Sony, yüzde 40 daha uzun dayanan pil üretiyor

Sony, bir günü zor çıkaran akıllı telefonları tarihe gömecek, yeni bir pil üretmenin peşinde!

  • Zeynel A. Öztürk
Sony, yüzde 40 daha uzun dayanan pil üretiyor

İddiaya göre Sony, telefonunuzun pil ömrünü yüzde 40 uzatacak yeni bir pil üzerinde çalışıyor.

Uzun süre dayanan piller hakkında çok şey duysak da, bunların hiçbiri bizlere ulaşmış değil.  Ancak şimdi yeni bir pil haberiyle karşınızdayız. Japonca site Nikkei'ye göre Sony, lityum yerine sülfür bileşimi kullanan bir pil üretmeyi başardı. Bu, pil içerisinde daha fazla enerjinin depolanabileceği anlamını taşıyor. Sülfür piller daha önce denenmiş olsalar da, elektrotların lityum pillerdekine göre daha hızlı dağılması aşılması gereken önemli bir sorundu. Sony'nin bu konuda bir gelişme kaydettiği anlaşılıyor.

Pilin ömrünün uzaması, verimliliği arttığından daha küçük pillerin de yolunu açıyor. Bu sayede gelecekte daha ince telefonlarla tanışmamız mümkün olabilir. Sony'nin şu an test ettiği sülfür teknolojisini en erken 2020'de ticari hale getireceği söyleniyor.

Teknoloji sektörüünün zayıf halkalarından biri olmayı sürdüren pilleri geliştirmek için tek çaba gösteren firma Sony değil. Samsung ve LG'nin yanında birçok bilim adamı da pil ömrünü katlayacak teknolojiler üzerinde çalışıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yaparsa sony yapar diye düşünüyorum

O pil çıkana kadar donanımların tükettiği güç de artacağı için yine sonuç aynı olacak 1 gün.

Daha ince tlf ne ya kağıt gibi mi olacak yani. Mevcut batarya boyutlarına daha büyük enerji sığdırsınlarda kurtulalım artık bu zırt pırt şarj bitmesinden.

@18 Aralık 2015 17:08 aynı mantık, ince olup aynı gidecekken normal olup uzun gitmesi aynı mantık kardeşim. Hayıflandığın şey komik gerçekten.

Sony, bir günü zor çıkaran akıllı telefonları tarihe gömecek, yeni bir pil üretmenin peşinde. Ve karşınızda 1.4 gün dayanan pil...

@18 Aralık 2015 21:39 siz nasıl kullanıyorsunuz bilmiyorumda normal kullanan biri sony nin son bir yıl içinde ürettiği telefonlarla iki gün kullanabiliyor ben 3 gündür şarz etmedim pil yüzde 50

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play