Sosyal medyada yayılan yeni akım: Herkes neden ağzını bantlıyor?

Sosyal medyada ilgi görmeye başlayan bir akım nedeniyle insanlar uyurken ağızlarını bantlamaya başladılar. Peki bunu neden yapıyorlar? Daha da önemlisi, bunun gerçekten faydası var mı?

Sosyal medyada yayılan yeni akım: Herkes neden ağzını bantlıyor?

Sosyal medyada yayılan yeni bir akım, insanların ağızlarını bantlayarak uyumasına neden oluyor. Çünkü iddia edildiğine göre, insanlar ağızları bantlı şekilde uyuduklarında daha sağlıklı bir uyku alabiliyorlar.

Aslında bu iddianın temelinde uyku apnesi problemi yatıyor. Uyku apnesi sorunu yaşayan insanlar, uyurken nefes almayı durduruyorlar ve beyin oksijensiz kaldığında kişiyi uyandırarak yeniden nefes almaya zorluyor. Ardından tekrar uykuya dalan insan, kısa süre sonra yeniden nefes almayı bırakıyor ve beyin yeniden kişiyi uyandırıyor.

Bu kısır döngü içinde insanlar sağlıklı bir uyku da alamıyorlar. Elbette uyurken horlamak gibi bir problem de uyku kalitesini ayrıca olumsuz etkiliyor.

Ağız bantlamanın ardındaki mantık ise kişinin yalnızca burnundan nefes almasını sağlamak üzerine kurulu. Bu sayede horlama veya uyku apnesi gibi problemlerin ortadan kalkacağı iddia ediliyor.

Bu amaçla satılan ve takıp çıkarması kolay ağız bantları da bulunuyor. Yani bunun için koli bandı kullanmak zorunda değilsiniz, ki zaten koli bandı gibi zehirli kimyasal yapıştırıcılar içeren bir bantla ağzınızı kapamak, uyku apnesinden çok daha zararlı olacaktır. Eczanelerde veya internette satılan gözenekli ağız bantları ise, hem ağızdan nefes alıp vermeyi mümkün kılıyor, hem de ağızın horlamaya uygun şekilde açılmamasını sağlıyor.

Bilimsel araştırmalar da aynı fikirde

2015 yılında yapılan bir araştırma, "gözenekli ağız bantları" kullanan kişilerin daha az horlama ve daha az uyku apnesi atakları yaşama eğiliminde olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ayrıca 2022'de yapılan başka bir araştırma, hafif OSA hastalarının %65'inin ağız bantlama sonrasında semptomlarında gözle görülür bir iyileşme gördüğünü buldu.

Dolayısıyla sosyal medyadaki akım aslında işe yarıyor ama bunu koli bandı ile yapmak yanlış. Bu yüzden doktorunuza danışarak ve uygun bir ağız bandı kullanarak yapmanızı öneriyoruz.