ABD'de yaşayanlar, böyle bir fiyat artışını daha önce hiç görmedi

Twitch, ABD'de ilk defa abonelik ücretlerini arttırıyor. Daha önce Şubat ayında Türkiye, Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta fiyatına zam yapan Twitch'in bu kararı, ABD'li kullanıcılar için de bir ilk olarak tarihe geçiyor.

ABD'de yaşayanlar, böyle bir fiyat artışını daha önce hiç görmedi

Twitch de daha fazla dayanamadı; diğer içerik hizmetlerinin yolundan giderek abonelik fiyatlarını arttırıyor. Amazon'un sahibi olduğu şirket yaptığı açıklamada, ABD’deki Tier 1 Twitch aboneliklerinin 11 Temmuz’da 4,99 dolardan 5,99 dolara çıkacağını söyledi. Bu artış, Amerikalı aboneler için gördükleri ilk artış olması açısından önemli.

Şirket tarafından paylaşılan bir destek makalesinde “Yaratıcıların dünya çapında topluluklarını oluşturmalarına ve büyütmelerine yardımcı olma çabalarımızın bir parçası olarak, aşağıdaki ülkelerde Yerel Abonelik Fiyatlandırmasının bir parçası olarak abonelik fiyatı ayarlamaları yapıldı” deniliyor.

Ayrı bir X yanıtında şirket, yayıncıların Twitch’in gelir paylaşım programı aracılığıyla yine aynı yüzde 50 ile 70 arasında pay kazanacağını, dolayısıyla abonelik başına daha fazla kazanacaklarını belirtti. Elbette yayıncıların ekstra gelir elde etmesi Twitch'in abone sayısının aynı kalmasına veya artmasına bağlı olacak. Beğenilmeyen bir fiyat artışı, yeterli sayıda kişinin aboneliklerini iptal etmesi durumunda gelir kaybına neden olabilir.

Yine de bu fiyat artışının bir sürpriz olduğu söylenemez. Şirket Şubat ayında Türkiye, Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta abonelik fiyatlarını artırdığında ABD’de abonelik ücreti artışının “muhtemelen” bu yıl içinde gerçekleşeceğini belirtmişti.