Ubuntu 9.10: "One" bulutu üzerindeki Koala

CHIP Online özgür işletim sistemi Ubuntu'nun yeni harikası Karmic Koala'yı mercek altına aldı.

  • Halil Mollaoğlu
Ubuntu 9.10: "One" bulutu üzerindeki Koala

Daha basit, daha hızlı, daha yenilikçi ve ücretsiz: Microsoft ve Apple yeni işletim sistemleriyle kavga ededururken Ubuntu geliştiricileri tam da söz verdikleri anda Linux dağıtımları için yeni bir güncelleme yayımladılar


Altı aylık geliştirme rutinine paralel olarak Ubuntu işletim sisteminin geliştiricileri yeni bir filiz daha verdi. 9.10 nolu sürümün ismi "Karmic Koala" ve her zamanki gibi güncelleştirilmiş sistem çekirdeği ve taze yazılım sürümleriyle beraber geliyor. 2.6.31 nolu Linux çekirdeği yeni donanım desteği sağlıyor, USB 3.0 gerekli temeli atıyor ve Ext4 / Btrfs dosya sistemleri için iyileştirmeler sunuyor. Ubuntu masaüstü arabirimi olarak bir sonraki kilometre taşı 3.0 için bir nevi hazırlık aşaması niteliği taşıyan Gnome 2.28'i kullanıyor.

Ubuntu 9.10: Daha basit ve daha hızlı
Kurulum süreci yedi basit aşamada sistemi kurulmaya hazır hale getiriyor. Asistan çoğu kullanıcı için doğru ayarları kendi kendine seçiyor ve istenirse Home dizinini şifreleyebiliyor. Ubuntu 9.10 ilk kez varsayılan olarak Ext4 dosya sistemini kullanıyor. Ubuntu'yu ilk kez kullananlar için kurulum sırasında en önemli programlar ve yenilikler tanıtılıyor.

Yeni bir tasarım ve cilalanmış oturum açma ekranı ile Ubuntu ilk açılışta her şeyden önce çok hızlı önyükleme süreci ile dikkat çekiyor. Firefox 3.5.3, OpenOffice 3.1.1 veya Gimp 2.6.7 gibi uygulamaların pencereleri birkaç saniye içerisinde ekrana zıplayıveriyor. Genel anlamda sistem kullanıcı girişlerine daha hızlı tepki veriyor; en azından böyle hissettirdiğini söyleyebiliriz.

Yeni yazılım merkezi

Tamamıyla güncellenmiş standart programlar dışında iki gerçek yenilik mevcut: Ubuntu Pidgin anında mesajlaşma yazılımı yerine ilk kez Gnome aracı Empathy'yi kullanıyor. Program birçok hizmet ağını destekliyor ve chat veya internet üzerinden görüntülü konuşmayı destekliyor. Ayrıca araç masaüstüne başarılı bir şekilde entegre oluyor. Yeni mesajlar veya uzak masaüstü oturum davetleri şık bir masaüstü katmanıyla gösteriliyor. Çevrimiçi durumunuzu Ubuntu panelindeki simgeden rahatlıkla değiştirebiliyorsunuz.

Yazılım merkezi yeni programlarla baş etmeyi kolaylaştırıyor. Katergorilere ayrılmış biçimde yeni yazılımları birkaç tıklamayla sisteminize kurabiliyorsunuz. Yazılım hakkında verilen kısa bilgi ve ön izleme resmi doğru programı seçmenizde yardımcı oluyor. Ayrıca merkez, yazılım güncelleştirme ve kaldırma özelliklerini de destekliyor. Standart kaynakların içinde Gnome 3.0 için duyurulmuş GnomeShell arabirimi de var. GnomeShell'i kurduktan sonra "gnome-shell --replace" konsol komutu ile kullanıcılar tüm kullanıcılar çıkacak olan masaüstü arabirimine göz atabiliyor.

Ubuntu One – Çevrimiçi depolama alanı

Ubuntu 9.10'daki en heyecan verici yenilik her kullanıcıya 2 GB çevrimiçi depolama alanı veren Ubuntu One hizmeti oluyor. Bir kere bu özelliği yapılandırdığınızda dosya yöneticisinde çevrimiçi klasörlerinize giden bir kısayol buluyorsunuz. Çevrimiçi ve yerel depolama alanında oluşturulan One-klasörleri arka planda birbirleriyle eşitleniyor. Bu sayede önemli dosyalara web tarayıcısı olan tüm cihazlardan erişilebiliyor.

Ubuntu One dosya aktarımını HTTPS protokolüyle güvence altına alıyor. Klasörler istenirse farklı kişiler için paylaşıma açılabiliyor ki, bu da uzaktaki bir bilgisayarın hızlı ve kolay biçimde ağ paylaşımına katılabilmesini sağlıyor. Ubuntu One dosyaların yanında kişi listelerini ve (Tomboy) notlarını da eşitliyor. Ayda 10 Dolar ödeyerek mevcut depolama alanını 50 GB'a yükseltebiliyorsunuz.

Ve sonuç: Yine başarılı bir Linux dağıtımı...

Ubuntu One henüz beta aşamasında bulunuyor. Yaptığımız testte hizmet arada sırada bağlantı kopmalarına uğradı. Ayrıca uzun süre boyunca eşitleme sürecini beklemek zorunda kaldık. El ile eşitleme yapmamızı sağlayan bir buton yok. Bunun dışında yeni bir kişi ekleme girişimimiz bazen 404-hatası ile sonuçlandı.

Ve sonuç:
Ubuntu geliştiricileri 9.10 no'lu sürüm ile yine başarılı bir Linux dağıtımı güncellemesi sunuyor. Hızlı sistem başlangıcı ve kısa tepki süreleri sayesinde yeni Ubuntu ile daha hızlı çalışıyorsunuz. Kurulum sırasındaki tanıtım ve Yazılım Merkezi özellikle acemi kullanıcılara büyük yardımda bulunuyor. Geliştiriciler son beta-sürecindeki problemleri ortadan kaldırdığı anda Ubuntu One bu dağıtımı geleceğe hazır hale getirmiş olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 93 Yorum

Windows programlarını başarılı bir şekilde çalıştırmaya başladığı gün ben linuxçuyum

ya varya şeytan diyor salla bırak microsoft muş windows muş mavi ekranmış drivermiş felan geç ubuntuya rahat et diyor.

helal olsun adamlara bu kadar özellik bedava vallahi helal olsun

Linux terminal'e mecbur bıraktığı sürece windows'a devam.

windows görselliğinden ne kadar uzak olsada performans bakımından gayet üstün... sadelikten hoşlananlar için iyi bir sürüm denemenizi tavsiye ederim

"ya varya şeytan diyor salla bırak microsoft muş windows muş mavi ekranmış drivermiş felan geç ubuntuya rahat et diyor"

Ben öyle hisse çook kapıldım her defasında yaktım gemileri geçtim ubuntu vs linuxa , iyi hoş da windowsuz olmuyor bir süre sonra kendini garip hissediyon çevreyle uyumsuz oluyon saçların ağarmaya başlıyo salya sümük dolasıyon hooop windows go home

Hele hele çalışsın anında linuxçü olmam, neden diye sorarsanız herkes linuxe geçer binlerce açık bulunur güvensiz olur bence :D

Ben kurdum ama bad sector sorunu çıktı. Daha önce çıkmıyordu :( Başka bu sorunu yaşayan varmı :(

Az önce denedim. Windows üzerinden program gibi kurulabiliyor ve kaldırılabiliyor. Çok hızlı çalışıyor ve donanımlarımı otomatik olarak tanıdı. Denemekten kaçınmayın. Eğer hoşunuza gitmez ise program ekle kaldırdan normal program kaldırır gibi kaldırabilirsiniz. Boot dosyalarını vs. bozmuyor.

