Terabit internete çok yakınız!

Araştırmacılar, çok yüksek hızdaki internet için önemli bir engeli aştılar!

  • Zeynel A. Öztürk
1 terabitlik bağlantı başarıyla test edildi!
Saniyede 1 terabit, bir saniyede 125GB'lık veri aktarımına denk düşüyor.

Çok yüksek hızdaki internet bağlantıları, yarın evinize ulaşmayacak olmasa da araştırmacılar, bu alanda önemli adımlar atmaya devam ediyorlar. Deutsche Telekom T-Labs, Nokia Bell Labs ve Technical University of Munich'ten bir araştırmacı takımı, saniyede 1 terabit veri aktarım hızına ulaştıklarını söylediler.

Takıma göre bu hız, fiber bağlantı üzerinde kurulabilecek en yüksek teorik hıza çok yakın. Ulaşılan bu başarının önemi, testlerin gerçek bir ağ üzerinde yapılmış olması. Daha önce ulaşılan yüksek hızlarda daha teorik verilerden bahsediliyordu. Örneğin birkaç sene önce İngiltere'de ulaşılan 1,4Tbps'lik bağlantıda birden fazla bağlantı kullanılıyordu veya testler laboratuvar ortamında yapılıyordu.

Takımın bu hıza ulaşmasının arkasında "kanal durumuna ve trafik isteğine dinamik olarak karşılık verme" yatıyor. Terabit bağlantılar birkaç gün içinde evinize ulaşmayacak olsa da, gelecekte ortaya çıkacak 5G ağlarının gereksinimlerini karşılamakta kulanılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Biz değil onlar hazırlansın.

önce akk yi kaldırın

Ona da akk gelir, tabi hizmeti gelirse :D

Akk kalkmadıktan sonra Petabayt internet verseler ne olacak ki? Yabancı ülkeleri hep geriden takip ediyoruz.

akk'yi kaldırsın, herkese fiber bağlantı versin sonrasını düşünürüz.

Bizde Adeletsiz Kullanım Noktası var ama.

dünya terebitr geçse biz yine akk ye taıklırız.

İstanbulun göbeğinde bulunduğum sokakta fiber internet hattı yok daha biz görmeyiz böyle hızlar 2 kuşak sonrası belki görür.

Sıx elalemı bos verın son zamanlarda bır cok forumda ınternetın hız olcumlerı nomal gozuksede vıdeo ızleme facebook youtube gıbı servıslerde sıkıntı var acaba neden akk kalkacak dıyemı bılerek yapıyorlar

Sen de yorum yaz