SSD'ler zamanla neden "ölüyor?"

Mekanik sabit disklerin aksine, SSD'ler neden zamanla "ölüyor?" Cevap, içeride...

  • Cenk Atlı
SSD'ler zamanla neden "ölüyor?"

Türkçede 'Katı hal sürücü' olarak da adlandırılan SSD'ler ve mekanik sabit diskler arasında elbette temel bir fark var. Ve hatta mekanik sabit disklerin aksine SSD'ler bir ya da iki yolla işlevsiz hale gelip bir anlamda ölebiliyor.

Mekanik sabit diskler ve SSD'ler arasındaki ana farkı şöyle özetlemek mümkün: Mekanik bir sabit diskin depolama alanı, ihtiyaç duyuldukça birçok defa yeniden yazdırılabilen verileri tutabiliyor ve bunlar söz konusu disk işlevsel kaldıkça kullanılabilir olmaya devam ediyor.

Diğer yandan SSD'lerde ise verileri tutan her bir hücre, söz konusu SSD ölmeden önce sınırlı sayıda yazdırılabiliyor ya da programlanabiliyor. Bunun nedeni ise şu: Ne zaman bir yazdırma operasyonuna gerek duyulsa, bir hücredeki herhangi bir verinin o hücre kullanılmadan önce silinmesi gerekiyor. Bu yazdırma, silme ve yeniden yazdırma süreci de nihayetinde bu hücreler üzerinde hasar bırakıyor ve hücreler arasındaki izolatörde bozulmaya yol açıyor. Sonunda da bu tekil hücreleri yüklemek artık imkansız hale geliyor.

Farklı türden flaş belleklerin farklı yaşam döngüleri oluyor, bu da elbette hücre başına ne kadar bit'in mevcut olduğuyla belirleniyor. Daha az bit, zaman içerisinde daha az sorun demek. Daha çok bit ise daha çok sıkıntıya neden oluyor.

Böylece sınırlı bir yaşam döngüsüne sahip olan SSD'lerin bu ömrü de "yazılı terabit'lerle" (TBW) ölçülüyor. Üreticiler aslında genellikle bu rakamlara pek atıfta bulunmuyor, dolayısıyla SSD'nizin bu rakama ulaşmadan önce ölmesi ya da tam tersi bunun çok sonrasında işlevsiz kalması olası. Bu da elbette birçok faktöre bağlı.

Örneğin iki yıldır kullanımda olan ve yaklaşık 32 TB'lık bir verinin yazıldığı bir SSD'ye şimdiye kadar 60 TB'lik veri yazılmış olsaydı endişelenmeye başlayabilirdiniz. Diğer yandan her ihtimale karşı buradaki dosyaların bir yedeğini almanız da riske girmenizi önleyecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Birsürü akrabanın arkadaşın Laptop'ları tamir konusunda elimden geçer. Kendi Mavbook ve masaüstüm dahil şu ana kadar hiç bir ssd'nin bozulduğuna veya çok büyük performans kaybı yaşadığına şahit olmadım. 15 günde bir format atıp GB'larca veriyi aravermeden yazdıranlar bozuyordur bence.

@06 Ekim 2016 00:49 bencede .SSD ilk alıcakken bu konulara takıldım bozulur vs diye sonrada bi hesaplama yaptım.Sıfır alınan bir ssd nin en az 7-8 yıl ömrü var hesabıma göre e 7-8 yıldada zaten mutlaka ya bilgisayar yada içindeki parçalar değişiyor bu yüzden aldım 1 tane 850 evo 500gb canavar gibi.SSD nin diğerbi yanıda sürekli format atmıyorsun(en azından ben atan vardır 15 günde bir) çünkü bilgisayar yavaşlamıyorki hiç hep aynı performansta ne kdar dolsada hızlı . SSD FOREVER !!!

Flash belleğim "yazma koruma hatası" verdi. Yazma korumasını bir türlü kaldıramadım. Flash belleğin bozulunca bu konuda bir araştırma yaptım ve flash belleklerin (10000 yazma gibi) yazma ömrünün olduğunu öğrendim. Ayrica "Sandisk"lerin bu hatayı daha cabuk verdiğini öğrendim.

Sıradan bir ev kullanıcısı olarak şimdilik ssd sürücüye sadece Windows ve oyunları yüklüyorum. Verileri D sürücüsü olan normal diskte tutuyorum. Bu ssd teknolojisi ileride mutlaka gelişecektir o zaman da hem ömürleri uzayacak hemde fiyatları düşecektir. Benim gibi sıradan kullanıcılar bir ssd diski 3-5 sene bozulmadan rahatlıkla kullanabilecekler.

