Tarayıcı seçim ekranı emekli oldu!

Yakın geçmişte tarayıcı üreticilerini birbirine düşüren bu Windows ekranı, artık yok!

Microsoft'un tarayıcı seçim ekranı emekli oldu!

Microsoft, Avrupa Birliği'ndeki yeni kullanıcılara gösterdiği web tarayıcısı seçme ekranını (ballot ekranı olarak da biliniyor) emekliye ayırdı. Ekran, 2009'daki Internet Explorer'la ilgili bir anti tekelcilik davasının sonucunda yeni Windows kullanıcılarına gösterilmeye başlanmış ve 5 sene boyunca gösterilmişti.

Böylece web tarayıcı seçim ekranının bulunduğu browserchoice.eu web sitesi de artık işlevini yitirdi. Microsoft şu an itibariyle, sayfayla artık ilgilenmeyeceğini söyleyen bir notu siteye yerleştirmiş bulunuyor. Notta kullanıcılara web tarayıcılarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek veya farklı web tarayıcılarını kullanmak isteyenlerin, ilgili üreticinin web sitesini ziyaret etmesi tavsiye ediliyor.

MS: Artık tarayıcınızı kendiniz indirin

Web tarayıcısı pazarının 2009'dan bu yana değiştiği bir gerçek. Bugün itibariyle Avrupa'da en çok kullanılan web tarayıcısı, StatCounter'a göre yaklaşık yüzde 48'lik pazar payıyla Google Chrome. Uzun süredir düşüşünü sürdüren Internet Explorer'ın pazar payı ise yüzde 17 ile düşüşteki Firefox'un bile gerisinde kalmış durumda. AB Komisyonu, Microsoft'un çalışmalarının AB'deki tarayıcı pazarındaki rekabeti geri getirmeye katkıda bulunduğunu söylüyor. Bununla birilkte sözkonusu seçim ekranıyla ilgili geçmişte sorunlar da yaşanmış, Microsoft ekranı Windows 7 SP1 kullanıcılarına göstermemiş ve Firefox'un yüzde 63 geriye düşmesine yol açmıştı. 

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Zaten windows Microsoftun istediğini koyar sizene?

@19 Ara 2014 14:19 bu işler öyle olmuyor, türkiyedeki gibi herkes kafasına göre bişey yapamıyor orda

Gösterilmemesi en mantıklısı değil mi? Apple işletim sisteminde bunu sunuyor mu? İOS'ta Android işletim sisteminde böyle bir olay var mı? Yok ! Ben emek harcayacağım ortaya bir ürün koyacağım tutup rakiplerimi pazarlayacağım o ürünün içerisinde mantıklı mı? Düşünün ben bir dükkan açıyorum mahkeme bir karar veriyor çevrendeki beş dükkan sahibinin bazı mallarını satacaksın diyor! Mantık bunun neresinde? Bu sadece Microsoft için geçerli değil diğer firmalar için de geçerli objektif bakan herkes bu saçmalığı görür diye düşünüyorum.

Şimdi bu ekranı gösterme sırası Chrome OS ta nihahahaha :D

her zaman için kalite, stabilite ve fizibilite için IE 11. teşekkürler...

ff iyi ama plugin constainer sorununu bir türlü çözemediler

Yav he, he.... Microsoft ne ya.

Mahkemenin Android için kararını bekliyorum. Telefonu ilk aldığımızda görünen bir tarayıcı seçim ekranı olsun.

aza mı girdik baktık tarayıcılara

chrome iyidir güzeldir en babasıdır da bi güncelleme bişi alırken çok sapıtıyor

Maxthon'dan gerisi yalan.

@20 Ara 2014 00:50 aynen öyle +1

@20 Ara 2014 00:50 bir web gelistiricisi olarak katiliyorum

Vay be birde chrome yükseliyor diyorlar, meğerse sebebi buymuş. Baksana sistem bir kez aksamış firefox yarıya düşmüş. İşte büyük olmak bu....helal olsun Microsoft'a...diğerleri meğer teberru ile yürüyormuş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir