TeamViewer ve fazlası, Windows Phone'dan uçtu

Windows Phone'dan 3 önemli uygulama daha "toz oldu"; olanlar bir geliştiriciyi adeta çılgına çevirdi

Windows Phone'da 3 "kayıp"

Windows Phone kullanıcıları birkaç uygulamanın daha mağazadan kaldırılmasınon üzüntüsünü yaşıyor. TeamViewer, Opera Mini beta ve VLC Remote uygulamaları, Microsoft'un telefon mağazasından kaldırılmış bulunuyor. Ancak durum, göründüğü kadar kötü olmayabilir.

ABD'deki Windows Phone kullanıcıları Bank America ve Chase banka uygulamalarının kaldırılmasıyla geçtiğimiz günlerde hayal kırıklığına uğramışlardı. 4,5 puana sahip TeamViewer uygulamasının kaldırılmasının sebebi ise farklı görünüyor. Uygulamanın destek takımından paylaşılan özür tweet'ine göre TeamViewer uygulaması, kısa bir süre içinde mağazaya geri dönecek.

Birkaç ay önce beta sürümü yayınlanan Opera Mini uygulaması ise TeamViewer kadar popüler değildi. 2,5 puanı ancak alabilen uygulama, düzenli olarak güncellense de mağazadan kaldırılmış görünüyor. Opera takımından gelen bir tweet, geliştiricilerin Opera Mini'yi "iyileştirmekte" olduğunu söylüyor. Bu, belki de tarayıcının beta sürümünden çıkıp, final sürüme geçiş yapacağı anlamına geliyor; ancak son günlerde Windows Phone mağazasından kaldırılan önemli uygulamaların sayısı, kullanıcıları endişelendirmeye yetiyor.

TeamViewer ve fazlası, Windows Phone'dan uçtu

Son olarak çok faydalı uygulamalardan biri olan VLC Remote, 5 yıldıza rağmen Microsoft tarafından mağazadan kaldırılmış bulunuyor. Microsoft'un uygulamayı kaldırma nedeni ise uygulamanın "...kaynağı, işlevi, yetenekleri veya işlevleri yansıtmaması".

VLC Remote'un geliştiricisi, durumdan duyduğu üzüntüyü web sitesinde dile getirirken, Windows geliştiriciliğini pişmanlık duymaksızın bıraktığını söyledi. Öfkesinde haklı olduğunu kanıtlamak isteyen geliştirici, uygulamanın 2008'den bu yana iOS'ta ve 2012'den bu yana Windows Phone'da olduğunu, 5 yıldızlı uygulamasının bu şekilde kaldırılmaması gerektiğini düşünüyor.

Uygulamanın neden kaldırıldığını anlayamayan, onu düzenleme ve tekrar gönderme şansı da olmayan geliştirici, Microsoft'la dalga geçmek üzere bir yarışma da başlattı. Geliştirici, yarışmada VLC Remote'un neden kaldırıldığını ve onu tekrar yayınlamak için ne yapılması gerektiğini keşfeden kişiye "ikinci el, 'çöp' Windows Phone" gönderecek.

Okuyucu Yorumları