SSD'lerin en büyük düşmanı: Sıcaklık!

Bir SSD, elektriğini keserseniz içindeki veriyi ne kadar zaman korur; bu süreyi belirleyen nedir?

SSD'lerin en büyük düşmanı: Sıcaklık!

SSD sürücüler, mekanik sabit disklere göre neredeyse her alanda daha iyiler: Daha hızlılar, daha az kırılganlar... Ancak bazı uzmanların söylediğine göre, SSD'ler uzun süreli depolama, yani yedekleme konusunda bir sebepten dolayı çok zayıf kalıyorlar: Sıcaklık...

Bir SSD'ye verilerinizi yedeklediniz ve onu bir rafa kaldırdınız. Yani elektrikle bağlantısını kesip bir kenara bıraktınız. Ortam sıcaklığındaki her 5 derece yükselişte, verinin sağlıklı bir biçimde SSD'de kalma süreci yarıya düşmekte. Başka bir deyiş ile, uygun sıcaklık olarak belirtilen 25 derece sıcaklıkta 2 yıl boyunca elektriğe bağlanmadan verileri saklayabilen SSD'ler, 30 derece sıcaklığında sadece bir yıl saklayabiliyor. Eğer ısı 50 derece seviyesine ulaşırsa, sadece 1 ay içerisinde, SSD'deki verileri kaybetmeniz son derece olası.

Kısacası, bağlantısı kesilen bir SSD'nin içindeki veriyi ne kadar süre koruyacağı, büyük oranda saklama koşullarına, daha doğrusu ortam sıcaklığına bağlı. Ama ideal ortamda bile, 2 yıl sonunda verilerinizi yavaş yavaş kaybetmeye başlama ihtimalinizin yüksek olduğunu da bilmelisiniz.

Daha da büyük problem ise, sıcak bir ortamda bekletilen – sunucu çiftlikleri gibi – işletme tipi sürücüler için söz konusu. Bu sürücülerin depolama süreleri sıcaklık yeterince yükselirse sadece günlere düşebilmekte. Yani, bu sorun çözülene - ya da gezegen yeni bir buzul çağına girene - kadar, uzun süreli depolama için en iyisi yine eski tip depolama yöntemleri...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Çok iyi yazmışsınız SSD le rveri güvenliğinde berbatler. Hele antalya gibi sıcak bir yerde güneşte yazın 60 derece sıcaklık ev içinde klimanız yoksa 30 dereceden bile fazla sıcaklığa ulaşıyor. Bu durumda ssd almak sokağa boş yere para dökmekle eş değer. Şu an bile bilgisayarım 50 derecede çalışıyor.(ev sıcaklığı 28 derece)

@14 Mayıs 2015 13:11 boş yere değil sadece win kuracak kadar ssd sahibi olmak yeterli gerisi için hdd kulanın masa üstü ise 3-4-6 hdd le raid 0 yapın tadından yenmiyor.

@14 Mayıs 2015 13:11 Bilgisayardan söktüğün zaman bu oluyor diyor haberde. Eğerki eşşeği sağlam kazığa bağlamak istiyorsan ayda bir Disk defrag yap. Disk defrag ile veri okunup yeni yerine ilk yazıldığı gibi salam yazılacaktır. Bu sayede veri kaybı yaşamazsın :)

@14 Mayıs 2015 13:11 dostum ya eksik okumuşsun ya da anlayamamışsın.bahsedilen tehlike elektrik kesilmesinden sonra yani rafa kaldırma işlemi için kritik.

@14 Mayıs 2015 13:11 Eğer ki olaki elektirik kesilir diye uzun uzun yazmışlar. Hani olurda elektirik bulamazsınız 50 derecede sıcakta 1 ay kalır ssd niz diye. Afrikaya 1 ay tatile ssd ile gitmeyecekseniz çokta sorun yok. Ya da iyi yanından bakın cia in aradığı o özel şifreleri bilgilerinizi biraz sıcaklık ile sonsuza kadar yok edebilirsiniz.

@14 Mayıs 2015 13:11 ssd ye defrag yapacak kadar cahil insanlar var enteresan...

@14 Mayıs 2015 17:37 sddye mi defreg yapılacak hiç sanmıyorum ssdyi yersin :(

ekleme yapalım silinen veriler hdd deki gibi kurtarılamıyor yeni nesil ssd sahibiyim debneme amaçlı fir resim filim belge işeren dir klaörü sildim piyasadaki kurtarma yazılımları ssd de işe yaramıyor önemli verilerinizi ssd de tutmayın ssd ye win kurmaktan başka bir işe yaramaz.

ssd yi zaten işletim sistemi için almanı gerekiyor ek bir harddisk gerekli her zaman.

Zaten SSD'yi backup için değil, hız için kullanacaksın. Backup için kullanacaksan büyük kapasiteli ucuz HDD'leri kullanacaksın ;)

8tb hdd 280euro 256gb ssd 150euro gidip o kadar para verip ssdyi rafta neden tutalım manyak mıyız biz.

ssd ile windows çalışsa yeter şimdilik.. gerisi mekanik diskler iş görür.. ssd depolama için zaten uygun değil şu an hem kapasite hem fiyat olarak

SSD'ye göre daha kalitesiz bellek yongaları kullanan USB flash belleklerin içindeki veriler yazıda belirtilen durumlarda bozulmadığına göre SSD ünitesindeki verilerin bozulacağını düşünmek saçmalık oluyor.

malzeme kalitesinden keserseler böle olur tabi,amaclari ssd malzeme kalitesi olarak 3 seenede 1 sene kullanim omru arttirmak.1 haftalik ssdmin yazma hatasi verdigi gordum

SSD işletim sistemi kullanmak için ideal. Depolama için Harici ya da dahili HDD al gitsin. Elimizdeki telefonun bile patlama özelliği var. Doğru kullanmazsanız hayatımızdaki herşey olumsuzluklara neden olabilir. Bu durumu abartmaya gerek yok...

O zaman buz dolabında saklarsak 0 derecede söylediğinize göre 64 sene -5 derece 128 sene saklayabiliyoruz .

@15 Mayıs 2015 15:38 nitrojenle dondurursan olur.

SSDler yüksek sıcaklıktan etkilenmezler, aksine HDDler etkilenir. Uydurmayınız...

ekran kartı fırınlarlar ya hani ssd yi de fırına atın hiçbir şey olmaz içiniz rahat olsun asd

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir