Tek bir yazı tipi, milyonlarca Tesla'nın geri çağrılmasına nasıl neden oldu?

Tesla’nın 2,2 milyon aracı, şirket tarafından geri çağrıldı. Bu geri çağırmanın nedeni ise bugüne dek duyduklarınıza göre oldukça farklı: Bir yazı tipinin boyutu...

Tek bir yazı tipi, milyonlarca Tesla'nın geri çağrılmasına neden oldu

2023'te onlarca geri çağırma gerçekleştiren Tesla'nın son geri çağırması belki de en tuhafı olabilir. Perşembe günü Tesla, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne (NHTSA) şirketin şimdiye kadar sattığı hemen hemen her marka ve modeli (2.193.869 otomobilin tamamı) için bir geri çağırma bildiriminde bulundu. Ancak bu defa sorunun Autopilot, direksiyonlar veya emniyet kemerleri ile hiçbir ilgisi yok. Tesla, sadece ekrandaki bir yazı tipi nedeniyle tüm araçlarını geri çağırmak zorunda kaldı.

Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartları (FMVSS), hidrolik frenlerle donatılmış araçlarda fren uyarı sistemi ibarelerinin en az 3,2 mm veya bir inçin 1/8'i büyüklüğünde bir yazı tipinde olmasını gerektiriyor. Tesla'nın araçları ise bundan daha küçük bir yazı tipi kullandığından tüm araçların geri çağırılması gerekti.

Yazı tipi boyutu sorunundan etkilenen tüm marka ve modeller şunlar:

  • Tesla Cybertruck (2024)
  • Tesla Model 3 (2017-2023)
  • Tesla Model S (2012-2023)
  • Tesla Model X (2016-2024)
  • Tesla Model Y (2019-2024)

Geri çağırma bildiriminde, görünüşte zararsız olan bu sorunun neden potansiyel olarak tehlikeli olduğu ve düzeltilmesi gerektiği de şu şekilde açıklanıyor: "Daha küçük yazı tipi boyutuna sahip uyarılar, gösterge panelindeki kritik güvenlik bilgilerinin okunmasını zorlaştırarak çarpışma riskini artırabilir."

İyi haber şu ki, çoğu Tesla geri çağırmasında olduğu gibi, araç sahiplerinin araçlarını servise götürmeleri gerekmiyor. Bunun yerine Tesla, yazı tipinin boyutunu artıran ücretsiz, kablosuz bir yazılım güncellemesi yayınlıyor.