Ubuntu, hedefini tutturamadı!

Linux dağıtımlarının en popüleri Ubuntu, dört sene önce koyduğu bu iddialı hedefi tutturamadı!

  • Zeynel A. Öztürk
Ubuntu, 200 milyon kullanıcı hedefini tutturamadı

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu'nun kurucusu Mark Shuttleworth, dört sene önce Budapeşte'de yapılan Ubuntu Developer Summit'te işletim sistemi için büyük bir hedef koymuş ve şöyle demişti: "Hedefimiz, görevimiz, Ubuntu'yu dört yılda 200 milyon kullanıcıya ulaştırmak." Ubuntu, bugün aradan dört sene geçmesine rağmen Shuttleworth'ün koyduğu hedefe ulaşmamış görünüyor.

Kaç bilgisayarda Ubuntu yüklü olduğunu saymak, ana firma Canonical için zor bir iş, çünkü Ubuntu genellikle PC'lerde ön-yüklü olarak sunulmuyor. Buna rağmen resmi olmayan tahminler, toplam masaüstü ve sunucu yüklemelerinin onlarca milyonu bulduğunu, ancak 100 milyonu aşmadığını söylüyor.

Shuttleworth bu büyük hedefi açıkladığından bu yana Ubuntu'nun kurumsal sektörde önemli bir baskı kurduğunu gördük. Tüketici tarafında ise bu sene cihazlara sunulmaya başlanan Ubuntu Touch bulunuyor. Bununla birlikte Shuttleworth'un piyasaya sürmeyi planladığı Ubuntu TV ve otomobillere özel Ubuntu gibi bazı ürünler gerçeğe dönüşmedi. İşletim sistemini hedefinden alıkoyan en önemli faktörlerden bir tanesi ise Ubuntu Edge'in beklediği fon miktarını toplayamamasıydı.

Ubuntu 200 milyon kullanıcı hedefine bugün ulaşmamış olsa da, Canonical'ın mobil ve Nesnelerin İnterneti'ne (akıllı cihazlar) yönelmiş olması, yakın gelecekte kullanıcı sayısına önemli katkılarda bulunabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Daha çok ekmek yemeleri lazım. Kolay değil böyle şeyler.

@22 Aralık 2015 16:20 önemli olan bu işte bi hedef koyabilmesi gül gibi pardusumuzun ne hallerde olduğunu düşünürsek istikrarlı ilerlemeside cabası.

@22 Aralık 2015 16:20 Ayrıca Ubuntunun o kadar da güvenli olmadığı ve bazı kullanıcı verilerini sızdırdığı çıkmıştı yakın zamanda.

Aslında bu biraz da linux camiasının suçu "Ubuntu'yu kullanmayın" "Ubuntu virüstür" Richard Stallman'ın konuşmasını dinleyip hiç araştırma yapmadan konuşan arkadaşlar bunları söylediler. Ortada virüs falan yok, eğer istemiyorsanunity üzerinde online aramayı bir tıklamayla kapatabilir yada xfce, gnome gibi pek çok masaüstü alternatifini kullanabilirsiniz ki, gnome benim favorim. En yavaş linux dağıtımının bile windows 10'dan hızlı ve virüslere karşı daha güvenli olduğunu saymıyorum bile.

10 milyona bile gelmemiştir bu ubuntu saçmalığının burnu nasıl havada uçuyorsa

Win 8 ve 10 u millet sevemedi. Milletin karşısına farklı bir arayüzle çıktılar çünkü. Ubuntu da kullanıcıların isteklerini bir kenara atıp benim masaüstüm bu diye direttiği sürece windowsla aynı kaderi yaşayacak. Millet gnome 3 ü sevmedi. Herkez bas bas bağırıyor. Sen hele bir yap basit arayüzlü bir sürüm, makyajla ilgilenme, bir dur yerinde ve işletim sistemine yüklen ama yok yapmadılar. Halbuki ubuntu 7 ye kadar gnome 2 ile nasıl parlamışlardı

@22 Aralık 2015 20:25 Hep öyle mi kalsalardi? Bu nasıl bi kafa arkadaş o zaman windows da dos ekranında kalsaydi daha mi iyiydi. Son derece kullanışlı unity arayüzü ve oldukça modern bi arayüz. Şimdi GNOME 2 arayüzüne bakıyorum da biseye benzemiyor.

arayüzde gelişim yaşamadıkları sürece yok özellikmiş yok kameraymış bunlar çokta önemli değil.

linux kullanırsan bilgisayarı sen yönetirsin windows kullanırsan bilgisayar seni yönetir , insanlar uğraşmak çaba harcamak birseyler öğrenmek peşinde değil önümüze koysunlar yiyelim modunda o yüzden ubuntunun işi zor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play