Steam'e son günde hacker şoku!

Son 1 ayın en popüler internet hizmeti oydu; son gün hack'lenmekten kurtulamadı!

Steam'e son günde hacker şoku!

Günümüzde, neredeyse her bilgisayar oyuncusunun bir adet Steam hesabı var. Dönem dönem yaptığı dev indirimlerle dikkat çeken Steam, ne yazık ki yılbaşı indiriminin sonu olan Cuma günü, yapılan DDoS saldırısı ardından geçici olarak hizmet veremedi.

İki adet Twitter kullanıcısının suçu üstlendiği saldırıda, botnet kullanarak Steam sunucularına aşırı yüklenme yaptıklarını belirten kişiler, sonuç olarak Steam'e olan ulaşımı bir süre kestiler. 19 Aralık günü başlayan indirim çılgınlığının son günü yaşanan kopma, toplamda 15 gün süren indirimlerin son saatlerinde yaşandı ki bu saat dilimi içerisinde Steam, tüm indirim döneminde en çok rağbet gören oyunları bir kez daha indirimli fiyattan satışa sunmuştu.

Kesinti, Steam desktop client'i üzerinden ya da internet tarayıcı üzerinden, Steam destek ve topluluk sitesi gibi yerlere girişi tamamen engelledi. Pek tabi yaşanan kesinti sonucunda binlerce kullanıcı Twitter ve Facebook aracılığı ile durumu paylaştılar. Kimileri Cuma günü indiriminin süresinin uzatılmasını talep ederken, kimileri de Steam'e giriş yapamadıkları için kızgın olduklarını belirttiler.

Her ne kadar suçu üstlenen iki kişi bulunsa da Steam'in teknoloji destek ekibi olayın hacker saldırısı olup olmadığı hakkında henüz bir açıklama yapmadı. İşin ilginç yanı, hacker'ların iddiasına göre, Cuma günü yaşanan saldırı sonucu yaşanan kesintinin ilk olmadığıydı. Benzeri bir durum, geçtiğimiz günlerde Left 4 Dead 2 isimli oyunun bedava dağıtıldığı gün de yaşanmıştı. Oyunu satın alan binlerce kişi, sunuculara akın etmiş ve geçici kopmalar yaşanmıştı.

Steam'in yaşadığı bu kopma sorunu, sadece ona özel değil. Geçen zaman içerisinde EA'in Origin platformu, Blizzard'ın Battle.net'i, League of Legends ve Dota 2'nin kendi client'ları da DDoS saldırılana maruz kalarak kullanım dışı olmuşlardı.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ddos bir hack değildir.

DDos saldırısı üstlenilmiş olsa bile indirmeden kaynaklanan DDos trafiğini ve bu trafiğin fazlalığından oluşan aksaklıkları ayıklamak mümkün olmayacak ki?

DDoS'u da hack'ten sayıyorsunuz yaa. DDoS en embesil saldırı yöntemi bence.

@05 Oca 2014 13:20 sen yap görelim

embesiller steame saldırıp ünlü olmaya çalışıyorlar...

Aynen ddos hack demek değil. Hack ise bilgileri değiştirmek demektir. Ddos sadece aşırı yüklenmeden dolayı sunucuları bi süreliğine ulaşamaz hale getirilir . Buda halledilmesi kolay bi konu.

Left 4 günü indirme hızım 100 kb idi bi sonraki gün 1 mb oldu

Ddos u bazı arkadaşlar hack olarak görmüyor. bu yanlış bir tavır. Ddos ile saldırıldığında simetrik saldırıda yapılırsa sistem aşırı yığılma nedeni ile açık verir. üstelik Ddos saldırısı için bile botnet ağı kurmanız gerekir. botnet ağı zaten başlı başına virüs ile alakalı. neyin tartışmasını yapıyorlar bu anlamadım. Ddos öyle kolay bişi değil yani. ping atmak tek pc için kolay olabilir ama tümü için kolay değil.

İyi de steam açıklamasına göre left 4 dead 2 indirmeleri arttığı için çöktü denildi bedava olunca

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir