TeamViewer ve fazlası, Windows Phone'dan uçtu

Windows Phone'dan 3 önemli uygulama daha "toz oldu"; olanlar bir geliştiriciyi adeta çılgına çevirdi

  • Zeynel A. Öztürk
TeamViewer ve fazlası, Windows Phone'dan yok oldu!
Windows Phone kullanıcıları yine hayal kırıklığına uğradı

Windows Phone kullanıcıları birkaç uygulamanın daha mağazadan kaldırılmasınon üzüntüsünü yaşıyor. TeamViewer, Opera Mini beta ve VLC Remote uygulamaları, Microsoft'un telefon mağazasından kaldırılmış bulunuyor. Ancak durum, göründüğü kadar kötü olmayabilir.

ABD'deki Windows Phone kullanıcıları Bank America ve Chase banka uygulamalarının kaldırılmasıyla geçtiğimiz günlerde hayal kırıklığına uğramışlardı. 4,5 puana sahip TeamViewer uygulamasının kaldırılmasının sebebi ise farklı görünüyor. Uygulamanın destek takımından paylaşılan özür tweet'ine göre TeamViewer uygulaması, kısa bir süre içinde mağazaya geri dönecek.

Birkaç ay önce beta sürümü yayınlanan Opera Mini uygulaması ise TeamViewer kadar popüler değildi. 2,5 puanı ancak alabilen uygulama, düzenli olarak güncellense de mağazadan kaldırılmış görünüyor. Opera takımından gelen bir tweet, geliştiricilerin Opera Mini'yi "iyileştirmekte" olduğunu söylüyor. Bu, belki de tarayıcının beta sürümünden çıkıp, final sürüme geçiş yapacağı anlamına geliyor; ancak son günlerde Windows Phone mağazasından kaldırılan önemli uygulamaların sayısı, kullanıcıları endişelendirmeye yetiyor.

Son olarak çok faydalı uygulamalardan biri olan VLC Remote, 5 yıldıza rağmen Microsoft tarafından mağazadan kaldırılmış bulunuyor. Microsoft'un uygulamayı kaldırma nedeni ise uygulamanın "...kaynağı, işlevi, yetenekleri veya işlevleri yansıtmaması".

VLC Remote'un geliştiricisi, durumdan duyduğu üzüntüyü web sitesinde dile getirirken, Windows geliştiriciliğini pişmanlık duymaksızın bıraktığını söyledi. Öfkesinde haklı olduğunu kanıtlamak isteyen geliştirici, uygulamanın 2008'den bu yana iOS'ta ve 2012'den bu yana Windows Phone'da olduğunu, 5 yıldızlı uygulamasının bu şekilde kaldırılmaması gerektiğini düşünüyor.

Uygulamanın neden kaldırıldığını anlayamayan, onu düzenleme ve tekrar gönderme şansı da olmayan geliştirici, Microsoft'la dalga geçmek üzere bir yarışma da başlattı. Geliştirici, yarışmada VLC Remote'un neden kaldırıldığını ve onu tekrar yayınlamak için ne yapılması gerektiğini keşfeden kişiye "ikinci el, 'çöp' Windows Phone" gönderecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Developerlar mevcut store lardan memnun değiller. Microsoft Store yönetimi rakipleri IOS ve Android e göre daha az şeffaf ve ürün fiyatlarından Microsoft un talep ettiği rakam diğerlerine göre çok daha fazla. Microsoft Store da bulunan vergilendirme sistemi ise Türkiye gibi Ülkelerden ( Üçüncü dünya ülkesi ) ücretli satışlarda inanılmaz zorluklar çıkarıyor. Türkiye nin Bu tür mağazalarda Geri kalmış ülkelerden olmadığını kanıtlaması için çalışması gerek. Microsoft firmasının ise daha şeffaf olması gerekli. Mutlaka yazılım Test kriterleri her geliştirici için eşit olmalı. Bu sadece geliştirilen ürün ve tanıtım özellikleri için değil, Türkiye gibi ülkelerin vergi mevzuatları ve hükümet sorunlarından kaynaklı kısımları da ele almalı.

Microsoft'un bu tarzını seviyorum uygulama az olsa bile, gerekli açıklamaları bulunmayan güvenlik konusunda eksikliği olduğu uygulamayı ne olursa olsun kaldırıyor.

Önceki bir haberde marketteki sahte whatsapp uygulamasından bahsedilmişti. O geliştiricinin 25 e yakın uygulamasını Microsoft ile iletişime geçip kaldırttım. Adamlara bu uygulamaların sahte olduğunu ve kaldırılması gerektiğini anlatana kadar canım çıkmışken bu haberde bahsedilen uygulamaları hangi kafayla mağazadan kolayca kaldırmışlar merak ediyorum. Ayrıca şu ödül veren geliştirici sıfır bir Lumia 930 verirse konuyu araştırabilirim :D

uygulamyla işim olmaz diyenler windows phone alır özgürlük isteyen androit ve performansı uygulamalarda kaliteli olsun isteyende ios alır kısaca böyle özetleyebiliriz

@02 Şub 2015 17:26 bilmediğin bir konu hakkında ezbere konuşuyorsun

uygulamam yok diye ağlayan mikisoft android uygulamalarını nasıl çalıştırırım diye uğraşıyor şimdi hatta çalıştırdı ve stabilite kontrolü yapıyor eee o kadar uygulamayı çalıştırmak kolay değil

Zahmet olacak ama ilk windows phone store daki saçma sapan orijinal diye 3 dolara indirilen uygulamaları Kaldırsın uygulamalar sahte hala insanlar para verip satın alıyor sonra yorumlarda çalışmıyor almayın sakin gibi yazılar yazıyoruz...

@02 Şub 2015 17:49 Kaldırılıyor merak etme. Görürsen şikayet et. Ben şikayet ederek pek çok uygulamayı kaldırttım.

İos ve performans yan yana :D

VLC çok özensizdi zaten. Gittiyse gitti. Hatasını düzeltmek ve kurallara uymak yerine kendi sitesinden artislik yapıyor...çok lazımsın VLC, aman ne olur gitme.

windows phone lu telefon almamak lazım...

Akma ozaman sana al diyenmi var ilerizekali

Son durum: TeamViewer ve Opera mini geri döndü. Ayrıca operanın w10 ile kararlı sürüme geçeceği bilgisi de geldi.

Geldi geldi 2 si geri geldi :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play