Spartan, kendini Chrome olarak tanıtıyor!

Microsoft'un yeni tarayıcısının kendini sitelere Chrome gibi gösterdiği ortaya çıktı. Nedeni ise...

  • Zeynel A. Öztürk
Spartan, kendini Chrome olarak tanıtıyor!

Microsoft'un indirmeye sunduğu son Windows 10 yapısı, birkaç sürprizle geliyor. Bunlardan bir tanesi ise IE takımından David Storey sayesinde ortaya çıktı.

Storey, Spartan ve Internet Explorer'ın paylaşacağı yeni Trident motorunu etkinleştirmenin yolunu Twitter'da paylaştı. Bunun için önceki sürümlerdeki yolun aynısını izlemeniz, IE'nin adres çubuğuna about:flags yazıp "Enable Experimental Web Platform Features" işlevini "Enabled" olarak ayarlamanız yeterli oluyor.

Bunu yaptığınızda Project Spartan'ın kullandığı web tarayıcısı motorunu IE'de kullanmaya başlamış oluyorsunuz. İlginç olan ise bu yöntemi izlediğinizde User Agent String'de Chrome ibaresine rastlanması, yani tarayıcının kendisini Chrome olarak tanıtmaya başlaması. Storey, bunun bilerek yapıldığını, bazı sitelerin IE11'in yeni web standartlarını desteklemesine rağmen tarayıcıda doğru görüntülenmediğini söylüyor. Bu değişiklik, modern web için geliştirilen tarayıcının sayfaları sorunsuzca açmasını sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

CSS kodlarını doğru okusunda gerisi önemli değil.

sadece win 10 içinmi geçerli

Spartan'ın da alt yapısı chrome gibi mi o zaman?

@Ahmet Serdar alakası yok maske değiştirilmesi basit bir olaydır bunu herhangi bir tarayıcıya eklenti yükleyerek manuel olarak ta yapabilirsiniz

windows phone'dada aynısı yapıldı. bazı web sitesi script'leri internet explorer'ı algılayınca saçma salak bir arayüze yönlendirdiği için windows phone'daki internet explorer'dada aynı yöntem kullanılarak tarayıcı safari olarak gösterilmektedir.

Siteler IE'ı tanıyıp veya diğer tarayıcıları tanıyp, ona göre HTML/CSS konfigürsayonu verebilirler. Bu sayfaların IE'da düzgün gözükmesi için tasarımcının yaptığı fix'lerdir. Bu durumda, yeni IE'nin fix'e sahip mark-up'ı değil, normal tasarımı düzgün görüntüleyebilmesi için böyle bir yol izlemişler sanıyorum. Chrome da bunun için bir referans olmuştur sanıyorum.

ahah süper olmuş, sadece chrome de çalışır gibi saçma şeyler koyuyorlar mesela watsapp web

Bazı siteler eğer tarayıcı chrome değilse bazı özellikleri (desteklense bile yine de) devre dışı bırakıyor. Eğer spartan kendini bütün diğer tarayıcılar gibi tanıtabilirse en uyumlu tarayıcı olabilir.

Bu farklı engine yönetimi Firefox ve Chrome da var, Çalıştıramadıkları yada farklı bir engine için hazırlanan sitelerde tarayıcılar diğer engine i kullanabilir. Bazen Script ler Chrome yada Firefox uyumlu yazılabilir. Bu durumda trident in farklı engine i çalıştırması güzel bir özellik. Chrome birçok sitede trident ve mozilla xul kullanıyordu, hala kullanıyormu? .. Microsoft IE kendini mozilla diye site açma ismi öyle vermesi değil, bazı işlemlerde mozilla imzalı açıyor tüm engine ler. Teknik güzel konular.

hakketen işe yarıyor win 10 9926 da ie hata veren siteye usteki yazanı uygulayıp girdiğimizde sorunsuz açıyor. Googlelın foyaları çıkıyor ortaya crome olarak gösterince ie yi niye ddaha düzgün çalışıyor yoksa Google site sahipleri arasında ne dönüyor.

Baktı ki microsoft herkes chrome kullanıyor. Chromeun çakmasını yaptı.

Ms iyice bozdu kendini

Google cromda bing bile acmıyo... Google inş batarsın...Evrensellikten gelişmeden ziyade zarar verıosun topluma...

Ölçümlere bakın spartan hız konusunda ikiye katlıyor chrıme şuanda firefoxdanda yavaş ve donuyor,bu chip online da teknoloji araştırma işini bırakıp sıradan tekno siteler gibidavranmaya başladı iyice.

bu bir bakıma ie tab gibi birşey eklenti yapmamışlar içinde özellik olarak koymuşlar ie de chrome sekmesi açmak gibi eski firefox çular bilir ergenler bilmez ama

taklitçilikle alakası yok bir çok site kendini chrome ma optimize etti bu yüzden ie den açmaya çalıştığınızda sorun çıkıyordu ms siteler websayfasının sorunsuz halini tarayıcıya versinler diye chrome maskesini taktı olay bu ayrıca maske takmaya karar vermesi yeni motorun chrome un çalıştırabildiği tüm içerği çalıştırabildiği anlamına gelir ki bu süper

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play