SuperMHL, HDMI'ın tahtını sallıyor!

CES 2015'te ortaya çıkan SuperMHL bağlantı teknolojisi, HDMI ve DisplayPort'u yerinden edebilir!

  • Ercan Uğurlu
SuperMHL, HDMI'ın tahtını sallıyor!

Daha önce Mobile High-Definition Link veya kısa adıyla MHL'yi duymuşsunuzdur mutlaka.  Duymayanlar için kısaca bahsedecek olursak, MHL'nin HDTV veya monitörlere microUSB yoluyla akıllı telefonunuzu bağlayabilmeniz için bir kablo olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şimdi yeni bir kablo türü daha ortaya çıkıyor: SuperMHL.

Samsung, Sony, Toshiba, Nokia ve yonga seti üreticisi Silicon Image tarafından oluşturulan konsorsiyum tarafından geliştirilen bağlantı standardı MHL, SuperMHL olarak CES 2015'te karşımıza çıktı.  Ancak SuperMHL, çok daha büyük işleri başaracak gibi görünüyor. 4K ve 8K yeni nesil televizyonlara video aktarabilen SuperMHL, 120 FPS'de 8K video aktarabiliyor. Ayrıca Dolby Atmos ve DTS-UHD ses teknolojilerini de destekleyen SuperMHL, HDMI ve DisplayPort'u yerinden edecek mi bilinmez; ancak büyük bir rekabetin ortaya çıkacağı açık.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bizim ülke de de yok külliye mi olsun fakülte mi olsun :S pehh

Hele şu USB yi çift taraflı yapsınlar da ondan sonra. Şimdi lazım değil :D

Hala standardizasyon konusunda karışıklık yaratma yolunda gidiyorlar, USB yi adam gibi yapın veri de görüntü de ses de hepsi aynı tip bağlantıdan gitsin.

@07 Oca 2015 17:11 Kesinlikle dostum

Küçük ve taşınılabilir oldukça iyi. Kablosuz görüntü aktarmayı biraz daha geliştirseler iyi olur.

var olani gelistirmek yerine anca yeni tekerler icat ediyorlar.

@07 Oca 2015 18:46 arkadaş senin kafana göre şimdi süper buharlı araçlarla gezmemiz gerekiyordu. elbetteki değişecek. hdmi gele gele en fazla 2.0 a kadar gelebildi. o kadar. ötesi yok. d.port desen sınırı belli. adamlar hem 120 fps 8k görüntüyü hem dts-uhd aktarımını aynı anda yapabilecek bir standart geliştirmiş, saygıdan secde edeceğine oturduğun yerden eleştiriyorsun.

@07 Oca 2015 20:04 Her önüne gelene secde mi ediyorsun da, başka birinden bir kablo üreticisine secde etmesini bekliyorsun.... Akıl kokar mı ya...

@08 Oca 2015 05:28 ağzın doluyken konuşma

Bence külliye yerine gerzekiye daha iyi.Böyle ülkenin eğitim birimine böyle isim.

Yeni televizyon satmanın bahanesi

saçma ve lüzumsuz....

Adamlar sizlerin aklınızın hayellerinizin asla ulaşamayacağı ürünler çıkarıp geliştiriyorlar siz burdan gereksiz gereksiz diyorsunuz.Bence size o beyin gereksiz tabii varsa.

Sen de yorum yaz