Toshiba'dan, sabit diskte yeni rekor!

2.5 inç'lik sabit disklerde yeni bir kapasite rekoru daha kırıldı. İşte yeni depolama canavarımız!

  • Levent Öztürk
Toshiba'dan, sabit diskte yeni rekor!

Toshiba, 2.5 inç formuna sığdırılmış yeni bir 3 TB hard diskini duyurdu. MQ03ABB300, türünün en küçük örneği olarak dikkat çekiyor ve yeni bir ürün serisinin üretimini tetikleme ihtimaline sahip.

Sürücü, "perpendicular magnetic recording" sistemini (PMR) ve dört adet 750 GB plak kullanarak bu kapasiteye ulaşmış durumda. Bu model de öncesinde gelen model gibi 15 mm olup, 8 MB buffer ve 5400 RPM dönüş hızına sahip. Bunun anlamı da, diski yakın bir zaman içerisinde dizüstü bilgisayarlarda veya PS4 gibi oyun konsollarında görmeyeceğimiz. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle kullanılan hard diskler 7 mm veya 9.5 mm boyutuna sahip.

Toshiba, bu yeni sürücüyü kullanan harici hard diskleri şimdiden duyurmuş durumda. Bu harici hard disklerden biri olan 3 TB Canvio Basics, Mart ayı içerisinde 190 dolar'a satışa sunulacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ah bir de bu ssd'ler biraz ucuzlasa...

Hız artmadıkça geleceği yok.

30 hatta 3000 TB bile olsa SSD, M.2 Pcie diskler çok daha iyi alternatif. Eski disklerin okuma ve yazma hızları çok yavaş. Bilgisayarın hızı yavaş parçaya göre belli olur.El freni çekili araç ile gitmeye benziyor bu diski kullanmak. Yedek için ise işkence. HDD devri çoktan bitti.

5400 rpm mi :D şaka sanırım.. şimdilerde moda ssd+hdd birlikteliği ;)

Sen de yorum yaz