Ubuntu'nun sağlam balıkçılı kanatlandı

CHIP Online en son Linux dağıtımı olan Ubuntu 8.04'ü inceledi. Sonuçlar son derece iç açıcı..

Daha da basit: Ubuntu'nun sağlam balıkçılı kanatla
Ubuntu 8.04: Linux masaüstü ortamı.

Herkes içi işletim sistemi ve ücretsiz. Linux dağıtımı bu slogan ile sayısız bilgisayara ulaştı. Geliştiriciler uzun vade desteğine (LTS) sahip yeni 8.04 sürümünde de sistemin daha kolay ve daha iyi olmasını sağlayacak birkaç yenilik gerçekleştirdiler.

Wubi ile Linux keyfi
Halen Linux'un karmaşık olduğunu ve sadece bilgisayar çılgınlarına hitap ettiğini mi düşünüyorsunuz? Ubuntu geliştiricileri daha kurulum aşamasında bu tip Linux-taş-devrinden kalma fobileri ortadan kaldırmak istemişler. Başarılı da oldular. Hiçbir sistem sabit diske "sağlam balıkçıl" lakaplı (Hardy Heron) yeni Ubuntu 8.04 kadar kolay kurulmuyor.

Risksiz kurulum

Wubi: Sanki Windows'a program kurar gibi.

Hardy Heron "yeni" Linux dünyasını keşfetmeniz için iki güvenli yol sunuyor. Birincisi önceki sürümlerden tanıdığımız Live-CD. Bu yöntem ile sabit diskinizde iz bırakmadan sistemi test edebiliyorsunuz. Fakat şimdiye kadar verileri kaydetme imkânı yoktu. Live-oturumunu kapattığınız anda tüm ayarlar ve oluşturulmuş dokümanlar siliniyordu.

İşte bu problemi yeni Windows Installer Wubi çözüyor. Yükleyici Ubuntu'yu sanki bir Windows programı yükler gibi kuruyor: Risksiz ve sabit disk bölümlemesine gerek kalmaksızın. Sistem başlangıcında ya Ubuntu ya da Microsoft sistemi için karar veriyorsunuz. Eğer Ubuntu hoşunuza gitmezse Denetim Masasına girip Program Ekle/Kaldırı kullanarak sisteminizden silebilirsiniz. Wubi'nin avantajı: İki adımda doğrudan donanımınıza erişebilen bir Dual-Boot sistemi oluşturmuş oluyorsunuz. Fakat buna karşın daha uzun yazım ve erişim hızlarına katlanmalısınız, zira Wubi dosyaları sanal sürücülere yerleştiriyor. Bu yüzden Ubuntu'yu uzun süreli olarak kullanmak isteyenler yine son derece basit olan Standart-Kurulumu seçmeliler.

Download: Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Güncel program yelpazesi

Menü yapılandırması

Ubuntu 8.04, 2.6.24-3 Linux sistem çekirdeğini baz alıyor. Güncel çekirdek herhangi bir sürücü yüklemeye gerek kalmadan tüm yaygın donanımları destekliyor. Ayrıca çekirdek-selefinin sunmuş olduğu Completely Fair Scheduler özelliğini de beraberinde getiriyor. Bu sayede interaktif uygulamalar için daha fazla hesaplama süresi sağlanıyor. Dolayısıyla medya oynatımı ve metin düzenleme daha çabuk tepki veriyor. Ubuntu arayüz olarak Gnome 2.22.1'i kullanıyor. Sade masaüstü ortamı son derece kullanıcı dostu, birçok uygulamayı beraberinde getiriyor ve rahat bir çalışma alanı sunuyor.

