Spotify'ın yeni ve pahalı Supremium üyelik seçeneği ile sunacakları ortaya çıktı

Spotify, rakipleriyle başa çıkmak için ücretli abonelik sistemine yeni bir seçenek ve yeni özellikler ekliyor. Daha üst bir seviye olacak Supremium abonelik seviyesinde kullanıcılar çok zengin yeni yetenekler bulacaklar.

Spotify'ın yeni ve pahalı Supremium üyelik seçeneği ile sunacakları ortaya çıktı

Spotify, müzik profesyonellerinin en önemli pazar alanlarından biri olmuş durumda. İsveçli müzik akış servisinin 6.500 çalışanı ve 400 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların yaklaşık yarısı ücretli abone olarak her ay 2-5 dolar seviyesinde bir abonelik ücreti ödüyor. Ancak Spotify şimdi, daha yüksek ücretle, Supremium adını verdiği yeni bir abonelik kademesi başlatmaya hazırlanıyor.

Supremium abonelerin tam olarak hangi yeteneklere sahip olacağı ve ücretin ne kadar olacağı henüz kesin değil. Aslına bu yeni aboneliğin adı bile resmen açıklanmış değil.

Ancak İsveçli şirketten sızan bazı ekran görüntüleri, kullanıcılara sunulacaklar hakkında bir ön fikir vermeye yeterli oldu. Ve yeni abonelik seçeneğinin adının Supremium olduğunu açığa çıkardı.

Sızıntıya göre, Spotify aylık yüksek ücret ödemeyi kabul eden kullanıcılarına yüksek çözünürlüklü ses sunacak. Aslında günümüzdeki müzik severlerin çoğunun farkında olmadığı bu "yüksek çözünürlüklü ses" 90'lı yıllardaki CD ve hatta Blu-Ray albümlerine dayanıyor. Çok yüksek yoğunluklu şekilde kaydedilen müzik bu formatta ses kaybı olmadan dinleyiciye ulaşabiliyordu. Böylece bir konser anında, orkestranın içindeki tüm müzik aletlerindeki en ince tınıları bile duymak mümkün olabiliyor.

Ancak Napster'ın başlattığı MP3 devrimiyle beraber, bir şarkı indirmek için yüzlerce MB boyutunda download pratik olmadığı için, müzik severler ses kalitesinde biraz kayıpla dosya boyutlarının 3-4 MB'a inmesini kabullendiler.

Spotify şimdi bu "kayıplı ses" devrimini tersine çevirerek, çok yüksek çözünürlüklü ses dosyalarını yüksek abonelik ücreti ödeyecek abonelerin sunmaya başlayacak.

Peki cihazlarınız bu servisi çalıştırmaya hazır mı?

Ancak abonelerin bu 24 bit'lik ses dosyalarına uyumlu bir cihazlarının olup olmadığını test etmek için Spotify önceden bir "uygunluk" ölçümü de yapacak. Eğer telefonunuz veya evdeki müzik dinlediğiniz laptop'unuz 24 bit sesleri çalıştıramıyorsa, Spotify sizi uyaracak. 24 Bit ses dosyalarını çalıştırırken destek almak isteyenler için de bir "nasıl yapılır?" sayfası hazırlanmış durumda. Zira Spotify bu şarkıları çalabilmek için 2,117 kbps bağlantı hızı ve 192kHz ses frekansı isteyecek ki, her cihazda bu frekansları verebilecek ses donanımları bulunmuyor.

Yani kayıpsız ve yüksek kaliteli şarkılar dinlemek istiyorsanız, sadece Spotify'a ödeme yapmak yeterli olmayacak, yüksek kaliteli ve yüksek fiyatlı ses sistemleri üreten ses donanımı üreticilerinden de uygun ses sistemlerini almak zorunda kalabileceksiniz.