autocad gibi programların kolaylıkla kurulabilidiği versiyonu çıkınca hemen geçerim ( ben değil herkes geçer)

ha bu ubuntuyu indirdim ... bide cd ye yazdırdım.
boş bi tene 40 gb lık hard diskimede kurdum...

ama gel gelelim kablosuz ağ bağlantısını kuramıyom.
google den araştırdım.. bi sürü ingilizce anlatım..
gel gelelim bende ingilizce ne ararsın...
türkçe anlatım, ve de resimli anlatım mahallesi yokmu bunun ya..
yardımınız için öpüldünüz..

linux işletim sistemlerinin performansını hala windows programlarını çalıştırıp çalıştırmamasına göre değerlendirenleriniz varsa biraz oturup ders çalışsın. linux ve windows ayrımını iyi öğrensin

hangi linux sürümünü kullanırsanız kullanın dönüş yine windowsadur. linux işletim sistemleri ve ücretsiz yazılımların büyük çoğunluğu bilgiye erişilebilirlik ve verimlilik açısından sınıfta kalıyor.

centipede dostum ubuntu wirels iicn bir kac cozum onerim var........
sorununun tam olarak bilemedigim icin kesin bir sey soyliyemiycagim ancak
ben ingilizce surumunu kulandigim dan biraz zor olcak tarif etemesi
oncelike driveerlarini kotrol eden bir syetem var onu calsitirip eksik drive r var ise onu aktive etmenlagzim likte resimde oldugu gibi
http://blog.garethj.com/2009/10/wireless-on-a-dell-mini-10v-in-ubuntu-9-10/
1)consol yagni terminalden activasyon yapabilirisn
oncelikle consol ac ve
1: lspci yaz ve enter bas sytemdeki active olan drivelr larini control et
2:ifconfig and enter a bas calisan active ineternet conectinlarina bak mutemlen
wirles adpatorun eth0 dir eth1 kablolu baglantindir
ve
3: ifconfig eth0 up ve enter a bas
4: dhclient eth0 -d & ve enter bas
bu islemle actif hale gelmedi ise
diger bir islemle paket downlaod etmen gerkebilir
ve bunun icin asagidakileri siray ile yap
1: sudo apt-get ve enter basarak
2: sudo apt-get install wpasupplicant
3:sudo apt-get install network-manager-gnome network-manager
4:sudo gedit /etc/network/interfaces
5:sudo touch /etc/default/wpasupplicant enetr bas ve bir yeni bir sayfa cikicak oraya asagida parentez icindeki nin parentezsiz bir sekilde kopyele ve save yap ve exit yap exit save ve axit icin control x kulanabilrisin
ve "lo"dosyasini save yap asagidaki gibi
/etc/default/wpasupplicant, add entry ENABLED=0
6: sudo /etc/init.d/dbus restart enter basarak ubuntunu restart yap
wirels inin actife hale gelmesi gerkiyor tekrar actiktan sonra
kolay gelsin iyi gunler
umarim yardimim olmustur

terminalden kulana bilsen anlardin UNIX ve Linux mantigini sevgili dostum

Mrb Windows XP diyiom başka birşey demiyom

linux dostluğu bu olsa gerek...

ziyaretçi dostuma teşekkürler...
''centipede dostum ubuntu wirels iicn bir kac cozum onerim var........
sorununun tam olarak ....... ''
''

Ben Jaunty yüklediğimde internete otomatik olarak bağlandı.. Karmic yükledim ne kadar ayarlarla oynadımsada internete bağlanamadım. Sizde böyle sorunlar yaşadınız mı?

Pardus'u ve diğer Linux sistemleri Webwareler ile güçlendirelim.
Size birkaç site tavsiyesi:

1) http://www.youconvertit.com 2) http://www.zamzar.com
3) http://www.mediaconvertor.org 4) http://www.pdftoword.com
5) http://www.yousendit.com 6) http://www.meebo.com(Messenger portlarının kapalı olduğu ağlarda işinizi görecektir.)
7) http://www.online.movavi.com 8 ) http://www.photoshop.com
9) http://www.picnik.com 10) http://www.jaycut.com
11) http://www.fotoflexer.com 12) http://www.aviary.com(*)
13) http://www.grooveshark.com(*)

Bu siteleri mutlaka yer imi olarak kaydedin ve inceleyin.Bu siteler çok kaliteli sitelerdir.Pardus'ta ve diğer Linux sistemlerde yapamadığınız birçok işi bu siteler ile halledebilirsiniz.Özellikle önümüzdeki senelerde bağlantı hızı yükseldiğinde bu sitelerin değeri çok daha iyi anlaşılacaktır.(Unutmayalım; çok ama çok önemli, hayati öneme sahip belgeleri, dosyaları kimseye emanet etmiyoruz.)

Aslında Online Storage ile ilgili çok güzel ve kaliteli bir site var ama ne yazık ki "KNetAttach" ile WebDav özelliğini aktif hale getiremedim.Normalde Windows'da WebDav özelliğini rahatça kullanıyorum.Bu site "icloud.com"dur.FireFox'tan giriş halen Alpha aşamasında olduğu için büyük ihtimalle sorun yaşarsınız.Pardus geliştiricileri KNetAttach'e bir el atarlarsa çok sevinirim.

Şimdi gelelim Pardus'un kıyıda köşede kalmış birkaç özelliğine:
1)Okular ile PDF dosyalarını düz metine çevirebilirsiniz.
2)Gwenview ile fotograf makineniz ile çektiğiniz bir yığın resmin hepsini birden aynı anda "Toplu işlemler" özelliği ile rahatça manipüle edebilirsiniz.
3)K3B ile müzik dosyalarınızı belli başlı bir takım formatlara çevirebilirsiniz.

Yukarıda verilen bazı sitelerin sunduğu iki hizmete alternatif olarak iki Firefox Addon'u:
Firefox addon'u olan DownloadHelper ile YouTube'dan istediğiniz videoyu indirebilirsiniz.Dönüştürme özelliği çalışmıyor.Bu addon'u kullanırken gereksiz bütün özelliklerini kapatmayı unutmayın.Ayarlar kısmından mümkün olduğunca sadeleştirin.Belki hala bilmeyen vardır diye bunu da ekledim.

Firefox addon'u olan Snapper ile de web sayfalarının tamamının veya bir bölümünün SnapShot'ını alabilirsiniz.Aviary'nin sitesinde zaten tam sayfa snapshot özelliği var ama bu yöntem de bir alternatif olarak aklınızda bulunsun.

Unutmayın ki imza güvenilirliği onaylanmamış -ki çoğu böyledir- addonlarda her zaman için bir güvenlik riski vardır.Sadece kullanacağınız zamanlarda da yükleyebilirsiniz.

İncelediğim Firefox temalarının içinde en sadesi ve en güzeli Utopia FFSE White'tır.Tavsiye ederim.

Pardus ekibine de tavsiyem birkaç kullanışlı addon ve tema üretmesidir.Milyonlarca Firefox kullanıcısına Pardus ismini böylece duyurabilirler.

Az önce denedim. Windows üzerinden program gibi kurulabiliyor ve kaldırılabiliyor. Çok hızlı çalışıyor ve donanımlarımı otomatik olarak tanıdı. Denemekten kaçınmayın. Eğer hoşunuza gitmez ise program ekle kaldırdan normal program kaldırır gibi kaldırabilirsiniz. Boot dosyalarını vs. bozmuyor.

nasıl oluyor biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz????
daha önce pardus 2008 i ikinci işletim sistemi olarak kullanmıştım. gayet de iyiydi. bir hafta önce xp çökünce pardusu da kaldırmak zorunda kaldım. şimdi bilgi alabilirsem ubuntuyu da denemek isterim.

online ziyaretci Bugün 14:53........
muhtemlen donanimindan kaynaklanan bir sorundur aslina bkarsan karmik Jaunty ie oranla daha yalitilmistir saygilar

ubuntu kramak isteynlere kisa bir kucuk detay bildirmek istiyorum
ubuntuyu kurarken Ramminiz kotrol edip mesela 2gb raminiz var ise bu 2gb ram icin bunun 2kati yagni 4gb swap file olusturmaniz system calsirken cok fyadali olacaktir nedne 2 kati cunku ram inizi upgrade ederseniz diye fazladan pay birakmak icin ve EXT4 file sytemini kulanmaniz daha iyi bir performans saglayacaktir kerneliniz icin
saygilar

32 veya 64 bit arasında ne fark oluyor acaba,yani hangisini kurmalıyım?

arkadaşlar biraz acemiyim sorumu mazur gorun bişey soruca ubuntuyu indirdikten sonra cd ye yazmadan direk windows açıkken kuramazmıyız ? şimdiden teşekkürler

Herzaman ubuntu hayranı olmuşumdur fakat bu sürümde internet bağlantı sorunuyla karşılaştım ve uzun uğraşlarıma rağmen internete ne kablolu ne de kablosuz bağlanamadım. Kablosuz kartım Intel(R) Wifi Link 5100 agn eternet kartımsa Atheros AR8121/AR8113/AR8114 PCI-E Ethernet Controler bu konuda bir bug olduğu hakkında internette bi kaç makale okudum şimdilik ubuntu 9.04 le yola devam :)) umarım biran önce çözerler aynı sorun başka bi bilgisayara kurduğumda karşıma çıkmadı. Kesinlikle driver sorunu değil çünkü işletim sistemi kartları görüyor ama bağlantı kuramıyor. 9.10 un biran önce bu bugdan kurtulması dileğiyle :))

görsellikten uzak diyen arkadaşa confiz eklentisini denemişlermi diye sormadan edemiyorum :) bence microsoft bu görselliği yakalaması için epeyce bir zaman daha uğraşması gerekiyor :) ubuntunun comfizle modifiye edilmiş görselliğini 10 windows7 ye değişmem, kesinlikle kusursuz :) denemiyen bilmez ;)

arkadaşlar biraz acemiyim sorumu mazur gorun bişey soruca ubuntuyu indirdikten sonra cd ye yazmadan direk windows açıkken kuramazmıyız? saygılar

ubuntu 9.10.1 kurdum gerçekten harika windows at çöpe gitsin ubuntunu tek eksik tarafı msn gibi bir msn programı olmaması

ubuntuyu indirdigimizde cd ye yazmadan windows acıkken kurabilirmiyiz yoksa cd ye yazmadan başka yolu varmı ?

Netbeans programında kod yazarken karakterlerle ilgili bir sıkıntı yaşadığımdan dolayı ubuntu 9.04 yüklü laptopumu formatlayıp windows 7 yüklemiştim. Windows 7, Vistaya göre çok daha iyi ancak performansı bir yerden sonra düşüyor laptopumda. Oysa ubuntuda hiç öyle bir yavaşlık olmadı şimdiye kadar. Anladım Ubuntuya fena alışmışım ben, bu yüzden yeni sürüm Ubuntuyu kurdum bugün. Karakter sorununu da çözmüşler, görselliği de güzelleşmiş. Windows 7yi mecbur kalmadıkça kullanmam herhalde. Windows 7 Vistaya göre daha iyi olsa da yeni sistem toplamak şart anlaşılan benim için. Yeni sisteme kadar Ubuntu kullanmaya devam...

arkadaşlar biraz acemiyim sorumu mazur gorun bişey soruca ubuntuyu indirdikten sonra cd ye yazmadan direk windows açıkken kuramazmıyız ? şimdiden teşekkürler

kurabilirsin arkadaşım virtualbox ya da virtual p gibi bir sanal makina programıyla gayet kolay bir şekilde yapabiilrsin..ben virtualbox kullanıyorum win7 + linux şeklinde...

kurabilirsin arkadaşım virtualbox ya da virtual p gibi bir sanal makina programıyla gayet kolay bir şekilde yapabiilrsin..ben virtualbox kullanıyorum win7 + linux şeklinde...

teşekkür ederim biraz açıklarmısın sana zahmet acemilik var bu konularda biraz :)

ubuntuda msn var sallamayın

emesene var amsn var

şuan ubuntu kullanıyorum ve süperrrrrr diyorum:) emesen mükemmel normalde xpde operayı firefox'u zor açıyordum bu harika yaa:D:D

arkadaşlar biraz acemiyim sorumu mazur gorun bişey soruca ubuntuyu indirdikten sonra cd ye yazmadan direk windows açıkken kuramazmıyız ? şimdiden teşekkürler.....

sanal sürücü yap iso.yu sanal sürücüye yerleştir.sonra wubi ile windowsa program kurar gibi kurarsın. sanal sürücü programı olarak power iso daemon tool gibi programlar kullanabilirsin.

Su an ubuntu 9.10 kullanıyorum ve cok memnunum. Cep telefonunu modem olarak kullanmak icin ne driver ne de yardimci yazilim kullanmama gerek kalmiyor, bluetooth klavyemi sorunsuz taniyor, mp3 yapmak, dvd`ye altyazi eklemek, internette gezinmek ve torrent gibi bir suru is icin windows a sayisiz ve bir o kadar gereksiz birsuru program kurmak zorunda kalmiyorum. Ayrica zararli icerikden ve bol miktarda temp`den de windows`umu korumus oluyorum. Bu sayede windows sadece olmazsa olmazlarin kuruldugu (is istasyonu prg`lari yada oyunlar) temiz bir windows olarak kaliyor. Ustelik bu saydigim isleri ubuntuda halletmek cok daha eglenceli. Ben sahsen herkesin ubuntu`nun windows`un icinde calisan kurulum ekraniyla tanismasi ve windows`u daha az kullanmaya alismasi gerektigini dusunuyorum.

64 bit versiyonun kurmaya çalışıyorum. Palimpsest Disk Utility sistemdeki sabit diskleri fena halde yanlış tanımlıyor. Bölümleme tablosu ve disk uzunluklarının hepsi hatalı. Yeni disk bölümleme aracı bence çuvallamış. Önceki sürümdeki gparted da sorun yok. Çözüm arıyorum gecenin bir yarısı...

cd ye yazmadan direkt windows un icinden virtual hard disk olurturrak kurabilirsiniz arkadaslar
enkolay olanlari vmware.com dan vmvare wok station veya ww.sun.comdan virtulabox indirek direkt download etiginiz ubuntu.9,10 iso image'inden yukleye bilirisniz bunun icin sunvirtulabox ta ve wmvare de secenek vardir,ancak ramninizn en az 1 gb tan fazla olmasi gerekirki sytem kasmasi olamsin cunku ayni 1 gb ramla iki operating system ayni anda calsiak unutmayin,
ram ayarlarini ayriyeten yapmaniz mumkun virtula box veya vm ware userinden
intel core 2 duo veya amd athlaon 64 ustu olan cpu lar iicn de 64 bit daha iyi bir performans saglayacaktir
daha dusuk cpu lar icin celeron gibi 32 bit i kulanmaniz gerekecektir
muhtemenln bunlari bile arkadaslarin sayisi coktur ancak bilmeyenler icin
kisa bir destek bilgi
saygilar

pidgini tavsiye ederim msn yaho icq jaber her chat clineti iicin

Terminale mecbur bırakıyor, görselliği yok, program yüklemek zor, windows programlarını çalıştırsın....

Hepsi kulaktan dolma on yıl önceki sorunlar.

Ben pencerelerle jelibon gibi oynarken Windows pencere geçişiyle uğraşıyordu. Simge haline gelen pencereleri katlayıp uçak yapıyor da atıyor Ubuntu haberiniz var mı??

Her türlü program da Windows'tan kolay yükleniyor. Yukarıdaki yazıyı okusaydınız iki tıkla program yükleyebileceğinizi görürdünüz.
Ayrıca AutoCAD gibi programların bedava alternatifleriyle dolu Ubuntu depoları..
Windows'tan hızlı açılıp hızlı da kapanıyor. Güvenlik üst düzey. Mavi ekran yok. Her sorunu çözümü bir dolu forumda var.

Ubuntu kullanmamak için hiçbir sebep yok...

İşletim sistemlerini "MSN'i var, MSN'i yok" çerçevesinde değerlendiren derin bilgilere haiz arkadaşları tebrik ediyorum. Windows'tan başka bir sistem kurup 2 saat sonra kaldırıp "Abi bu çok dandik yeaaa" diyenlere de ayrıca bitiyorum.

Ubuntu Linux için "İçi boş, o yüzden hızlı. Görsellik sıfır" diyen arkadaşlar toplam kaç dakika kullandılar acaba Ubuntu'yu? Windows, Vista ile Aero ara yüzü ve WinFlip'i ancak getirirken Ubuntu, Compiz ile görsel şov yapıyordu. Hiç kullanmadan yorum yaptığınız ne kadar belli.

"Windows'ta çalışanlar Linux'ta çalışana kadar..." diyen arkadaşları da insafa davet ediyorum. Artık pek çok büyük firma Linux için uyumlu yazılım üretiyor, sürücülerini çıkartıyor. Çıkartmayanların muadili yazılımlar da Linux için "Ücretsiz" olarak mevcut zaten. Olay sadece insanların alışkanlıklarını bırakmak istememesinde bitiyor.

Son olarak, Linux yaygınlaşırsa virüsleri çoğalır yanılgısına bir son verin arkadaşlar. Linux'un güvenliği yaygın kullanılmaması nedeniyle değil, Windows'unkine kıyasla daha üst düzeyde olduğu içindir. Linux dağıtımlarda kötü niyetli bir yazılımın sistem üzerinde işlem yapabilmesi için root yetkilerine ve dolayısıyla root şifresine ihtiyacı vardır. Resmi olmayan, güvenilirliği ortaya konulmamış depolardan yazılım indirip ellerinizle şifrenizi teslim etmediğiniz sürece bir sorun olmaz. Kaldı ki Dünya üzerinde çoğu "mission critical" olaylarda ve süper bilgisayarlarda Unix tabanlı sistemler kullanılır. Dediğiniz gibi güvenliği zayıf olsaydı Unix sistemlerin, adam gibi bir hacker'ın sizin kişisel bilgisayarınızdan çok daha ilgisini çekecek bu bilgisayarlar çoktan tarih olurdu.

Kal-El arkadaşa katılıyorum.
Ucundan kullananlar kendi cahilliklerini dışa vurmaktan başka birşey yapmıyor.
Bu tiplere windows müstehak.
ah keşke micisoft korsanla mücadeleye asılsa ben görürürüm o zman windowsçu kalıyor mu ortada...

Windowstan linux a geçmeyi pc den mac e geçmek gibi kolay zanneden, linux a geçmeye çalışan herkesi kendisi gibi linux u yemiş bitirmiş gibi gören arkadaşlar var. Ben ubuntu 9.10 u 2 ay kadar kullandım halen ara sıra kullanırım. Fakat malesef ki Microsoft tekeli hiç bir zaman elinden bırakmıyor neden mi?
1. Programların %90 ı hatta daha fazlası windows platformu için yazılıyor.
2. Windows için yazılan programın linux versiyonu geç çıkıyor (çok nadir de olsa çıkıyor bazıları) ve çoğunlukla windowstaki gibi tatmin edici şeyler olmuyor. (Yani sallamasyon yazılıyor.)
3. Ubuntu yeni yeni çift tıkla program yükle mantığını geliştiriyor fakat depodaki ve internetteki programlar malesef bütün kullanıcılar için yeterli değil. Örneğin kendimi ele alalım; bana 3Ds MAX 2010 programının .deb halini bulabilirmisiniz? veya Catia V5 R19 programının linux sürümünü bulabilirmisiniz? bunlar malesef yok şimdi bir kaç arkadaş atlayacak "3Ds Max yerine blender var aynı işi oda görüyor" "Photoshop yerine gimp var neyi arıyorsun" diyecekler. Aynı işi görmüyor kardeşim görmüyor.. benzetmek gerekirse birisinde Tokyoda çalışıyorsunuz diğerinde Nijeryada.. ha ikisinde de aynı iş yapılabilir mi belki, fakat ne gerek var o kadar kasmaya... Linuxta directx desteği yok. OpenGL yetersiz kalıyor. Açık kaynak kodlu video montaj programlarından adam gibi çalışan bir program görmedim. sıkıştırmasız bi kaç avi koyunca linux "bu ne abi" diyor... Hata mesajı fln vermeden direk kapanıyor hatta canı sıkılınca xorg.conf dosyası değişiyor ve benim gibi acemi kullanıcılar işin içinden çıkamayınca hadii linux a format, tekrar güncellemeleri kur vs. Linuxu öğrenecem diye geçirdiğin vaktemi yanarsın, biraz öğrendikten sonra linux un hiçbir işine yaramadığına mı yanarsın...

Linux, bilgisayar kullanmayı msn kullanmak, interneti google zanneden kullanıcılara göre yapılmış bana göre. Multimedia açısından bakılırsa tabi windows a bin basar (programcılık ile ilgili birşey bilmediğimden o noktalara değinmiyorum beni acemi bir kullanıcı olarak görünüz.)

Kısa bir cümle ile özetlersek durumu linux windows ta çalışan herşeyi desteklemedikçe malesef ki malesef windows tekelinden kurtulamıyacağız. Herkes prof. kullanıcı değil çekirdek derlesin, programları değiştirsin, program yazsın vs. vs. Lütfen herkesi kendiniz gibi zannetmeyin, bütün ihtiyaçları düşünün. Yukarıda yazdıklarım sadece benim ihtiyaçlarımdan ufak örnekler daha nice değişik ihtiyaçlar vardır bilmediğim/iz.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
"Windowstan linux a geçmeyi pc den mac e geçmek gibi kolay zanneden, linux a geçmeye çalışan herkesi kendisi gibi linux u yemiş bitirmiş gibi gören arkadaşlar var."
sayin dostum sence bu yazdiklarini kulanicilarin ihtiyaclarini
bir ubuntu,debian,suse,fedora, bilmiyormu sence
senin gozden kacirdigin buyuk bir sey var oyle bos konusmadan once
bir dusuun
sen bu Linux lerin hangisini kuracak olursan ol bilmem bilmemne sartlarini kabul ediyorum diye bir yasal uyariyla karsilasmiyorsun
zaten iyice dikat edersen bu programlarin hepsi "OPENSOURCE"
openubuntu,opendebian,opensuse,bunlar isletim systemibak heceliyorum iyi anlayasin diye "i-s-l-e-t-i-m s-y-s-t-e-m-e"
sana saglam bir kernelden cokmeyen bir sytemden fazlasini vaad etmiyor zaten butun bu isletim sytemlerinin websitelerini sunum larini okusan (http://www.ubuntu.com/)sagda "The Ubuntu promise"
basliginin altini oku ingilizce bilmiyorsan translate et.
senin o bahesetigin" 3Ds MAX 2010 programının " bunlar windowsun kendi babasinin bali degil 3 parti bir sirketin cikarmis oldugu bir program,haa eger yiyorsa deb.paket ariyorsan,Linux acik kaynak bir isletim sytemi alternatifi sana uymmuyorsa ilada Linux kulancam diyorsa 3Ds MAX 2010 programının .deb paketini Source'unu oturur yazarsin bizde zavalli cok bilmis Linux kulanicilari olarak senin bu dep.paketinden paydalanmis oluruz olamazmi?
saygilar

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:Dün 23:07

Örneğin kendimi ele alalım; bana 3Ds MAX 2010 programının .deb halini bulabilirmisiniz? veya Catia V5 R19 programının linux sürümünü bulabilirmisiniz? bunlar malesef yok şimdi bir kaç arkadaş atlayacak "3Ds Max yerine blender var aynı işi oda görüyor" "Photoshop yerine gimp var neyi arıyorsun" diyecekler. Aynı işi görmüyor kardeşim görmüyor
________________________________________________________________
yukarda photoshop la GIMP i kiyaslamis arkadas, senin pghoshop cs4 un fiyatindan haberin yok galiba dostum cs4=999usd +Illustrator=599usd veya corel=499usd
+veya windows ultimate tam surum 249usd
benim gibi orta dereceli bir bireysel kulanici icin bu rakamlari odmem pek mumkundegil,zaten kadiki kims eGimp in CS4 dan daha iyi oldugunu filan idaa ettigide yok,ha senin paran coksa bu konulari tartisacak zamaninda yoktur, zaten :-)
merak ediyorum cs4 veya cs3 e parami verip aldin acaba

arkadaşlar dün bigisayarıma ikinci iştetim sistemi olarak kurdum.
ilk defa windows dışında bir işletim sistemi kullanan bir olarak ilk izlenimlerim:
1-görsellik kesinlikle vasat değil , xp yanından geçemez.bunu 1-2 saatlik kullanımdan sonra anlamamak mümkün değil zaten.. bu konuda vista ve win 7 de iyi olabilir ama ben ısınamaım nedense.
2-kurulum olayı çok basit. çok fazla teknik yok.bilgiye ihtiyacınız yok.

3-iş yerinde sadece windows uyumlu proramlarda çalışmak zorundaysanız evde sadece hızı için bile tercih edilebilir.

4- geliştirmeye açık olması fikri insanı heyecanlandırıyor. zaten açık kaynak kodun felsefesi bile cezbedici.

5- GÜVENLİ. yani bir virüs yüzünden başınızın windowsa göre daha az ağrayacağı kesin.

benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için tek tavsiyem sıkılmadan küçük ayrıntıları öğrenmeye çalışmaları. ki sonra vazgeçemeyecekler zaten kendi forumlarıda bu konuda çok yeterli.

"Linuxta directx desteği yok. OpenGL yetersiz kalıyor." diyen şahıs sana ne denilebilir ki bilmiyorum. directx ile vista yada win7 de küçücük bir pencereyi hareketlendirmek için bilgisayarların canına okuyorsunuz, linuxda koca masaüstünü sadece 1 tane de deil birden çok masaüstünü küre küp gibi şekillere sokup evirip çeviriyorsunuz ve en dandik ekran kartıyla en ufak zorlanma olmadan yapıyorsunuz... bu laftan sonra direct daha üstün demeye devam ediyorsan tamam arkadaşım üstün diyecek başka lafımda olmaz sen kullanırsın...
"Açık kaynak kodlu video montaj programlarından adam gibi çalışan bir program görmedim." bu cümlelerede shrek ve the lord of the rings filmlerini örnek verebilirim tamamen open source ve linuxdan yapılmış filmlerdir kendileri... "sıkıştırmasız bi kaç avi koyunca linux "bu ne abi" diyor..." ben 8 yıldır linux kullanıyorum şimdiye kadar izlemeyi yada dinlemeyi denediğim hiç bir multimedia dosyasına bune abi demedi bana linuxum :) "Linux, bilgisayar kullanmayı msn kullanmak, interneti google zanneden kullanıcılara göre yapılmış bana göre." bu yazıyı gördüm ya sen o mouse u bırak birdaha eline alma lütfen. senin kullandığın windowsun gelişmesi linux/unix türevleri sayesinde oldu. c dili unix sistemi geliştirmek için çıkarılmış bir dil ve şu an windows işletim sistemi de bu dille kodlanmakta. neyse selametle mutluluklar...

isletim systemibak heceliyorum iyi anlayasin diye "i-s-l-e-t-i-m s-y-s-t-e-m-e"

------------------------------------------------------------------------------

ilk önce belirtmek isterim ki türkçene hayran kaldım... Neyse konu bu değil.

Aşağıda bahsedilen konu para değil dikkat ederse bazı arkadaşlar linux un windowsun tekelini kırması için yapması gereken sadece. Bazı arkadaşların gözlüğe ihtiyacı var. Biz burda açıkkaynak ile kapalıkaynak tartışması yapmıyoruz. Yukarıda yazdığım uzun yazıyı okursanız linux un windows programlarını desteklemesi gerekiyor dedim. Siz nasıl okumak isterseniz öyle okuyabilirsiniz yine. Dediğiniz gibi PS4 ile gimp arasında 999$ fark var çok doğru bir tespit tebrik ederim.. fakat konu malesef bu değil.Daha iyi görünüz diye yukarıdaki arkadaş gibi heceliyorum "l-i-n-u-x w-i-n-d-o-w-s p-r-o-g-r-a-m-l-a-r-ı-n-ı d-e-s-t-e-k-l-e-m-e-d-i-k-ç-e windowsun tekeli devam eder.

"Linuxta directx desteği yok. OpenGL yetersiz kalıyor." diyen şahıs sana ne denilebilir ki bilmiyorum. directx ile vista yada win7 de küçücük bir pencereyi hareketlendirmek için bilgisayarların canına okuyorsunuz

Evet Direct X sadece vista veya win7 nin pencere hareketini sağlıyor. 3D uygulamalar konusunda hiçbir başarısı yok değil mi? 3ds max programını bir open-gl ile çalıştırın ve kullanın birde direct-x ile, pencere hareketini sağlayan direct x neler yapıyor görün.. Aynı şey diğer uygulamalar içinde geçerli.

-------------------------------------------------------------------------------

"sıkıştırmasız bi kaç avi koyunca linux "bu ne abi" diyor..." ben 8 yıldır linux kullanıyorum şimdiye kadar izlemeyi yada dinlemeyi denediğim hiç bir multimedia dosyasına bune abi demedi bana linuxum :)

Ben kullandığım Ubuntu linux ta compiz açıkken tıklamasız 20 tane film açabiliyorum ve compiz i çok rahat kullanıyorum :) problem bu değil ama... Dikkatli okursanız denediğim montaj programlarına (ki bu programlar kullanıcıların tavsiye ettiği programlar) dediğim gibi birkaç avi koyunca çuvallıyor. Bu linux tan kaynaklanmıyor tabi ki. yapılırsa windowstaki programların performansını sollayacak şeyler yapılabilir. Fakat şimdi benin linux ta montaj yapmam için programcılığımı öğrenmem gerekiyor? yoksa hali hazırdaki bir program üzerindemi çalışmam gerekiyor? Herkes compiz konusunda birşeyler yazmış arkadaşlar benim derdim compiz ile değil :) benim gördüğüm sistemlerin en iyisi compiz hiçbir sistem onun eline su dökemez.

--------------------------------------------------------------------

"Linux, bilgisayar kullanmayı msn kullanmak, interneti google zanneden kullanıcılara göre yapılmış bana göre." bu yazıyı gördüm ya sen o mouse u bırak birdaha eline alma lütfen.

Parantez içine yazdıklarımı okurmusun? tekrar yazmak istemiyorum... Gelmiş bana programcılık ile ilgili şeylerden bahsediyosun. Bilgisayarın gelmişi geçmişi beni ilgilendirmez arkadaşlar ben şu an ne oluyor kim ne yapıyor benim işime yarıyormu yarıyorsa kullanırım, bana para kazandırabiliyorsa veya gerçekten kaliteli bir iş çıkarmışsa oda kazanır. Bana ne bilgisayarın windowsun gelişmesini sağlamasından Allah aşkına...

"Linux, bilgisayar kullanmayı msn kullanmak, interneti google zanneden kullanıcılara göre yapılmış bana göre."

bilgisayar camiasının favori quotelerinden biridir bu. allah iyiliğini versin :)

Linux'un Windows programlarını çalıştırma gibi bir derdi yok ki. Windows .deb paketlerini çalıştırıyor mu? Linux'ta aracı programlar ile Windows uygulamalarını çalıştırabilirsiniz hem, tek derdiniz oysa. Dediğiniz şey Nokia marka bir telefon alıp Sony Ericsson model bir batarya neden bunda çalışmıyor, çalıştırsın banane demekle aynı.

Kaldı ki bilgisizlik fena sarmış gidiyor. Yazılımların Linux'ta çalışmamasının sorumlusu Linux çekirdeği değil, yazılımlarını sadece Windows'a uyumlu olarak geliştiren firmalardır. Bu konuda Linux'u suçlamak da sanırım Nokia'dan Sony Ericsson bataryası üretmesini beklemek gibi bir şey oluyor.

"Evet Direct X sadece vista veya win7 nin pencere hareketini sağlıyor. 3D uygulamalar konusunda hiçbir başarısı yok değil mi? 3ds max programını bir open-gl ile çalıştırın ve kullanın birde direct-x ile, pencere hareketini sağlayan direct x neler yapıyor görün.. Aynı şey diğer uygulamalar içinde geçerli." lütfen ama lütfen 3d konusunda opengl ye laf atma. directx den daha kaliteli olduğu ortada. doom3 zamanında dx 10 filan yokken linux altında dx 10 da verdiğinden daha kaliteli görüntü ve dx 10 la yıllar sonra windows kullanıcılarının gördüğü parçacıkları görebiliyorduk...

ben de yükledim ubuntuyu.ama bir türlü javayı yükleyemedim. ayrıyeten ekran kartı sürücüsünü yükleyemedim.bir müzik açayım dedim en basit mp3 formatını tanımadı. codec indir dedim hata verdi.bence görsellik olarak güzel ama içi boş. bir işletim sistemiyle bu işlemler kolay yapılabilmeli...

Madem Linux bu kadar berbat bir işletim sistemidir, dünyanın en iyi bilgisayarlarında neden kullanırlarki hiç anlamam =))))

http://www.top500.org/charts/list/33/osfam

Ubuntu, Kubuntu.....buntu; Pardus...Bu ne böyle? artık gına geldi.Milli yazılım vs...Kulağını tersinden göstermekten ne zaman vazgeçecekler?
Bunca emek,bunca reklam hep boşamı gidecek? Sabaha kadaindirmek
için uğraştık,nice CD ler boşa gitti.Doğru dürüst kurup çalıştıramadık! Tek tıkla,Firefox gibi indirip kurulması çokmu zor? Bunu başaracak kimse mi yok? Bizimde boşuna Uğraşıp durmaya artık tahammülümüz yok! Reklam değil icraat! (Pardusun son versiyonu için buraya tıklayın!
ve hemen kullanmaya başlayın.) İşte tek beklentimiz bu! Nasıl yani bu iş O kadar zor mu? Bulmaca gibi kurulumu başarmamız için bilgisayar
mühendisi mi olmamız gerekiyor? Durmadan yeni versiyon için uğraşanlar bir de herkesin kullanabileceği şekilde basitleştirmeye uğraşırlarsa sanıyorum kullanıcı rekoru kırılacak ve bu işin bir anlamı olacak,yoksa :"Geçmez akçe sahibinde gerek." atasözü.

Pardon Firefox gibi neden tek tıkla kurulmuyor diyorsun ya. Karşılaştırdıkların, bir tarayıcı ile işletim sistemi. Kaldı ki Ubuntu kurulumu Windows kurulumlarından daha kolay ve daha sadedir.

Onu da beceremiyorsanız çamur atmayın bari. Windows'u orijinal kullanıyorsan CD'den yüklersin. Ubuntu'yu da hazır CD olarak sipariş edersin, ücretsizdir. Aynı şey. Yok ben Cdye yazamıyorum bi iso dosyasını diyorsan bilgisayar mühendisi olsan da çözüm bulamayız sana. 10 yaşındaki çocuklar bile yapıyor bunu. Ayrıca yapamayanlar için milyon tane makale var internette. Onu da mı yapamıyorsunuz. Sonra da Ubuntu kullanıcı dostu değil. E böylesine kim ne yapabilir ki?

ya varya...dünyanın en saçma tartışmalarından bir kaçı: bir ateistle bir inançlının birbirilerine haklılıklarını ispatlama tartışması, bir Fenerli ile bir Galatasaraylının "en büyük kim?" tartışması bir de Linux kullanıcıları ile linux kullanmayanların (belki de kullanamayanların) tartışması...Yani Linux'u kötüleyenler Linux'un bedava-ücretsiz-beleş olduğunu unutuyor heralde.Nasıl olurda 300 küsür liraya satılan ücretli bir işletim sistemiyle bedava bir işletim sistemi kıyaslanabilir, garip.

Keşke paralı ve windowsu aratmayacak bir işletim sistemi yapılsada windowsa sıkı bi rakip çıksa.. O zaman çok güzel sistemler göreceğiz işte...

plash player install java install
simidi arkadaslar ubuntu ya yabanci ve bazi arcalariin ayrlarini yapammis arkadaslar bir kac kucuk yontem gostermek istiyorum
ancak ukalaik ettigimi filan sanmayin lutfen birkac yaziyi okudumda bazi arkadaslar yabanci oldukalri icin bazi araclari calsitiramamislar
oncelikle ubuntuyu windowsla kiyaslamyin
mutemelen normal bir ubuntu kulanicisinin kompile temesine gerkecek seyler ihtiyaci yok oyuzden biraz basitce anlatmaya calsiacagim
1:flash playe install
consol u acin ve oraya
sudo apt-get install flashplugin-nonfree
yazarak enter basin apt-get bir paket install etme aracidir ve genelde butun Linuzlerde kurulu gelir oyuzden ayriyeten kurmaniza gerek yok hazirda kurulu buyuk bir yardimsi eger kulana bilriseniz ve :sudo" yazarak ubuntunun sahibi olarak sifre girmenizi istiyecek ki bunu islem basklari tarafindan bilgisayariniza bir syelerin installe dilmesini onlemk icindir
2:java install icin
A)application
B)ubuntu software center dan sun java 6 pluginslar ve diger gerkli aplication lari rahatlikla indire bilrisinizve kaldira bilirsiniz kolayca
3:mp3 player veya mp4 icin plaginslaerin indirilmesi gerkmektedir ve bunun icin uyari ciktiginda gerekli update leri yapmaniz yeterlidir
update maneger'dan ubuntuyu surekli update etmelisiniz bununla surekli ugrasmak istemiyorsaniz apdate manegeri otomatige almaniz yeterli olacaktir,ve bu islemi en hizli servera baglanarak yaparki siz bu serveri kendiniz secme sansinada sahipsiniz
bu ayarlarida
1:system
2:administration
3:software sources
4:sifrenizi girin
5:downlaod from
6:other secerek best server tikladiginizda mevcut yakalsik 225 servera ping atarka serveri best serveri secicektir
ve oyun indirmek isteyen arkadaslar icinde su siteden rahatlik bir cok Linux 3d bedava oyunlarini indire bilrisiniz
http://www.playdeb.net/updates/
herkese saygilar

Linux oyunlari indirmek isteyen arkadaslar
su linkten nasil indireceklerini
http://www.playdeb.net/updates/#how_to_install
su linktende oyunlari secebilriler
http://www.playdeb.net/updates/?page=2

windowsta ki oyunlarin bir cogunun Linux icin olanlarini bulabilrisiniz ve ucretsizdir
saygilar

"Nasıl olurda 300 küsür liraya satılan ücretli bir işletim sistemiyle bedava bir işletim sistemi kıyaslanabilir, garip." diyen arkadaşıma:
Saçma bir mantık olmuş bence. tamam son kullanıcı için windows iyi güzel, herşey daha basit ama fiyatıyla orantılı değil işletim sistemlerinin iyiliği. Nerdeyse değeri milyar $ eden bilgisayarlarda neden bedava olan linuxu kullanıyorlar sence?

Son kullanıcıya hitap etmiyor ne yazık ki o kadar.

yahu gene mi kavga ediyorsunuz. windows'ta neymiş canım, Lunix'in eline su bile dökemez. gerek yok kavgaya:)

""Nasıl olurda 300 küsür liraya satılan ücretli bir işletim sistemiyle bedava bir işletim sistemi kıyaslanabilir, garip." diyen arkadaşıma:
Saçma bir mantık olmuş bence. tamam son kullanıcı için windows iyi güzel, herşey daha basit ama fiyatıyla orantılı değil işletim sistemlerinin iyiliği. Nerdeyse değeri milyar $ eden bilgisayarlarda neden bedava olan linuxu kullanıyorlar sence?" cevaben:
Amacım Linuxu Windows karşısında kötülemek değildi.Aksine Linux'un da iş görür bir işletim sistemi olduğunu belirtmekti.en azından benim gibi özel amaçlı programlar çalıştırmayan, bilgisayarı ofis amaçlı kullanan basit bilgisayar kullanıcısı olan, kurduğu basit "basic" bir masaüstüne donanım fiyatının yarısı kadarda ek masraf yapıp işletim sistemi almak istemeyen buna rağmen korsan yazılım da kullanmak istemeyenler için linux bulunmaz bir nimet.

wındowstan tek farkı program ve oyunların sadece wındows desteklı olması yoksa bende bunu kullanıcam

kullanımı çok rahat tam 9.04 le geçtim kullanıyodum 9.10 çıktı o da benim ekran kartı olmadı ekran kartı sorununu halledersem hemen geçerim gerçekten çok büyük rahatlık

Kulağını tersinden göstermekte ısrar edenler, ikaz ve itirazları anlamak istemeyenlerdir. İzah yapmak için kendini boşa yoranlar da faydalı olamıyor.Çünkü onun bildiğini,muhatabı bilmiyor ki. Sonuç , sağırlar diyaloğuna dönüşüyor.Vatandaş gayet sade ve herşeyi otomatik istiyor. Çamaşır makinası gibi tek tuşla halletmek varken; Çalışan CD vs. deyip, gene de insanları yormayın diyor ve bunu 10 yaşından küçükler de anlıyor ama anlamak istemeyenler ise asla... Laptop'dan orijinal vistayı sildirip XP kurduranlara ve Explorer
yerine Firefox'u varsayılan yapıp kullananlara ne dersiniz?
Ben Kullanışlı olan kazanır, derim. Reklamla,zorlamayla,kızmayla ve
sadece bedavayla da bu işin olmayacağı gün gibi aşikar! Öyleyse? tartışmaya ne gerek var. İyi olanın reklama ihtiyacı mı var? Siz sadece
kolaylaştırın,zorlaştırmayın; bu bile bize yeter. Eleştirileri eleştirmeye
kalkarsanız, bu yorumlar zinciri sonsuza dek sürer!

Hayatta hep linux gibi bir işletim sisteminin hayalini kurmuştum. Ubuntu 9.10 ile, çift partitiondan tek partitiona geçiş dönemi yaşadım. Artık bilgisayarımda MS yüklü değil. Gerçekten çok hızlı ve stabil.

arkadaslar ben kurulumu gercekleştiremedim ubuntu 9.10 x32 indirdim krulum başladı fakat bi hata ile karşılşatım "app data" hatası verdi anlayamadım bunu nasıl çözerim?

Ubuntu forever!!

2.6.31 Linux çekirdeğini kullanarak Pardus 2009'un bir adım önüne geçmiş, bir kaç hafta sonra çıkacak yeni Pardus dağıtımıyla Ubuntu 9.10'u bir daha karşılaştırmak gerekecek galiba.

Ubuntu bu haberde yazan üstün özellikleriyle 2010'lara girerken hala Vista'nın birebir kopyası görünümündeki Windows 7'yi alır yerden yere vurur, ikiye katlar, üçe böler, dörtle çarpar.

Açın gözünüzü artık.

niyaziyavas :"app data" hatası verdi anlayamadım bunu nasıl çözerim?
_____________________________________________________________

arkadasim muhtemelen iso cd sinde hata olabilir tekarar indirip yazmayi dene
birde hanigi bolumunde hataile karsilastin onu bilemiyorum tabi ve kac kere dendin
eger partition olusturcakmisin?yoksa tek partition danmi kuruyorsun,veya eger VMWARE ozerinden virtula kuruyorsan cd den kurma direkt iso imageinden kur.
saygilar

linux kullanmak için profesyönel olmak gerekir amatörler bu işe girmesin linux bir çok sorunu var istediğiniz programları yükleyemessiniz oyun oynayamassınız bazıları hariç windwos 7 gibi kolaylık sağlamıyor dedimya profesyöenllere göre bu linux
ama linux sadece web grafik programlar için internet için ideal bir sistem

ubuntu-linux kullanmak için öyle bilgisayar uzmanı-yazılım uzmanı olmaya erek yok.Sadece ortalama bir bilgisayar kullanıcısı olmaya, biraz da ortalama İngilizceye sahip olmaya biraz da internette arama yapabilmeye bakıyor hepsi bu.Araştırdıktan sonra herşeyin bir çözümü var...Sanırım artık büyük firmalar da Linux için sürücü çıkarıyor (Nvidia'nın sitesinde bile Linux driverları yayımlanıyor, Brother firması ve diğer bazı yazıcı firmaları da Linux desteği sunuyor...Diğer büyük donanım üreticilerinin de desteğiyle Linux daha da şahlanacaktır eminim...) Zorluğu suradan kaynaklanabilir: sorunların çözümleri için Türkçe kaynaklar-forumlar bazen yetersiz kalıyor ama İngilizce sitelerde aradığınız bütün cevapları bulabiliyorsunuz, yeter ki doğru şekilde araştırın...

"uzmanlığa gerek yok; biraz ingilizce, biraz bilgisayar bilgisi, biraz araştırma... biraz..."
-Eee geriye ne kaldı?
Hem, "Herkes bunu kullansın" istiyorsunuz; Hem de herkesin sizin kadar bilgi sahibi olamayacağını hesaba katmıyorsunuz?
O zaman biz de :
- Lütfen biraz anlayış!... diyoruz, madem o kadar kolaysa neden çok
kişi kuramıyor; sorunlarla uğraşıyor? (Tüm yorumları bir okuyunuz.)

"Bugün 00:41" da yazan arkadaş: biraz ingilizce, biraz bilgisayar bilgisi, biraz araştırma... -Eee geriye ne kaldı?" demişsiniz...
Windows kullanabilmek için de o sayılanlar gerekli değil mi? Windowsun başına ilk oturduğunuda şu anki yapabildiklerinizin kaçta kaçını yapabiliyordunuz?Hem saydıklarınız "biraz ingilizce, biraz bilgisayar bilgisi, biraz araştırma" yalnızca bir işletim sistemi kullanabilmek için değil hayatın her alanında gerekli değil midir? Size katılmadığım nokta: Herkes biraz bilgi sahibi olmaya mecbur...Öyle olmasaydı hala tekerleği icat etmeye çalışıyor olurduk.

hiç kimse hiç kimseye "Herkes bunu kullansın" demiyor...Sadece "bakın böyle bir şey de var" diyor.ASıl birileri çıkıp insanlara "herkes windows kullansın" demiş anlaşılan...Anlaşılan uzaylıların galaksiler arası yolculuk yaptığı uzay gemilerindeki bilgisayar-işletim sistemini getirsen bile millet windowstan kafasını kaldırıp şöyle bir bakmayacak bile...
"madem o kadar kolaysa neden çok kişi kuramıyor; sorunlarla uğraşıyor? " Hiç kimse bir bilgisayara işletim sistemi kurmanın televizyonda kanal değiştirmek kadar kolay olduğunu söylemedi...Şimdiye kadar windowsu yüzde yüz sorunsuz tam anlamıyla tık demeden kullanabilen kaç kişi var acaba? Donmalar-çökmeler ve meşhur mavi ekran!Hem ubuntu kurmak en az windows kurmak kadar kolay...Bir kaç seçenek işaretleyip next-next-install yapıyosunuz o kadar...Windowsa oyun kurabiliyorsanız Linux'ta kurabilirsiniz.

linux hepimizin mali kullanmasakda destek olmaliyiz.
o insanlar gercekten calisip begenmesekte birsey oretiyorlar ve beles bir sekilde veriyorlar bu takdire sayan dir

9.40 sürümden yükseltme yaptım, herşeyi kendi yükleyip halletti. Bütün ayarlarım duruyor
Ah birde şu hız konusunda pratik olsalar.

Adobe'nin Linux için Flash Player, Adobe reader hatta hatta (her ne işe yarıyorsa) Adobe Air desteği sunmasına rağmen ShockWave Player desteği sunmamasını anlayamıyorum...Bir ana evvel bu soruna bir el atsınlar...

adobe üşengeç bir firma

hala 64 bit flash player yok

Sayın 15:13 "Size katılmadığım nokta: Herkes biraz bilgi sahibi olmaya mecbur..." demişsiniz.Oysa ben size bu konuda katılıyorum. Sadece Üstünkörü yorum yapmanıza katılmıyorum. Gerçeği görebilmeniz için de eleştirdiğiniz yorumu en az 3 defa ve 10' ar dakika aralıkla okumanızı, sonra da kendi yorumunuzu okuyup; neye ne şekilde cevap yazdığınızı daha iyi görmenizi istiyorum: Bilime ve öğrenmeye karşı olmadığım halde (bunu nerden çıkardığınızı) Hiçbir marka geçmeyen yazıdan (iki marka çıkarıp yarıştırdığınızı) Herkes bunu kullansın istiyorsunuz (cümlesini "diyorsunuz" şekline sokup, sonrada "demiyor"diye sızlandığınızı) velhasıl; önce okuduğunuzu
tam anlayıp, sonra cevaplamanızı; marka bağımlılığı ile taraf olmak
yerine, adaletli olmanızı dilerim.

ubuntu kullananların veya deneyenlerin göz atmak isteyeceği bir site. faydalı programlar mevcut :

http://www.getdeb.net/welcome/

linuxla manita bila tavlanıyo compiz fusion aç iki pencere oynat masaüstünü küpe döndür kağıt uçak olan pencereler mouseın yanında çıkan kalpler = kız aşık oldu

Abicim bırakın tartışmayı, Ubuntu 9.10 karmic yeni kullanıcıyım. ve iyi ki,geçmişim bu windows'tan kurtulduğuma şükrediyorum. keşke daha önceden kullansaydım, öyle zor bir işletim sistemide değil ayrıca, ve çok hızlı gayet memmun'um bütün herkese yavsiye ediyorum.

LiNüx FOREVER :)

Çok uzun zamandan beri Ubuntu kullanıyorum. Windowsun gereksiz kasmalarından ve virüs problemlerinden çok öte. Bu kadar işlevsel ve stabil bir sistem olmasına karşın BEDAVA. Donanım desteği ve kullanıcı dostu olmasıda cabası. İçinde yüklü olarak gelen OpenOffice sayesinde bütün işlerinizi halledebiliyorsunuz. Nerden baksanız işletim sistemi + ofis programına 500-600 $ lisans ücreti ödemek zorundasınız. (biliyorum korsanı varken ne gerek var diyorsunuz ama kurumsal bazda düşünün) Ubuntu bunu size en mükemmel şekliyle ve üçretsiz olarak sunuyor. Özellikle işletmelerin bu hususu dikkate alması gerekir diye düşünüyorum.

Windowsun bir iyi tarafı oyun.Kesinlikle linuxle UBUNTU ile kıyas yapmak gereksiz UBUNTU görsel açıdan biraz daha geliştimi kesinlikle vazgeçilmez olacaktır

Windowsun bir iyi tarafı oyun.Kesinlikle linuxle UBUNTU ile kıyas yapmak gereksiz UBUNTU görsel açıdan biraz daha geliştimi kesinlikle vazgeçilmez olacaktır

----------------------

Peki Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarının görsel tercihleri kullanıcıya bıraktığını biliyor musun? İstediğin takdirde standart görünüm bambaşka görünümlere çevirebilirsin. Seçenekler 3-5 değil milyonlarca.

paragöz oyun firmaları linux için oyun yazmıyorlar malesef.

oysa linux'te kapı gibi opengl var directx'in alternatifi

Ubuntu'cular iyi uçmuşlar amma...(biraz ayakları yere değse iyi olur.)

N E T E K İ M

"İyi olan yazılım, başkasıyla çatışmaz;
Yerli idiyse bilinir, hiç kafamız karışmaz.
Yabani olan Pardüs, adama da alışmaz;
Nesli bittiğinden mi, niye bizde çalışmaz?"
_SON NOKTA_

Eveett gelelim ücretsiz yazılım konusunaaa yauw herşey ücretisz olsa insalar ne ekmek yiyecek dimi ama..kaldıki Microsofta çalışanlar , insan onlarında aileleri var ve yemek yeme ve su içme ihtiyacı duyuyorlar , ücretsiz yazlım kavramı inları işsizliğe itme kavramı onca emek kurumsallaştıktan ve para ettikten sonra güven kaznır.linuxun hangi türevine güvenecez tabik kurumsal olanına niye onca önemli veriler şifreler ücretisiz linux sürümlerine güvenilipte kulanılması pekte emniyetli değil .O yüzden benim felsefem ücretli güvenilir ekonomik yazılımdan yana yani ister linux ister microsoft .Micro soft Linspree suponsor veücretli linux yazlımlarıda mevcut güven veriyor çünkü bir şirket var yada en azından bir muhattap mevcut çoğu linuxçular bunu düşünmediler

hiç beğenmedim...

http://img513.imageshack.us/img513/7039/ekrangrntsh.png

Arkadaşlar Bu Masaüstünü Nasıl Yapabilirim Yardımcı Olacak Biri Varmı.

Alternatif isteyenlere şu adrese bir bakin bakem !! https:\\vurunthu=Ulunthu=Kurunthu.com.php\BozunthularArşivi\d23s.sec
Bu link te kırıksa ben napem!! Bu zamanda kim kırmada ki o kırmasın ??
Doktor Sormuş:
- Ne tür Vurunthularınız var?
Hasta Demiş:
- Kalbimden geliyor sanki vurunthular ayrıca midem de uzun zamandır bir Bulunthu var yemek yiyemiyorum.
- Hmmm tipik bir vakanuvis siniz korkmayın !! size en seçkin ulunthulardan bir demet yazacağım durmadan aç ve tok karnına alacaksın ok??
- Ohh oki Dokey :)) Thx Doc God Bless u !!
- Your welcome patient !! be more patient

Sen de yorum yaz