CHIP Online TEST: Nokia E75

CHIP Online, iş ve eğlenceyi bir araya getiren Nokia E75'i mercek altına aldı...

Sonuç: Dört dörtlük

Sonuç: Dört dörtlük
Sonuç: Multimedya yetenekli bir iş telefonu

Nokia E75 her yanıyla dört dörtlük bir telefon ve iş telefonları listemizin en tepesindeki yeri alıyor.

Aslında bizim fikrimiz bu telefonun adının N-E 75 olarak değiştirilmesi. Çünkü donanımından yazılımına hem standart kullanıcıları hem de iş amaçlı kullanıcıları memnun edecek birçok özelliği bu küçücük gövdesinde barındırıyor. Nokia'nın iş adamlarının da arada eğlenmek ve müzik dinlemek isteyebilecek olmalarını düşünmesi gerçekten güzel.

E75 kolay kullanımlı kayan klavyesi, ses, veri ve internet bağlantısı gibi bütün önemli bağlantı çeşitlerini sunması ve güçlü ofis ve e-posta uygulamaları ile bir iş telefonundan beklenen bütün görevleri fazlasıyla yerine getirebiliyor. Hem de bunu 112x50x14 mm boyutlarındaki ufacık bir kutucukta yapıyor. Tabi bu ona aynı zamanda en büyük dezavantajını da getiriyor: Küçük ekranı.

E75, kardeşi E71'i kompakt yapısı, güzel klavyesi ve donanımları ile oldukça gerisinde bırakmış. Tabi bu fiyatı için de geçerli: E75'in normal fiyatı 1.120 YTL. Ama GSM operatörleri ile anlaşmalı alımlarda daha uygun fiyatlar ortaya çıkabilir.

Alternatif
QWERTY klavyesi olan bir akıllı telefon almak istiyor, ama bu kadar fazla ödemek istemiyorsanız E71'e göz gezdirmenizi öneririz. Biraz daha büyük ve daha az eğlence işlevine sahip olsa da 895 YTL ile kardeşinden yaklaşık 250 YTL daha ucuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Gerçekten bu sefer yapmışlar.640x480 video kaydı çok iyi.simbian destekli olması ve kayarak açılan klavyesi telefonu hem iş hem de multimedya modele çeviriyor.ngage platformunu desteklemesi de ayrı bi güzelliği.

Etkileyici fakat ekranı küçük...

Ekranı dokunmatik olmayan bir telefonun donanımı için eksiksiz demek ne kadar dogru?

ekranın hemen aLtındaki tuş takımı yerine dokunmatk bi ekran tercih ediLseydi ve bu nedenLe de daha geniş bi ekrna sahip oLSaydı daha çekici oLabiLirdi

arkadaşım "donanımı tam" diyebilmek için telefon dünyasında var olan bütün özellikleri tek telefona sokmak mı lazım? iş telefonunda ne gerekir? büyük ekran, tam klavye bir de binbir türlü internet ve diğer bağlantı türleri. bu telefonda da hepsi var benim görebildiğim kadarıyla. bence "donanımı tam" oldukça doğru bir yorum.

bknz:
`herşey oLmak yetmiyor, bazen hiçbirşey oLmak gerek´

Kim ne derse desin e serisi n serisinden daha kullanışlı.

Bazı yorum yapan arkadaşlar dokunmatik ekran ve ekran küçüklüğünden bahsetmişler, bu bir Business telefonu, iphone gibi eğlence telefonu değil... Nokia çok güzel bir telefon yapmış bence.

Şu n97 bi gelsin hele o zaman hiç laf söyleyemeyeceksiniz. hem dokunmatik ekran hem klavye hem gps hem wi-fi hem 5 mp kamera hem 32 gb bellek hem 3,5 ses çıkışı da var, resmen "all in one"

Yıllardır bu siteyi takip ediyorum daha bir kere herhangi bir Nokia modele de kötü dendiğini hatırlamıyorum ...

qwerty klavyesi var bide önüne tuş takımı koymuş akı akıl gel bana takıl bu kadar güzel tasarımı olan telefona full dokunmatik ekran yakışırdı Apple'yi ondan seviyorum adamlar tasarım ustası ne nokia ne micropsoft hiçbiri yanına yaklaşamaz tasarım ve diğer konularda.

Nedir bu telefon manyaklığı anlamadım ki...

Nokia'nın Türkçe sitesinde halen daha E75 için bir tanıtım yok.

3.2 mp ve plastik bir telefona 1100 tl kim verecek doğrusu anlamış değilim? Samsung Innov8 tüm özellikleri barındırıyor üstüne bir de 8 mp kameraya sahip fiyatı 1500 civarı. Plastik nokialar artık çağdışı olmuş. Chip Online'da 3.2 mp kamerayla güzel fotoğraflar çekebilirsiniz diyerek ve de tuş takımının inanılmaz derecede kullanışsız olmadığını belirtmeyerek biraz reklama kaçmıştır bence. Artık Nokia'ya boşuna para verecek kadar cahil bir kullanıcı değilim, deneye deneye öğrendim plastik telefon olmaz, yüksek ücretler verilmez, yazıktır.

E75' in SMS yazarken harflerin geriden gelmesi gibi oldukça ciddi bir sıkıntısı var. Nokia bunun için GenPa' ya gönderin demek dışında birşey yapamamakta. Telefonun daha yeni yazılımı yokken Genpa ne yapsın. Bu kadar para verip SMS yazamamak pardon 10 dk' da yazmak bu parayı verip 1 ay içinde sorun yaşayınca oldukça soğutuyor.

şuanda E75 kullanıoyrum.telefon gerçekten çok özllikli ve kullanışlı..ancak buna işçilik kalitesimi denir bilmiyorum ama gerçkten çok ama çok kötü ve ilk sürüm olduğundanmıdır nedir telefonun bazı sıkıntıları var. Örneğin telefonun hareket sensörü içine kaçık,kamera açıldığında ekranın ortasında bir ölü nokta var. Özetle şunu söylemeliyimki özellikleri bana tatmin edici geldi ama işçilik berbat !

ya arkadaşlarrr bendde almak istiorum bu telefonu ve kafamda soru işaretleri war!! msela sybian s60 dioalarr bu ii bi program mı ktü bi program mı anlayamadım yani!! yada bu illa iş telefonu olarak mı kullanılırr öğrencilere yakışmaz mı??

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir