Tesla Model S park eden araca çarptı!

Tesla Model S'in Autopilot işlevi, bir kez daha korkunç bir görüntüyle gündeme geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Tesla Model S park eden araca çarptı!

Tesla'nın Autopilot işlevi geçen sene kullanıma sunulmaya başlandığından bu yana, işlevle ilgili korkutan videolar gelmeye devam ediyor. Yayından kaldırılan son videoda bir Tesla Model S'in önünde durmakta olan aracı görmeyerek ona çarptığı gözlendi.

İsviçre'deki bir Model S sahibi, otomobilini Tesla'nın Adaptive Cruise Control işlevi etkin iken bir otobanda sürmekteydi. Tesla'nın Autopilot ve ACC sistemleri, bir kamera ve bir dizi sensör yoluyla etraftaki trafiği izleyerek hızı ayarlayabiliyor ve gerektiğinde otomobili tamamen durdurabiliyor. Ancak bu defasında sistem, yol kenarında duran ve şeridin yarısını işgal eden minibüsü göremedi ve ona çarptı. Yavaşlamak bir yana, otomobilin minibüse doğru giderken hız kazandığı söyleniyor.

via GIPHY

Çarpışmayla ilgili videolar şu an yayından kaldırılmış durumda, ancak yaşanan kazanın çok hafif bir kaza olmadığı, otomobilin ön kısmının tamamen değişmesi gerektiği söyleniyor. Sürücü, otomatik olarak durmadığı için otomobili suçluyor. Bununla birlikte YouTube'daki yorumculardan Shaimach, Model S kılavuzunda bu durumun ele alındığını, otomobilin yolun üzerinde duran nesneler için tamamen durmayabileceğinin bilindiğini söylüyor.

Sürücü bu yorumun üzerine, devreye girip frene basabileceğini kabul etmiş görünüyor. Ancak sürücü, sistemin benzer durumda 1.000 kez hatasız davrandıktan sonra, her zaman hatasız davranmasını beklediğini söylüyor.

Bu olay, Model X'in otomasyon sistemleri çok iyi olsa da, kusursuz olmadığını bir kez daha ortaya çıkarmış oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

çok ağır dediğiniz kaza bu mu ?

@28 Mayıs 2016 22:07 Otomatik sürüşün hiçbir tepkime vermeden öndeki araca dalması söz konusu olunca ağır kaza oluyor. Ancak sürücünün o sırada telefonla meşgul olduğu kesin gibi.

@28 Mayıs 2016 22:07 hakikaten kan revan ortalık biribirine karışmış sandalyeden düştüm korkudan ailecek dehşete düştük yüzümüzü yıkıyoruz şu an birazdan açık havaya çıkıp bu dehşet anlarını unutmaya çalışıcaz.

türkiyede o sensörler kafayı yer

Aman ne "Korkunç Görüntü"... Araç frenlemiş ve ufak dokunmuş sadece, tabi oto pilotta aracın daha temkinli olması gerekiyordu, geliştirilebilir ve düzeltilebilir bir hata...

Keşke her kaza bu kadar korkunç olsa. Sistem yeterince çalışmış. Araç şasesine bile bir şey olmamıştır.

Ticari aracın reklam kaplamasının deseninden şaşırmış gibi. Siyah alan yolun asfalt resmi ile aynı. Radarı sistem es geçmiş. :)

öndeki aracın çok geç sağ şeride geçmesinden dolayı kaza olmuş. gelsinler istanbul trafiğinde yazılımı test etsinler. sonrası sular seller

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost