Türkiye internetine "zehirlenme" şoku!

Yeni ŞOK... Halka açık DNS'lerin büyük kısmı, Türk internet servis sağlayıcılarca zehirleniyor!

ISS'lerden kullanıcılarına hacker taktikleri!

Dün gece (28. Mart. 2014) saat 23:30 sıralarından itibaren, başta TTnet ve Superonline olmak üzere internet servis sağlayıcılar, kendi kullanıcılarına hacker'ların dolandırıcılık için kullandıkları yöntemlerden birisini uygulamaya başladı.

Peki nedir bu yöntem? DNS zehirleme veya DNS hijacking yöntemleri kullanıcıların kişisel bilgisayarlarında kullandıkları bazı halka açık DNS (Alan adı Çözümleme) sunucuları, bazı adresleri kendi DNS sunucularına yönlendirmeye başladılar.

DNS girmek istediğiniz web sitesinin IP adresini bilgisayarınızın tanımasını sağlayan bir teknoloji. Yanlış IP yönlendirilmesi ile siz girmek istediğiniz siteye girdiğinizi sanıyor fakat görüntü kopyasına girebiliyorsunuz. Hacker'lar bu yöntemi sahte banka siteleri ile sizi kandırabilmek için çok sık kullanabiliyor.

Dün geceden itibaren Türk Servis Sağlayıcıları başta Google DNS ve Open DNS, Level3 DNS gibi bir çok halka açık DNS adresinden gelen çağrıları sanki onlardan geliyormuş gibi kendi sunucularına yönlendirdiler.

Bu DNS'leri bilgisayarınızda kullanıyorsanız, örneğin tarayıcınıza www.youtube.com yazdığınızda servis sağlayıcınız sanki Google DNS öyle yönlendiriyormuş gibi yapıp, sizi servis sağlayıcınızdan bir IP'ye yönlendirmekte. Tabii ki bunda Google DNS veya Open DNS'in size gönderdiği bilgi yanlış değil, çünkü zaten onlardan değil, onlardan sanarak ISP'den gelen yanıtı alıyorsunuz...

Çözüm mü?: Henüz zehirlenmemiş bir DNS kullanmanız. Tabi öyle bir DNS bulabilirseniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

çözüm mü? superonline ve ttnet aboneliklerinden vazgeçip yurtdışından sağlamak tuzlu ama güvenli dns zehirlemiyorlar en azından bu arada şuan hiçbir şekilde hesaplarıma girmiyorum sözleşmeyi yarın tekrar isteyecem eğer bilgi sızdırma hakları varsa sözleşmemi iptal ettirecem ve yurt dışı sunucusu kullanacam

@29 Mar 2014 19:45 Tutan yok.

@29 Mar 2014 19:45 ek router al wisp ile kullan bende zehirlenme yok comodo dns güvenli...

iyice uctular ya

Bu bildiğiniz dolandırıcılıktır benim gibi bir sürü insan o servis sağlayıcılarının dns sunucularına güvenmediğimiz için google veya open dns kullanıyoruz. Bildiğin magdur olduk.

Bu bildiğiniz dolandırıcılıktır benim gibi bir sürü insan o servis sağlayıcılarının dns sunucularına güvenmediğimiz için google veya open dns kullanıyoruz. Bildiğin magdur olduk.

Ve telefondan yazdığım bu yorum, telefon numaram sayesinde kimlik numarama yapışıp iki yıl boyunca saklanıyor. Teşekkür ederim.

google dns ile hiç açılmadı youtube. sahte sayfa felan çıkmadı.

Çözüm belli.. Tor Browser, VPN veya VPS kullanmak...

ne yapmamız lazım aşmak için

Tor şart oldu artık net gidene kadar Tor...

iyicene faşist ve bencil bir ülkeye dönüştük..bu ülke adam olmaz..biz eşşek oldukça semer vuranlar yiyenler çalanlarda çok olacak elbette..herkes ülkem için ölürüm diyor ama gerçekte vatanını milletini seven çok az

Bi bu eksikti tam oldu

dns zehirlenmesine karsi open dns google dns kullanilmasi gerektigini saniyordum onlarda zehirlenebiliyormus meger.. Ustelik i.s.s ler bunu yapan...

Harbiden de kendi dns'lerine yonlendirmisler. Bosuna dememisler, Korkunun ecele faydasi yoktur diye:)

adres barda tarayıcının dogrulama eklentisi sayfalar icin sayfanın grafikleri yerine adres bar ayrıntılarıyla ilgilenirse sorun kalmaz bu yeni birsey degil son 10senedir var olan birsey

of of of Allah'ım sen ıslah et şunları..

norton dns çalışıyor hala open dns ve google dns kullanmayın

Uyanıklık yok,yassak kardeşim. TC hükümetini sen takmazsan o sana takar,o kadar.

korku insana neler yaptırıyor :D neyden korktular acaba da her yolu kapatmaya çalışıyorlar

Her kilitin bir anahtarı vardır.

