Sony'nin yeni amiral gemisi telefonu Xperia 1 VI tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı

Sony'nin yeni amiral gemisi telefonu Sony Xperia 1 VI resmi olarak tanıtıldı. Ama telefon yalnız gelmedi, yanında "küçük kardeşi" Xperia 10 VI'yı da getirdi.

Sony'nin yeni amiral gemisi telefonu Xperia 1 VI tanıtıldı

Sony akıllı telefon sektöründe eskisi kadar güçlü olmasa da henüz pes etmiş değil. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan sızıntılar Sony Xperia 1 VI'yı bütünüyle detaylandırmış ve neredeyse hiçbir şeyi tahmin etmemize gerek bırakmamıştı. Ve şimdi Xperia 1 VI, orta sınıf Xperia 10 VI ile birlikte resmi olarak tanıtıldı.

Sony Xperia 1 VI özellikleri

Sony'nin amiral gemisi telefonları genellikle kameralarıyla öne çıkarken, Japon üretici bu defa Xperia 1 VI'yı sektördeki en iyi telefonlarla aynı seviyeye getirmek için başka değişiklikler de yapmış durumda. 6,5 inç OLED panelin en boy oranı 19,5:9 iken, Sony ekranın bir önceki modele göre 1,5 kat daha parlak olduğunu söylüyor.

Kameralara gelince, şirket 48MP'lik birincil kamerayı kullanmaya devam ederken OIS'li 24mm'lik geniş açılı bir lensi tercih ediyor. Bu yılki en önemli fark, sensörün görüntüleri tam 48MP çözünürlükte yakalayabilmesi. Ayrıca 16mm odak uzaklığına sahip 12MP'lik ultra geniş açılı kamera ve 12MP'lik telefoto/zum kamerası da bazı iyileştirmelere sahip.

Telefon, 85 mm ve 170 mm odak uzaklıkları arasında hareket edebilen ve en yüksek 7,1x optik yakınlaştırmaya denk gelen bir telefoto kamera kullanıyor. Bu arada, ön panelde selfie'ler ve görüntülü aramalar için 12MP'lik bir kamera bulunuyor.

Xperia 1 VI'nın donanımının geri kalanı piyasadaki çoğu amiral gemisiyle aynı. Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisini kullanan telefon, depolama tarafında 256 GB veya 512 GB depolama seçenekleriyle birlikte 12 GB RAM sunuyor. Ancak, Avrupalı müşteriler için yalnızca temel depolama seçeneği sunulacak. 512GB'lık varyantın ise Japonya'ya ve Doğu Asya'daki belirli pazarlara özel olduğu bildiriliyor.

Sony'nin belirttiğine göre, telefonda iki güne kadar dayanabilen 5.000mAh kapasiteli bir pil var. Bu pilin, yeni “buhar odacıklı ısı dağıtıcı bileşen” ile birlikte 36 saat kesintisiz video oynatabileceği iddia ediliyor.

Tüm bu özellikler etkileyici dursa da Sony'nin telefon için istediği fiyat 1.399 dolar. Ancak telefonun nerelerde satışa sunulacağı henüz kesinlik kazanmış değil.

...Ve Sony Xperia 10 VI

Xperia 1 VI'nın fiyatını yüksek bulan kullanıcılar için sunulan Sony Xperia 10 VI sadece 440 dolarlık bir fiyat etiketi ile geliyor. Telefon 6,1 inç Full HD+ OLED ekrana, 3,5 mm kulaklık bağlantı noktasına ve Snapdragon 6 Gen 1 yonga setine sahip.