Program seçimi ise son derece güncel. Ubuntu web tarayıcı olarak güncel Firefox 3.0 Beta 5'i seçmiş. Büro işlerinizde OpenOffice 2.4 ve e-mail/takvim programı Evolution'dan yardım alabilirsiniz. Resim düzenleme ve fotoğraf yönetimi için Gimp 2.4.5 ve F-Spot 0.4.2 halihazırda bekliyor. Brasero 0.7.1 ile verilerinizi boş medyalara yazabilirsiniz. Totem ve Rhythmbox video ve ses dosyalarını oynatabiliyor ve eksik codec'leri otomatik olarak temin edebiliyorlar. Büyük dosya indirme işleriniz ise Bittorrent istemcisi Transmission ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Gösterimden ise Xorg 7.3 sorumlu. Sunucu her çıkış modu ve çözünürlüğü otomatik olarak tanıyor ve video çıkışını Resize ve Rotate eklentisi sayesinde çalışma anında yapılandırabiliyor. Xorg özellikle ikinci bir monitör veya projektör kullanmak isteyen laptop kullanıcılarının işine yarayacaktır. Ubuntu, göz alıcı 3D efektlerini sevenler için Compiz pencere yöneticisini ve tüm Compiz-Fusion eklentilerini beraberinde getiriyor.

Download: Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Sonuç: Pahalı Windows'a gerçek bir alternatif

Ubuntu 8.04 "Hardy Heron"

Tam da sene ortası ritmine girdiğimiz anda, Linux masaüstünü fazla cilalamayan yeni Ubuntu sürümü çıkıyor. Bir zamanlar duyurulmuş olan sansasyonel yenilikleri veya yeni temayı bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Buna karşın "çalışan" bir işletim sistemi ve pahalı Windows'a gerçek bir alternatif arayanlar Ubuntu'yu hemen denemeliler. Bu kadar kolay ve tehlikesiz bir Ubuntu testi şimdiye kadar mümkün değildi. Güncel çekirdek, Gnome 2.22.1 ve sağlam bir program yelpazesi sayesinde belki de çok yakında hevesli bir Linux kullanıcısı olacaksınız.

Alternatif
Gerçi "Mint" Linux dağıtımı birçok alanda Linux'un özgür yazılım felsefesini terk ediyor ama buna karşın sürücüleri, codec'leri ve tarayıcı eklentilerini ön-yüklü biçimde elde ediyorsunuz.

Download: Ubuntu 8.04 Hardy Heron

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Bu surumu de gordukten sonra bir insan evladi halen nasil MS urunleri kullanir anlamak gercekten zor. Hem de cok zor. Windoze'dan daha hizli bir acilis,stabilite,hiz,basit ve hizli kurulum,guvenlik,virus bagisikligi,sistem kaynaklarini mukemmel kullanma,direk yuklu gelen onlarca yazilim(cd yazmaktan tutun,fotograf ve ofis belgelerini duzenlemeye,film,muzik programlari vs...) Driver arama,kurma derdiniz yok. Vista'dan 10 kat daha kaliteli efektler. Ustelik hepsi de bedava! Ama daha da onemlisi ozgur olmalari! (Tabi burada ozgur yazilim nedir bilen kac kisi var acaba diye de insan soruyor kendine neyse...) Ayrica MS'un tum kisitlamalarindan ve dayatmalarinda cooook uzakta. Indirin ve cok kisa bir surede muthis bir sisteme sahip olun. Linux'le yapabilecekleriniz sinirsiz oldugunu kesfedin. Tekrar bilgisayar kullanmanin tadina varin.

ben bir cd sipariş ettim.

ben zaten opensuse kullanıyorum deneme amaçlı yükledım ama grupta hata verdi daha sonra araştırmaya girdim ne göreyim ext3 dosya sistemi ile formatla dememe rağmen dosya sistemi bilinmeyen bir format gördüm. ilginç.kaçırdıgım bişi olmalı galiba....

