SSD'lerde büyük devrim!

Mekanik sabit disklerden zaten çok daha hızlı olan SSD'ler, büyük bir hız devriminin eşiğinde!

  • Ömercan Çelikler
SSD'lerde büyük devrim!

SSD sürücülerde yapılan geliştirmeler ile hızın sınırları zorlanıyor. İlk dönemlerine göre çok daha hızlı olan ve çok daha az enerji tüketen SSD'ler, şimdi yeni bir devrimin eşiğinde.

Günümüzde SSD'ler verileri aynı hafıza alanına yazamıyor. Bu da yeni bir hafıza alanına verileri yazmayı mecbur kılıyor ve veriler bu nedenle hafızada parça parça bulunuyor. Chuo Üniversitesi'nden bir Japon araştırma ekibi, bu sorunu çözerek SSD'lerin hızını hatırı sayılır bir şekilde arttırarak düşük güç tüketimiyle birlikte sunmayı başardı.

Araştırma ekibi sorunun üstesinden veri tabanı kullanan uygulamaların kontrol katmanını değiştirerek geldiklerini söylüyorlar. Yeni yöntem "logical block address scrambler" sistemini kullanıyor. Bu yöntem verilerin yeni katmana yazılmasını engelliyor ve bir sonraki katmanda daha fazla veri yoğunluğu yaratmayı sağlıyor. Yani sonuç olarak daha az katman ve kopyalama, çok daha iyi bir depolama sürücüsü anlamına geliyor. Donanımsal olarak hiç bir değişiklik yapılmayan bu yöntemde sürücüye yazılım ile müdahale ediliyor. 

Araştırma ekibi SSD'lerin hızlarını yüzde 300 arttırdıklarını ve yüzde 60 daha az güç tüketimi sağladıklarını belirtiyorlar. Yazma / Silme döngüsünü de yüzde 55 daha fazla arttırdıklarını söyleyen ekip böylece SSD'lerin ömrünün yazma / silme döngüsü ile doğru orantılı olarak yüzde 55 oranında arttığını belirtiyor. Bu yöntem, şu anda kullanılan SSD'lerde de kullanılabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

fiyatı alınabilir seviyeye düşmedikten sonra isterse ışık hızında işlem yapsın

@27 May 2014 00:09 Doğrudur , fiyat düşmeden almak hayal.

off çok güzel bi haber...

Elin adamı yapıyor helal olsun

Yav sen hızı bırak maliyeti düşür adam gibi 240 ssd almaya kalksan 400 500 liradan başlıyor 120 bile 250 lira ayıptır yani.

sorun ssd fiyatı değil bizim fakir olmamız. adam napsın?

Ekran karlarına servet harcıyoruz ama 250 lira verip bir ssd alamıyoruz. ben oyuncu değilim. o yüzden ekran kartına para harcamıyorum. bilgisayarı iş için kullanıyorum. SSD kullanmak lüks değil ihtiyaçtır. Ama ekran kartı Lüks tür.

@27 May 2014 09:43 İçin rahat olsun oyuncular paşa paşa paralarını verip ssd de alıyorlar.

elbetteki japon bilim adamları bulacak, vestelde çalışan bir grup mühendis olacak değil ya

1 gb ssd 150 tl olunca anca alınır normal 1 gb sata 3 hdd ler o kadar

usa' da ssdsiz bilgisayar kalmadı hatta direk 256gb x2 alıp c ve d olarak kullanıyorlar :) belki teksasta falan vardır orda tarım ve hayvancılık fazla geriden geliyolar biraz

1gb? 1tb olmasın giga ile ters arasndaki farkı bilelim sonra yorum yapalım

bizim yerli malı bir SSD miz olsa.. hükümet nelerle uğraşıyor buna el atsın...vergilerimizi veriyoruz ama geri dönüşüm nerede...dışa bağımlıyız teknolojide :S

Sen de yorum yaz