Torrent'in zaferi: Garip ama gerçek!

Torrent yazılımlarını yerle bir etmeye uğraşanlar, bu haberi duyunca ufak bir baygınlık geçirebilir!

Torrent'in zaferi: Garip ama gerçek!

Burak Öztürk

Aynı aileye mensup uTorrent ve BitTorrent aylık 150 Milyon aktif kullanıcı sınırını geçtiğimiz günlerde geride bıraktığını açıkladı. Bu rakamı geçtiğimiz seneyle karşılaştırdığımızda yüzde 50'ye yakın bir artış söz konusu ve buna en çok sinirlenen, hiç kuşkusuz telif savaşlarının diğer tarafı...

Her gün milyonlarca insan BitTorrent'i kullanarak indirme yapıyorlar. Aynı zamanda BitTorrent yıllardır en çok kullanılan P2P programı olmayı da sürdürüyor. Bugün BitTorrent Inc.'den yapılan açıklamaya göre iki program da, geçen ay 132 Milyon olan kullanıcısını 18 Milyon artırarak 150 Milyon aktif kullanıcıya ulaştı .

Şirketin CEO'su Eric Klinker verdiği demeçte "ulaşmış olduğumuz rakamlar gerçekten inanılmaz ve büyük bir dönüm noktası. Sadık kullanıcılarımıza ve iş ortaklarımıza bize verdikleri destek için teşekkür etmek istiyorum" diyor.

BitTorrent tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise, şirketin şu anda dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES'te "BitTorrent Sertifikalı" cihazlarını ekstra gelir ve kullanıcı kitlesini genişletmek amacıyla ziyaretçilere sunduklarını hatırlatılıyor.

Unutmadan söyleyelim: 150 milyon, sadece aylık aktif kullanıcı sayısı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Ben şahsen utorrent kullanıyorum bi ara bit torrent geçerim herhalde sıkça torrent kullanıyorum benim download hızı çok önemli benim gibi düşünen belliki 150 milyon kullanıcı var torrent yazılımlarını yerle bir etmeye çalışacaklarına download hızımızı nasıl yükseltiriz diye düşünsünler

60 tl mi bedava torrent mi ne bekliyo ki telif hakkı savunucuları zaten öle bi topluluk mu vardı ahahahaha :D

seviyoruz...

torrent teknolojisi asla silinmeyecek gerçekten gerekli bir özellik. gelecekte torrent ağlarında korsan paylaşımlar konusunda önemli adımlar atılması gerekli. korsan kullanımdan doğan sebepler yüzünden piyasadaki bir yazılımı daha ucuza mal edip pazarlayabilecek yazılım geliştiricilerinin önü tıkanmakta. çünkü talep, pastada neredeyse sıfır. sadece yerel değil küresel anlamda yetki sahiplerinin ortak kararlar alması muhtemel olmalı. "iyiki varsın torrent ve torrent sadece korsan demek değil"

Herkes ürettiği şeyden para kazanmalı ama fahiş fiyatlar sürdüğü sürece müstehaktır tüm büyük şirketlere korsan.

Eğer uçuk rakamlar üzerinden bir şeyler yayınlamaya devam ederlerse telif melif kalmayacak. her şey torrentte var neden öğrenci bütçemden kısıp orjinal oyun, program, film, albüm alayım ki?

torrent teknolojisi asla silinmeyecek gerçekten gerekli bir özellik. gelecekte torrent ağlarında korsan paylaşımlar konusunda önemli adımlar atılması gerekli. korsan kullanımdan doğan sebepler yüzünden piyasadaki bir yazılımı daha ucuza mal edip pazarlayabilecek yazılım geliştiricilerinin önü tıkanmakta.

-------------------------
hayır tam tersi. Torrent olmazsa lisans ücretleri daha fazla olur.

Çok pahalı satacaklarınaa adam akıllı fiyat çeksinler.Bas bas bağırıyoruz asgari ücretliyiz 600 lira verip windows 7 ultimate alamam.Keza oyunlar da öyle.Ama korsan müzik konusunda biraz önyargılıyım.Sonuçta o kadar pahalı değil.Microsoft Türkiye sözüm sana Windows 8 denen işletim sisteminizi oem key vererek 60-100 lira gibi fiyatlara satarsanız o zaman orci ama yoksa siz egonuzu büyütün ben sadece oyun için korsan kullanrım.Allahtan unix tabanlı dağıtımlar var da bazı işler için win kullanaya gerek kalmıyo.Pardus akıyor tek eksiği windows oyunlarını emüle edememesi.O da direct x teknolojisini hack etmekle giderilir.Reverse Engineering

yaşasın korsan yaşasın mücadelemiz yılmak yok inadına korsanız

okuyom ben ya. orjinal film/oyun/program alacak para mı var?.

Telif hakkı savunucuları kadar share siteleri ve useneti de sinirden çatlatmıştır bu rakamlar. Gerçi share sitelerinin beleşe kısıtlı indirme seçeneği de en az torrent kadar yararlı. Her dosya torrente eklenemiyor.

@15 Oca 2012 15:50 400 gigabayte'lık arşivlerin olduğu torrente ne yüklenemez ki ?

Trojan programım utorrent da trojan uyarısı verdi. Güvenim kalmadı artık bu programa da.

hayır tam tersi. Torrent olmazsa lisans ücretleri daha fazla olur.
-------------------------
ne alaka arkadaş orada torrent olmasın dememişki. hem nereden biliyon lisans ücretleri artar. atmasyon yapmayın biraz araştırın.

Trojan programım utorrent da trojan uyarısı verdi. Güvenim kalmadı artık bu programa da.
------------------------
Trojan utorrent'da değil de indirdiğin dosyada olmasın :))
uTorrent dünyadaki en küçük, en stabil ve en trojansız programlardan biridir.

acaba bu korsan kullanım ile savaş açanlar

hiç kendilerine hiç acaba bu korsan kullanım günden güne arttığını acaba hiç kendilerine soruyorlarmı?

yok eğer kendilerine bu soruyu sorupta dürüst şekilde cevaplamadıkları sürece korsan kullanımdaki bu artış devam edecekte.....

korsan kullanım ile savaşırken korsan kullanıma çalışmak nasılda yaman bir çelişkidir?

ve korsan kullanıma yasal olmadığı gerekçesi ile karşı çıkıpta yasadışı olarak korsan bir bir şekilde milletin bilgisayarına kaçak giriş yapıp korsan kullanım olup olmadığına bakmak nasıl bir ironidir?

Butun indirme siteleri para koparacaz diye indirme hizininin icine edip premium sacmaligini getirince mecbur torrent artacak yasasin torrnt

hepimiz korsanız

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play