@06 Ekim 2016 08:27 bende o şekilde kullanıyorum. Trancent 256 gb lık ssdim var tam 6. yılında şuan. Enufak bir şikayetimde yok. Tıkır tıkır çalışıyor. Test programlarınada soktum hala %100 veriyor hepsi.

Nasıl hasar bıraktığı anlatılmamış.

32 TB diske 60TB veri yazılınca arızalanması ne demek. iki defa doldur boşalt çöpe at. Bence ya yazım yanlışı var ya da SSD ler gerçekten dayanıksız.

@06 Ekim 2016 09:30 32 TB yazdırma kapasitelidir o. 32 TB lık SSD mi var? Zaten 32 TB kapasiteye ulaşmak için baya uğraşmak lazım

Ben laptop için ssd alacaktım oyun oynayan birisiyim. Eğer böyle bir sorun varsa ssd almam. Bunla devam ederim. Ama öteki türlü de ssd'ye veri yazdırarak bozacaksak neden ssd alalım ki. Çok saçma bir durum bu.

SSD ömrü bir şehir efanesidir. Abartıldığı kadar kısa kesinlikle değildir. nand(ssd) hafıza cep telefonları da başta olmak üzere bir çok alanda kullanılıyor(usb bellek, sd kart vs). Öyle olsa onlar da ölürdü.

Anlamadığım bir nokta şu Diyelim ki hücre eğeri "0" şimdi bu hücreye tekrar "0" yazabilmek için önce bu "0" değeri siliniyor mu? Yada hücre değeri "1" iken tekrar "1" yazmak için yine hücrenin değerinin silinmesi mi gerekiyor. Eğerki mantık buysa çok saçma olur. Neden aynı değeri yazmak için önceki değeri silmek yerine silip yeni değeri yazmış gibi kabul edip otomatikman o hücrenin yeni değeri almış kabul edilmesi gerekir. Sanırım anlatımda bir eksiklik var.

SSD'ler malesef aniden bozulabiliyorlar. 2012 sonunda aldığım laptopumun SSD'si bu sene başında aniden ve öncesinde bir belirti vermeksizin bozuldu. 120GB Kingston HyperX SSD Disk 6GB/sn ( Okuma : 555 MB/s - Yazma : 510 MB/s )

HDD üreticilerinin karşı propagandasıdır. Sanki onlar bozulmuyor da evladiyelik! 7-8 yıl bir SSD gidiyorsa normal ölümlüler için kafidir elbette bir de kullanım alanına ve kalite gibi birçok faktör gözardı edilmemeli. SSD bir harikadır dostum önermesi yalan ama çabuk bozuluyor vs ise külliyen yalan!

WD markasının 250 GB SSD sini kazandım nasıl kullanabilirim ? Ve ne için kullanacağım ? SSD bilgisayara zarar veriyor mu ? Kullanınca ne gibi artıları var ?

@30 Ocak 2017 23:08 sen bence hiç kullanma, kullanmasını bilen birine sat. alete yazık olmasın

Tamamen insanların cebindeki parayı nasıl alırız mantığıyla çalışmaklta. Tabi teknoloji ürünleri çoğunlukla böyle. O zaman normal ramlerde sınırlı ömürlü olsun. YAni öyle yaparlarsa öyle olur. Evladiyeleik yapsalar olmaz. Para kazanmaları gerekiyor. Ama sorun, bu kadar pahalı olmaması lazım idi.

@17 Kasım 2017 12:06 Kelimenin tam anlamıyla "muhteşemsiniz"

Merhaba, Bazı arkadaşların dediği gibi aniden bozulabiliyorlar iş yerinde iki tane grafik tasarım için bilgisayar vardı aynı özelliklerde, birbirinin aynısı benim kullandığım grafik tasarım için diğeri biraz daha hafif iş yükü olan bir bilgisayardı sadece gazete diszgisi için kullanılıyordu. Benim kullanmış olduğum 2015 ten 2017 e kadar düzgün çalıştı bir anda bozuldu. diğeride 6 ay sonra bozuldu bir anda, genel yoğun iş yüküne sahip bilgisayarlardı

Merhaba, Bazı arkadaşların dediği gibi aniden bozulabiliyorlar iş yerinde iki tane grafik tasarım için bilgisayar vardı aynı özelliklerde, birbirinin aynısı benim kullandığım grafik tasarım için diğeri biraz daha hafif iş yükü olan bir bilgisayardı sadece gazete diszgisi için kullanılıyordu. Benim kullanmış olduğum 2015 ten 2017 e kadar düzgün çalıştı bir anda bozuldu. diğeride 6 ay sonra bozuldu bir anda, genel yoğun iş yüküne sahip bilgisayarlardı

Sen de yorum yaz