@29 Mar 2014 22:30 bu döngü nereye kadar onlar kapatıp anahtar bulmaya çalışılacak ?

iki çeşit devlet idaresi vardır birtanesi kanundur vatan daşı hazrol komutuıyla hizmete sokar ebürü şahsidir esasduruş komutu denirki (gerçek adı easas pozizyondur) insanı kanunmuş gibi her kullanıma sokar... kurumlardaki şahıslar bilalkis anayasa danıştay gibi kurumlar atatürk ilke ve inkilapları üzerinden sitasi ahlakı denetlemelidirler...

@30 Mar 2014 00:27 Sen önce düzgün Türkçe yazmayı öğren sonra gel burada millete ahkam kes.

git başka ülkede yaşa diyolar resmen

Nasıl Ntv nin önünde binlerce kişi eylem yaptı ise ttnetin merkezine gidip eylem yapmalı

Bu gün işletim sistemini ve vpn yazılımı mı yeniden kurmam gerekti. Vpn yazılımını kurduktan sonra ilk açılış esnasında sertifika sorunu verdi. kapatıp açtım, bu sefer normal şekilde çalıştı. acaba sahte vpn ağına bağlanmış olabilir miyim? vpn sertifika hatası veriyorsa, böyle bir risk olduğunu duymuştum. bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.

@30 Mar 2014 05:37 Günaydın :)) VPN den uzak durmakta fayda var. Heleki şifreli işlemlerde...

@30 Mar 2014 19:46 Güvenilir vpn hizmeti verenlerde dahil mi? Bildiğim kadarıyla büyük şirketler bile vpn servisleriyle çalışıyorlar. ben cyberghost kullanıyorum.

@31 Mar 2014 09:57 Arkadaşın dediği gibi VPN'den uzak durun demek yanlış. Son derece güvenilir ve kimliğinizi gizli tutan vpn şirketleri var. tabiki ücret karşılığı bu hizmeti veriyorlar. ben blackvpn kullandım. fiyatı uygundu.

tek çözüm vpn

Bizde ona takacaz az kaldı :)

O zaman yasaları çiğniyorlar. madem mahkeme kararıyla bazı siteleri engellemeleri gerekiyor ve kendi DNS leri ile engelleyip, engellendi mesajı gösteriyorlar. Ama başka dns leri kendi dns lerine yönlendirdikleri halde engellemiyorlarsada mahkeme kararını çiğniyorlar. Engellediklerinide mesaj ile göstersinler ki hangi dnsleri engelliyorlarsa en azından hangilerini kapattıklarını anlamak kolay olur.

Dün özellikle internet çok yavaştı site açılmas vs düşmne çokto demek bunda mış sövecem ha

şuan google dns, open dns ve 4.2.2.1 zehirlenmiş durumda anlamasıda çok basit dns jumper programı kullananlar varsa ping durumuna bakınca kolayca anlaşılıyor. eskiden sdce ttnet pingi 10-15ms sürerdi şimdi üste yazdığım dnslerde ping testi 10-15ms çıkıyor yıllardır 55-60ms seviyesindedir normalde online oyun oynayan paso google ping testi yaptığı için bilir.

İnternet sağlayıcılara ödediğimiz paranın karşılığını alamıyoruz. Bir taraftan AKN ile uğraşırken bir de başımıza engellemeler çıktı. Dünyanın her tarafında var denilen AKN yurtdışında sadece cep telefonlarında ve çok ama çok ucuz ev tarifelerinde var. Normal paketlerde AKN'nin adı bile geçmez. Kendi tarafımdan hakkımı helal etmiyorum..

ne bu şimdi Google dns Superonline fiber optik temiz gözüküyor?

Dünden beri Gmail maileri gidip gelirken, internet sayfaları açılırken, internet sağlayıcımız Superonline ve Web hosting sağlayıcısı Doruk net arasında sadece bölgesel olarak yaşanan sıkıntı nedeniyle ne maillerimiz çalışıyor ne de belirle sayfalar açılabiliniyor. Aynı sayfalara TTNET kullanıcısı bir üst komuşumuzda veya VIN veya mobil hatlarla ulaşılabiliniyor. Bunun nedeni olarak yasaklanan sayfalara ulaşmayı engelleyebilmek için oluşturulan baskı neticesinde yapılan değişiklerin olarak açıklanıyor.

modeme direkt bağlanmayın araya router koyun... zehirlenmeden kurtulursunuz...

Bune Yaaaaaaa hiçmi dns kullanmıcazzz

Düzgün bir dns kalmadı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play