((Bu surumu de gordukten sonra bir insan evladi halen nasil MS urunleri kullanir anlamak gercekten zor....))
söyle söyleyim o zaman ilk kurdugumda iyi hoş ama ekran kartımı kurdum ve ekranım 640x480 oldu 1 saatlik ugraştan sonra düzeltemedim ve sildim daha önce de 7.10 u denemiştim o da hemen bozuldu nilmiyorum bende mi sorun hemen bozuluyo ama pardus için aynı şeyi söyleyemem halaa onu kullanıyodumbence daha tutarlı

ati, mobility için compiz uyumlu linux sürücüsü çıkarmadıkça benim için anlamsız seçenek :(

exe yok başarı yok ısrarla söylüyorum alternatif programları memnun edemiyor linux ın.

exe yok başarı yok ısrarla söylüyorum alternatif programları memnun edemiyor linux ın.

Ububuntu EXT3 Değil EXT2 ile kuruluyor.

windows uyumlu programlar ubuntu'ya nasıl yükleniyor

peki standard kurulum da windows'un olduğu partition'a kurabiliyor muyuz

1) ubuntu'da wine ile windows programlarını çalıştırabilirsiniz.

2) ubuntu'ya iki masaüstü yapın. biri normal diğeri ise içinde windows çalışmakta olan bir virtualbox(sanal makine) olsun. böylece ubuntu ve windows'u beraber kullanırız.

Şunu bilelim ki, program çalıştırmak hariç windows ubuntu'nun yanında çıtını çıkaramazi benim dediğim gibi bu problemden de kurtulursunuz. Yani Linux forever, Windows never...

Ben şu anda kullanıyorum. Heşey GERÇEKTEN harika. Yani bu değerli. Birde ekrankartınızın sürücülerini yükleyip yeni 3D efeklerini kullanırsanız inanamayacaksız. "Windows bizi kandırmış" diyeceksiniz.

Sizden ricam benim gibi sitesinden alın. Yani para kazansınlarki gelişebilsinler.

Öncelikle ekran kartın ati mi nvidia mı?(su an nerdeyse hepsi icin destek var zaten) Bazı kartlarda direk 3B hızlandırma açık olmayabilir. Bunun sebebi bu kartların sürücülerinin nvidia ve ati gibi firmalar tarafından yazılmış olmaları.(kısıtlanmış sürücü olarak anılırlar) Bunlar linux camiası tarafından yazılmadığı,kodları kapalı olduğu için ve asıl hedef özgürlük ve açık kaynaklı kod olduğundan seçim kullancıya bırakılmış. Kendiniz etkinleştirebilirsiniz. Sonra paşalar gibi compiz-fusion'ı kurup müthiş efektler eşliğinde keyfinize bakabilirsiniz. (Sorun yaşayan arkadaşlar için e-posta adresim aşağıda)
Dikkat edilecek bir diğer husus da ubuntu ilk kurulduğunda mp3 ve avi gibi formatları açamaması ki bunun da sebebi bunların sahipli codecler olmaları. (MS geçenlerde mp3 sebebiyle mahmeye verildi ve sayısızca dolar cebinden çıktı)Tabi bunun için çok basit olarak terminalde "sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras" yapılarak yaklaşık 100 mb büyüklüğünde, mp3,avi,ms fontları vs vs... her türlü kısıtlı yazılım ve codec indirilebilir.
GNU/Linux, exe'de başarısız falan değildir. Zaten linux exe kullanmaz. Yine de wine projesi ile bir çok windows programı linuxte çalışmaktadır. World of Warcraft oyuncuları çok daha güvenli bir şekilde Linux üzerinden Azeroth topraklarını gezmek istemezler mi ki? Ayrıca counter-strike ya da Half-Life2 oyuncuları için de yer var? (http://appdb.winehq.org/)
Program olarak direk windows için yapılmış bazı programlar hariç müthiş programlara sahiptir. Siz hiç mplayer,amarok ya da katapult kullandınız mı? Peki ya firefox? K3b, brasero? (Sistemi yükleyin direk cd yazmaya başlayın). Yazıcınızı takın keyifle yazdırın. Ekstradan hp yazıcılar için direk HP firmasının Linux desteği var. Size bir şey daha anlatayım. Ben ve arkadaşım geçenlerde HP1018 lazer yazıcı aldık. Ben ubuntumda 2 kere ileri yaptıktan sonra yazdırmaya başladığım sıralarda,arkadaşım Vista Basic kullandığı ve bu sürüm için bu yazıcının driver'ı olmayıp üst sürümde mevcut olduğundan sürümü arttırmanın yollarını aramaktaydı.
Şunu unutmamamız gerekiyor. GNU/Linux çetin savaşlar vererek bugünlere geldi. GNU/Linux'un arkasında milyon dolarlık bir firma yok. İnsanlar ortak çalışmaları ve azimleriyle herkesin kullanabileceği,özgür ve hiçbir firmanın arzularına göre yönlendirilmeyen-buna izin verilmeyen müthiş bir oluşum. Bizim ona katkı verdiğimiz ölçüde daha da büyüyecektir. Biz kullandıkça daha çok program da linux'e aktarılcaktır, çok daha fazla donanım desteklenecektir. "Aha bir şey açılmadı ne dandik bir şey bu! " demek yerine "Nerede hata yaptım ya da nasıl yapabilirim ki çalışsın,daha iyi olsun" demek benim düşünceme göre daha yapıcıdır.

