız. Sony'nin bu hataları Xperia Z3'ten kaldırmasını, aynı zamanda Z4'ün hatalarını onu piyasaya sürmeden önce temizlemesini umuyoruz.

Daha hızlı kamera

Milisaniyeler bazen fark oluşturabiliyor. Xperia Z4'ün kamerasının daha hızlı açılmasını ve otomatik odağın biraz daha hızlı çalışmasını umuyoruz.

Yeni bir tasarım

Sony'nin OmniBalance tasarımını çok iyi kullandığından şüphe yok, ancak her yeni telefonda aynı tasarımı görmek sıkıcı olabiliyor. Sony'nin Xperia Z4'te yeni, heyecan verici bir tasarımla karşımıza çıkmasını ummamızda sanırız bir sakınca yok.

Yenilikçi özellikler

Akıllı telefonlar teknik özellikler anlamında giderek eşitleniyorlar. Bu yüzden onları farklı kılacak en önemli şey, yenilik. Sony Xperia Z4'ün bir veya birden çok yenilikçi işlevle gelmesi çok iyi olurdu. Tabi ki pratikte işe yaramayan, gösteriş amaçlı işlevler istemiyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

hemen söyleyeyim z4 yaza kadar olmamalı

olmamalı... daha z3 yeni çıkmadı mı...

Bence suyla temas ettiğinde kendi yüzsün. Bizi çeksin.Su içinde uğraşmayalım.

Telefon üreticileri saçmalamaya başladı 2 yada 4 yada 8 olması neyi değiştirecek ki ? Hangi uygulama aynı anda tüm işlemcileri kullanıyor ki ? Oyunların ihtiyacı var desek onlarında işlemciden ziyade ram'e ve ekran kartına ihtiyacı olduğunu zamanında kanıtladılar. Daha yüksek ram (işlemci değil..) daha iyi bir ekran kartı.. Tabi ki de yeni bir tasarım. Aynı şekilde insanların işlerini kolaylaştıracak işlevlerde bulunması gerek. Dev boyutlardan vazgeçilmesi gerek. 4.6 inç / 5.2 inç... daha düşük boyutlara düşmesi gerek.. Z1 compact kullanan biri olarak şunu söyleyebilirim ki telefon su geçirmez değil aynı şekilde çizilmez cama da sahip değil. Camerasının gücünü artırmalı compact makinelerinin ayarına getirmeli.. Farklı olan kazanır..

İstedikleri kadar uğraşsınlar.. elimize corvette veriyorlar (donanım) ama ortada otoban yok (yazılım, os vs) sanki 3d max kuracaz telefona. 2 sene önceki modele göre farklı olarak tek yapabilidiğin şey birkaç oyunu kasmadan oynayabilmek, belki biraz daha iyi fotoğraf çekebilmek, yok su geçimez.. ve gelişen dış tasarımlar.. değer mi 1000 dolar verip almaya yenisini, elinde bir eskisi varken.. Tabiki hayır. Peki alacak mıyız. Elbette. Neden alacağız. Salağız da ondan..

Xperia Z3X denen telefon Z ultranın devamı Z4 değil

4Kda videonun 5 dk olması sorun değil sınırlama.Sonyde süre sınırı yok bazen 15 dakika bile çekiliyor ama LG ve Samsungda 5DKdan fazla çekilmiyor

İnce çerçevelerle gelmez umarım G3 gibi kendi kendine çatlasn istemiyorum

z4 beklenti menü tuşu daha alt kısımda yerleşmeli z1+2+3+ hep aynı yerde buda ekran görüntü seviyesini düşürüyor ve alttaki boş kısım boş yere duruyor.

Sony bu işi bırakmalı

Apple 1.3 ghz islemcisine laf soylemek yok ama sony den beklenti iki kat.

önce sanal tuş olayını kaldırması lazım. sanal tuş olayı kadar saçma sapan bir şey yok.

sony bilerek çerçeveleri kalın yapıyor. öbür yürlü telefonun dayanıklılığı azalıyor. sony için önemli bir ayrıntı bu.

Parmak izi okuma olmalı Gelen bildirimler sarı değil kırmızı renkli olmalı Uygulamalara hızlı erişimde yazılar değil iphone gibi uluslararası şekillerle belirtilmeli

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir