SSD pazarı büyüyor, fiyatlar düşüyor

Giderek daha popüler hale gelen SSD disklerdeki bu indirim, sizi yakından ilgilendiriyor!

SSD pazarı büyüyor, fiyatlar düşüyor

DataStar, SSD fiyatlarında yüzde 20 oranında indirim yaptı. Satış adetleri dünya genelinde yüzde 80 artan SSD'ler, fiyatları düştükçe daha çok tercih ediliyor.

ADATA'nın Türkiye tek distribütörü DataStar, yeni disk teknolojisi olan SSD (Solid State Disk) ürünlerinde yüzde 20 oranında fiyat indirimi yaptı. Geleneksel sabit disklere (HDD) oranla çok daha dayanıklı, güvenilir ve sessiz olan SSD'ler, fiyatları düştükçe daha fazla tercih ediliyorlar.

DataStar Ürün Müdürü Tamer Özdem, bu yıl tüm dünya genelinde toplam 40 milyon adet SSD satılacağının öngörüldüğünü belirterek, "Geçen yıl SSD satış rakamları 22 milyon adetti. Böylece bir yıl içinde satış adetlerinde yüzde 80'lik bir artış yaşanıyor. Önümüzdeki yıllarda da SSD satışlarının artmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz" diyor.

ADATA, SSD'leri tamamen kendi fabrikalarında üretiyor. SSD'ye önemli yatırım yapan firma, bu nedenle ürün çeşidi açısından da zengin seçenek sunuyor. DataStar da Türkiye'de satış oranları henüz çok düşük olmasına karşı SSD stoğunu zengin tutuyor. Şu anda ADATA'nın 12 model SSD'sini satışa sunan şirket, fiyat indirimi paralel olarak daha fazla tüketicinin tercihini SSD'den yana kullanmasını bekliyor.

"SSD'ler HDD'lere göre çok avantajlı ürünler. Yavaş yavaş HDD'lerin yerini alacaklar. Tüketicilerin SSD'ye geçmesinin önündeki tek engel fiyat farkı" diyen Özdem, fiyat farkının SSD lehine azalmasıyla birlikte satış rakamlarının da fırlayacağını belirtiyor. 2014 yılında tüm dünya genelinde 55 milyon adet SSD satılmasının öngörüldüğünü söyleyen Özdem, fiyatlarda düşüş olması durumda bu adedin de artacağının altını çiziyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

haalen cok pahalilar.

iyi bir bilgisayarin varsa eminim cok gereklidir ve bu o insanlari sevindirir... :D

Adata diye marka mı varmış?

Yine de pahalı üstelik ömürleri kısa en geç yıl sonra çöpe at.

o indirim bizm ülkemizi vurmaz merak etmeyin

Adata yı 50 lira ucuz alacağıma kingston vs alırım içim rahat olur. İyi bir üretici olaabilir ama kendini ıspatlaması lazım Testlerde vs.

SSD fiyatlarının hdd fiyatlarının 6-7 katı yüksek tutularak disk üreticileri seagate, samsung gibi firmaların ekmeğine yağ sürülüyor. Şunu hakettiği fiyata satında sizde kazanın bizde kazanalım. SSD bu kadar pahalı bu kadar uçuk bir teknoloji mi? 400 gb lık bir ssd 500 gb hdd ye sahip orta düzey laptop fiyatına sahip.

fiziksel disklerden daha güvenli ama bir patladı mı geri dönüşü olmadan elde kalıyor. dikkat etmek lazım...

500 GB SDD,250 liraya insin,Bakın nasıl kapış kapış satılıyor.

@26 Kas 2013 06:57 al benden de o kadar millet parası yettiğine 120 lik alıyor mutlu oluyor kendilerince bence 120 gb lik herhangi bir disk çöptür.

@26 Kas 2013 15:20 kedi ulaşamadığı ciğere mındar dermiş..

ADATA ssd'lerin performans değerleri diğerlerine göre düşük kalıyor. Fiyat indirimi yapmaları gerekiyordu zaten ,

Adata'yı bir ayda bozulan flash disklerinden hatırlıyorum. Bir daha da yanına yaklaşmam.

indirimlerle 160 tl ye 128 gb ocz vertex 450 aldım bence çok iyi fiyatlar. beklemeye son valla bilgisayarım rahatladı dünya varmış dedim. diğer hardiski cdrom yuvasından taktim. hafıza sıkıntımda ortadan kalktı

SSD leri 3 yıldır kullanıyorum ben. Bu haber Türkiye için hala yeni gibi..20gb SSD yi 350 tlye almıştım 2010 da ben

1 tb ssd 200 tl nin altını gördüğünde alacağım

@26 Kas 2013 12:11 4-5 sene sonra alırsın

120 GB SSD ye 271 Lira verdim ki 271 liraya zorlasan 2 adet 500 GB HDD alırsın :/ AMa performans olayı tartışılamaz ona diyecek birşey yok.

Artık bilgisayarlarda yavaş yavaş hard disk yerine SSD standart olmalı. Eğer film depolayan biriyseniz harici usb hard disk alın.

Endonez'yadaki tsunami feleketi bunların bahanesi oldu. HDD ve SSD fiyatları 2, 3 e katlandı. Şu anda bu segmentteki ürünlerin fiyatlarının çok yüksek ve fahiş olduğu kanısındayım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost