Türk bilim insanları parlayan tavşan yaptılar

Türk bilim insanlarından, bilim dünyasında büyük heyecan yaratan çalışma: Parlayan tavşanlar!

Türk bilim insanları parlayan tavşan yaptılar!

"Parlayan tavşan" ifadesi insana, uçuk kaçık bir sinema filminden sahneleri anımsatıyor olabilir ancak bu tavşanlar gerçek.

İstanbul Üniversitesi'nde bilim insanları çok ilginç bir gelişmeye imza attılar ve tavşanlara deniz anası DNA'sı enjekte ederek, deniz anaları gibi parlayan tavşanlar doğurtmayı başardılar. Deniz analarında bulunan bir genetik kod, ışığı karanlıkta ortaya çıkaran "fosforlu" bir protein içeriyor. Deniz analarının bu özelliği sayesinde, bilim insanları, DNA enejksiyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini test edebiliyorlar.

Bilim insanları bu yöntemle, örneğin kedilerin AIDS'i olarak bilinen FIV hastalığına karşı bağışıklığı olan hayvanlardan aldıkları genedik kodu kedilere yerleştirerek kedilerde de bağışıklık sistemi oluşturmayı planlıyorlar. Aynı yöntemin, insan hastalıklarında da işe yarayabileceği düşünülüyor. Ancak insanlar üzerinde genetik araştımalardan bahsedebilmek için henüz çok erken.

Bilim insanları şimdi fosforlu tavşanların, deniz analarındaki gibi fosforlu protein üretmeye ve genetik olarak bu mirası iletmeye devam edip etmeyeceklerini merak ediyor. Bu sayede, yapılan bağışıklık tedavilerinin hayvanlarda nesilden nesile devam edip etmeyeceği test edilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Sherlock Dizisinde vardı parlayan bir deniz anasının genini tavşana keliyorlardı

@14 Ağu 2013 21:06 Benimde aklıma o geldi :-D 2x2 1 "Hounds of Baskerville"

Olayı dna 'ya kadar indirdik. Çok mu hızlı gidiyoruz ? Sakın bir duvara bu hızla çarpmayalım :p Max_Real Qnx

yeaah sherlock reyiz akar :D

Tebrik ederim inşallah çok daha büyük bilimsel gelişmelere imza atarız.

ne kadar boş icad var hepsini yapıyoruz

Fosforlu kedi :D

eee sonuç?.....

Doğan görünümlü şahin :)) DNA ile oynamak etik değil bence...

@14 Ağu 2013 22:17 hadi len ordan etik değilmiş

Yeni degilki. Daha once atesboceginin parlamasi bir bitkinin yapragina yerlestirerek yapragin parlamasini saglamislardi.

ama kendin söylüyorsun o dizi yani senaryo bu gerçek bilim :)

aids çözümü ararken zombiye dönüştüren filmi sadece ben mi hatırlıyorum sonumuz öle olmasın.

Mutasyona karşıyım

amaç: doğal dengeyi bozmak? tavşan parlasa nolur parlamasa nolur. lütfen olduğu gibi bırakın. her şeyin zaten en güzel şekli bu. bir de kim bilir bunu yapmaya çalışırken kaç tavşan telef olmuştur, yazık.

@14 Ağu 2013 23:42 Oradaki amaç tavşanın parlayıp parlamaması değil. o sadece asıl amaca ulaşmak için bir adım, hastalığa bağışıklığı olan genleri aktarmak. Okumak, anlamak, yorumlamak vs vs..

@14 Ağu 2013 23:42 Amaç tavşan parlaması değil bir canlıdaki özelliğin başka bir canlıya başarılı bir şekilde aktarılması. Yani eğer burdaki gibi uç bir özellik aktarılabiliyorsa ve başarılı olunursa diğer projelerde bu bilgiler kullanılabilecek; Örneğin aids'e bağışıklığı olan bir canlı geni varsa, insana'da aktarılarak insanların aids'e karşı bağışıklık kazanması sağlanabilir.

@14 Ağu 2013 23:42 "Bilim insanları bu yöntemle, örneğin kedilerin AIDS'i olarak bilinen FIV hastalığına karşı bağışıklığı olan hayvanlardan aldıkları genedik kodu kedilere yerleştirerek kedilerde de bağışıklık sistemi oluşturmayı planlıyorlar. Aynı yöntemin, insan hastalıklarında da işe yarayabileceği düşünülüyor. Ancak insanlar üzerinde genetik araştımalardan bahsedebilmek için henüz çok erken." amaç insanlarda oluşan hastalıklara bağışıklıkları olan hayvan genleri eklemek doğal dengeyi bozmak falan değil

Bu insanlar birer tanrı

Bizden mucit olmaz(!)

yav bu haberi okuyanlar neresiyle okuyor acaba merak ediyorum aynı şey insan hastalıklarına kullanılabildiğini düşünsenize bu kadar mı beyin yok yoksa sizde beyninizi tavşanlara mı enjekte ettiniz naptınız

bundan 20 sene önce İbrahim Tatlıses ten dinlediğim fosforlu cevriyem türküsü aklıma geldi:)

sherlock holmes?

Türküm ve gurur duyuyorum Türkün kafa yapısı kişiliği dünyada eşi benzeri yok bizlerin her alanda fark yaratacağından eminim ilerki yıllarda türk bill gatesler steve joblar neden olmasın şunu önyargılarımızı yıkalım birbirimize destek olalım.

Bence ticaretini yapsınlar. Parlayan tavşan satsınlar

Yenir mu bu tavşanlar?

photoshopla üstünü parıldatan gençlerden özenmişlerdir :) şaka bir yana ellerinize bilginize sağlık başarılarınızın farklı alanda devamını getirmesi dileğyile...

Siz harikasınız sizin hayranınızım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play