Tarayıcı Piyasasında Yine Chrome Lider!

Chrome, Edge, Firefox ve diğerleri arasındaki rekabet, en son kullanım raporlarında nasıl şekillendi?

  • Zeynel A. Öztürk
Tarayıcı Piyasasında Yine Chrome Lider!

Web tarayıcıları arasındaki rekabette geçen ay Chrome'un pazar payını artırmaya devam ettiğini, Edge'in ise çok yavaş da olsa büyüdüğünü görmüştük. Düşenlerin başında ise Internet Explorer geliyordu. Bu ayki rapor, tarayıcıların aynı yönde ilerlemeyi sürdürdüklerini söylüyor.

NetMarketShare verilerine göre Google Chrome, geçen ayki yüzde 59,36'lık pazar payını yüzde 59'a yükseltti. Böylece tarayıcı, yükselme hızını korumuş oldu. Statcounter'a göre Chrome, masaüstünde yüzde 63,35'lik bir pazar payına sahip ancak geçen ay açıklanan yüzde 63,45'in biraz gerisine düşmüş durumda. Bu düşüşün hata payı içerisinde olduğunu belirtelim.

NetMarketShare verilerine dönersek, Microsoft'un Windows 10'la gelen web tarayıcısı Edge'in pazarın yüzde 5,63'ünü elinde tuttuğunu görüyoruz. Tarayıcı, geçen aya göre yalnızca 0,01 puanlık bir artış göstermiş bulunuyor ve bu oran, hata payının içinde. StatCounter da Edge'in kullanım oranının arttığını ve yüzde 3,74'e ulaştığını söylüyor.

NetMarketShare'e göre Internet Explorer'ın pazar payı düşmeye devam ediyor ve şu an yüzde 17,55'e kadar düşmüş bulunuyor. Firefox ve Safari biraz büyüyerek sırasıyla yüzde 11,98 ve yüzde 3,56'ya ulaşmış durumdalar. "Diğer" kategorisindeki tarayıcılar, bir miktar büyüyerek toplamda yüzde 1,91 pazar payına ulaşmış bulunuyorlar.

Tüm bu verilerin, bahsi geçen firmaların ortak web sitelerinden ve izleme kodlarından toplandığını ve gerçek durumu tam olarak yansıtmayabileceğini belirtmekte fayda var. NetMarketShare'in dünya çapında 20 bin, StatCounter'ın ise dünya çapında 2,5 milyon siteden veri topladığını da belirtelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ie ve edge kullanan koyunlar kurban bayramında giderse sorun biter...

NetMarketShare verilerine göre Google Chrome, geçen ayki yüzde 59,36'lık pazar payını yüzde 59'a yükseltti. Hangi matematiğe göre yapmış bunu acaba?

2010'dan beri Chrome kullanmıyorum.Bunun tek nedeni bu tarihten itibaren chrome'un fontunu bozdular ve silik eciş bücüş bişi oldu.İnternette çok sık yazı okuyorsanız,aynı sayfayı firefox ile karşılaştırın ne demek istediğimi anlarsınız.

Operayı bu kadar düşük göreceğimi tahmin etmiyordum.. çok enteresan..

17 yıl kadar önce opera kullanıyordum (günümüzdeki grom tabanlı olanı değil). o yıllarda sıradan kullanıcılar windowsla hazır geliyor diye ie kullanıyordu, şimdi aynı kesim guugılla hazır geliyor diye grom kullanıyor, bir nevi sürü psikolojisi sanırım, çünkü grom dandiklikte 17 yıl önceki ie ile ölümüne kapışır.

@badwizard ne saçmalıyorsun koyun efendi ublock origin en iyi Google Chrome ile çalışıyor tabi saçma yönlerinden kullanmıyorum Firefox sana göre kötüdür...

@grezimonk Kardeş yanlış yoruma yazdın sanırım.

NetMarketShare verilerine göre Google Chrome, geçen ayki yüzde 59,36'lık pazar payını yüzde 59'a yükseltti. Düşmüş.

IE kullananlar bilgilendirilmeli. bilen bilmeyeni yönlendirmeli. hala IE ile uğraşan insanların olduğunu bilmek üzücü...

Sen de yorum yaz