Toshiba'dan dünyanın ilk çift kamera modülü!

Cep telefonlarındaki kameralara adeta çağ atlatan yenilik, CES 2014'te ortaya çıktı...

  • Zeynel A. Öztürk
Toshiba'dan dünyanın ilk çift kamera modülü!

Toshiba, ceplere, tabletlerle ve diğer mobil cihazlara yönelik dünyanın ilk çift kamera modülünü Tüketici Elektronikleri Fuarı'nda tanıttı.

Toshiba'nın 4K ekranlı laptop'larının ardından bu kez mobil cihazların aynı anda fotoğraf çekip, derinlik bilgisi toplamasına olanak tanıyacak olan dünyanın ilk çift kamera modülünü ortaya çıkardı. Firma, yeni kamera modülü TCM9518MD'yi üreticilere onu test etmeleri için göndermiş bulunuyor. Basın duyurusuna göre çift kamera ve LSI yongasının birleşimi, elde edilen derinlik verilerinin işlenmesi sayesinde yüksek derecede odaklı görüntüler ortaya çıkarmaya yardımcı olacak. LSI yongası, fotoğraftaki nesnelerin derinliklerini ölçerek onlara derinlik verisi atayabiliyor.

Toshiba'ya göre bu yeni "sayısal" kamera, standart kameralara kıyasla bir çok yeni olanak ortaya çıkaracak. Bunlar arasında tekrar odaklanma, odak noktasını kaldırma, sahnedeki nesneleri vurgulayabilme ve düzenleyebilme, kırpabilme gibi işlevler, yeni kamera modülü sayesinde mümkün hale gelecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

toshiba hep ilkleri geliştiriyor varsa uzun vadeli piyasası giriyor yoksa ilklerle kalıyor...

HTC evo 3D neydi?

@08 Oca 2014 22:34 benim de ilk aklıma o model geldi ama "ilk" dendiğine göre farklı bir tarafı mutlaka vardır.

Toshiba' dan şaşmayacaksın aga, her konuda Toshiba sonuçta o bir japon

@08 Oca 2014 23:22 japonda olsa bi nokia değil o çift kameranın yaptığını tek kameraya sığdırıyo merak ediyorumda nokia böyle bi kamera çıkarsa 1525e yada bi üst modele koysa nasıl olur malum 1820 lytrocamerayla geliyo

bu bi ilk değil bi kaç yıkl önce htc böyle bi telefon cıkarmıstı zaten

sanki bu çift kamerayı ben daha başka bi telefonda gördüm gibime geliyor???

Arkadaşlar, yorumlarınızda haklı olduğunuz taraflar var ama haberi iyi okumamışsınız. Siz LG ve HTC'nin 3D özellikli telefonlarından bahsediyorsunuz ki HTC Evo 3D'yi 1,5 yıl kullanmış biriyim. Toshiba bu teknolojisi ve haberinde 3D'den bahsetmiyor. 3D diye bir kelime, söz yada haber yok, siz ise 3D'den ve 3D teknolojisinden bahsediyorsunuz. 3D'nin video veya fotoğraflarda sunduğu derinlik ve gerçeklik özelliğine benzer bir anlayışla yeni bir teknoloji çıkarttığını ve bu teknoloji ile fotoğraflar ve videolarda derinlik görseli ve hesaplamalarında foto ve videolara müdahele etmede avantaj vs gibi bişeyler olacağını belirtmiş ve fotoğraftaki çift kameraya dikkat edin! LG ve HTC'nin 3D'li telefonlarındaki çift kameralar bu yeni teknolojili çift kamera ile aynı mesafelerde değiller birbirlerine. Toshiba dip dibe yerleştirilmiş çift kamera yapmış. Bu detaya da dikkat etmemişsiniz.

@09 Oca 2014 14:48 purewiev de hepsi var bebeğim

çift kamera falan boş iş yaptığı herşeyi nokia purewiewle havada karada yapıyo yeniden odak işi zaten refocus uygulamasında var millet çok geriden geliyo ya

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play