Tabletleri bekleyen saat tehlikesi!

Büyük bir merakla beklenen bu yeni cihazlar, piyasadaki tüm tabletleri bir anda yerle bir edebilir!

  • Cem Şancı
Tabletleri bekleyen saat tehlikesi!

IDC, 2013'teki tablet satış beklentisini 2 milyon adet aşağı çekti. Bu keskin düşüşün sebebi ise, başta akıllı saatler olmak üzere, giyilebilir teknoloji ürünleri.

Apple, iOS işletim sistemli kendi akıllı saatini tanıtacakken, Samsung da Galaxy Gear adını verdiği Android tabanlı kendi saatini rakip olarak lanse edecek. Bu sırada Google'ın da WIMM Labs isimli akıllı saat üreticisini satın aldığı ve şirketle 2012'den beri gizli ortaklık kurarak saat geliştirdiği ortaya çıkınca, olanlar tabletlere oldu.

Piyasa rakamlarını analiz eden IDC, 2013 yılında tabletlerin tüm dünyadaki satış beklentisinin 229 milyondan 227 milyona indiğini duyurdu. Bu iki milyonluk düşüş, tablet satın almak yerine akıllı saat satın almayı tercih edecek kullanıcılardan kaynaklanıyor.

Aynı şekilde akıllı saatlerin giderek popüler olacağını da düşünen IDC 2017'ye gelindiğinde, dünya çapında 410 milyon adet tablet satılacakken, akıllı saatlerin piyasaya çıkmasıyla bu rakamın 407 milyona düşmesini bekliyor.

Rakamlar ilk bakışta çok büyük görünmüyor. 410 milyon tablet satışının yanında 3 milyon adetlik düşüş önemli değilmiş gibi algılanıyor ancak bu beklentiler henüz akıllı saatlerin yeteneklerinin tam olarak bilinmediği, sosyal hayata nasıl etki edeceğinin anlışalamadığı bugünlerde yapılan tahminler.

Akıllı saatler yararlı uygulamalarla çok daha popüler olabilir ve satış rakamları bir anda on milyon adetlere de ulaşabilir. Fiyat olarak da akıllı telefonlara ve tabletlere oranla daha uygun olacak akıllı saatlerin böyle bir sıçrama yapması işten bile değil.

Özellikle fiyat avantajı nedeniyle akıllı saatlerin gelişmekte olan pazarlarda büyük ilgi görmesi bekleniyor. Phablet olarak nitelendirilen, geniş ekranlı telefonların geçen yıl trend olması nedeniyle kullanıcılar "tablet" ihtiyaçlarını telefon üzerinden karşılayabileceklerini fark etmiş ve bu da tablet satışlarında düşüşe neden olmuştu. Akıllı saatlerin de kişisel asistan olarak kullanıcıların bileğinde yeterli olabileceğini düşünen analistler, kurbanın yine tabletler olacağını düşünüyor.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

resim wp haberde wp geçmiyor.

Tableti önce phablet bitirmesin :D

Bence saçma olmuş tabletler bir çalışma alanı sunuyor akıllı saatlerin böyle bir niyeti yok sadece basit yardımcılar

tableti insanlar daha büyük ekran, daha iyi surf için alır. saate bakınca tabletten almaktan neden vazgeçsin ki..

Saat olayı tamamen gereksiz...

"Android tabanlı kendi saatini rakip olarak lanse edecek." diyorsunuz, uyanın. tanıtılalı kaç gün oldu.

"Saatinizin şarjı bitmek üzere" diye bir bildirim alacağımızı düşünmek bile acayip geliyor insana.

Ahanda buraya yazıyorum bu akıllı saat denilen saçmalık tutsun ben teknoloji kullanmayı bırakıp kutuplara yerleşeceğim !

Ufacık ekran ile bir şey olmaz ama bükülebilir ekran teknolojisi istenilen seviyeye gelirse bu yeni teknoloji pratik kullanımı ile çok tutar. Ama yanılmıyorsam şu an itibari ile tek başına değilde yardımcı bir ikinci cihaz ile senkronize çalışırsa daha işlevsel olabiliyorlar .. Max_Real Qnx

herkes büyük ekran tutukunu olmuş, kim kıç kadar ekranı için saat almak ister ki. bu saat olayı, bu saatten sonra tutmaz..

iPod'un bir önceki nesli saat boyutlarındaydı ve saat gibi kullanmaya yönelik kol bantları da vardı.

Sony 2 yıl önce yaptı bu saati ama tutmadı sanırsam

Tamamen saçmalık... Cep telefonları varken kim niye 2" ekranlı saate yurtdışında bile 300$ versin. Satın alan olursa gösteriş için alır, onların sayısı da bir elin parmağını geçmez.

Saçmalık, ufacık ekranla internette sörf mü yapacağım? Yemezler.

Phablet denilen seyleri yuzume dayayip gezmem o ne oyle tabletimi birakmam ben

Sen de yorum yaz