Test: DVD'ler ne kadar dayanabilir?

Daha uzun ömürlü DVD'ler üretmek için bazı firmalar bir araya gelip bir test metodu geliştirdiler...

  • Halil Mollaoğlu
Test: DVD'ler ne kadar dayanabilir?
Boş-DVD: Artık daha mı uzun ömürlü olacak?

Uluslar arası Standartlar Organizasyonu (ISO), Uluslar arası Elektronik Komisyonu (IEC) ve OSTA ile boş DVD medyalarının ömrünü test etmek için bir metod geliştirdiler.

Testte boş medyalar yaklaşık 9 ay boyunca farklı sıcaklık ve nem oranında bir klima sandığı içinde tutuluyor. Daha sonra medyaların dayanıklılığı 25 derece ve %50 nem oranında hesaplanıyor. Burada sonucu etkileyen etmenin, medyaların yüzde 5'inin hata oranlarının önceden belirlenmiş bir sınır değeri geçtiği an olacağı kabul ediliyor. Uygulamada ise bu testi geçen disklerin sürücüler tarafından daha uzun bir süre boyunca okunacağı düşünülüyor.

Güneş ışığı, kullanımdan kaynaklanan çizikler ve DVD yazıcının kalitesi gibi etkiler ihmal ediliyor ki, bu sebeple bütün test sonuçları teorik olarak kalıyor. Kısa bir süre sonra bu yeni standart geçerlilik kazanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bütün DVDler dayanıksızdır

çizilmeler bile bazı yöntemlerle onarılabilir. ama dvd ve cdlerin en büyük düşmanı rutubet ve güneş ışığıdır.

FLY marka DVDler berbat artık almıyorum hiç bişey okumadı onlarca boş CDyi attım bir dahada o markanın 12X lerini almadım

tam aksine temiz kullandıktan sonra bütün dvdler ne kalitede olursa olsun yıllarca dayanır dvd writer 2005te aldım ilk yazzdığım dvdler bile kötü kullanılanlar dahil en kalites
zleri dahil canavar gibi çalışıyor tabi LG sağolsun :)

dms kullanıyorum içim rahat

Değil DMS, kralını bile kullansanız yıllarca dayanır diye çok güvenmeyin.

DMS kadar dandin bir marka var mı ?

bence olumsuz çünkü cd kalitesi kişinin kulanımına ve CD sürücüsüne göre değişiyo yani ne yaparsanız yapın olumsuz bir yerde cd çiziklerini giderme metni okudum hatta videosunu bile izledim yönteminde şöle diyor muz ve kabuklarını cd yüzeyine gezdirince güya cd çizikleri gidiyormuşta falanda filanda yahu cd ye bir şöle gezdirdim sürücüye bir taktım son takış verilerin hepsi gitmiş... üstüne geriye kalan muzumuda bir güzel afiyetle yedim.

Verbatim çok iyi

Tamam da, bir şeyi yazmamışsınız. Şimdikiler en fazla ne kadar dayanabiliyor ki?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play