Sorun yaşayan arkadaşlar için e-posta adresim: ilhanbilaloglu@yahoo.com

Alıntı
"Ben ubuntumda 2 kere ileri yaptıktan sonra yazdırmaya başladığım sıralarda,arkadaşım Vista Basic kullandığı ve bu sürüm için bu yazıcının driver'ı olmayıp üst sürümde mevcut olduğundan sürümü arttırmanın yollarını aramaktaydı."

Bunu kim yazmışsa saçma olmuş be abi, bu tarz mantıksız şeyler ile saldırılmaz. Windows vista driver ı evrenseldir. yani ultimate e de kursan home basic e de kursan farketmez.

Alıntı
"Ben ubuntumda 2 kere ileri yaptıktan sonra yazdırmaya başladığım sıralarda,arkadaşım Vista Basic kullandığı ve bu sürüm için bu yazıcının driver'ı olmayıp üst sürümde mevcut olduğundan sürümü arttırmanın yollarını aramaktaydı."

Bunu kim yazmışsa saçma olmuş be abi, bu tarz mantıksız şeyler ile saldırılmaz. Windows vista driver ı evrenseldir. yani ultimate e de kursan home basic e de kursan farketmez. Hatta buyrun sürücü adresi; http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=2093&lc=tr&cc=tr&dlc=tr&product=1814094&lang=tr

Linux bir yazılımdan daha çok bir bakış açısıdır. bunu benimsemeyen ve anlamak istemeyene biraz ters gelebilir. İlk önce GNU nedir önemi nedir gibi şeyleri öğrenmeli ondan sonra karar verilmelidir. EXE yok başarı sıfır demekle yürümüyor bu işler.

Eğer yanlışsa özür dilerim. Benim Vista'm yok,ben bana Vista'sı olan arkadaşın söylediklerini yazdım. O yükleyememiş ve upgrade etmesi gerektiğini öğrenmiş. Tabiki kendisinin hatası olabilir. Zamanım kalırsa bu konuya bakacağım. Amacım saldırmak değil asla. MS firmasının kendisine ve ürünlerine hiç iyi bakmasam da objektif olmayan yorumlar yapmak istemem.

Ses kartımı tanımadı :(:(:(

ben aylık chıp dergısı alıyorum aldıgımda ubuntu cd si cıktı ama kurulum ıngılızce oldugu ıcın anlayamadım turkcesı veye kurulum resımlı anlatım varsa yardımcı olursanız sevınırım !!!

Aşağıda yazmıştım bir daha yazayım. Sorun yaşayan arkadaşlar bana bir e-posta göndersin. Yardımcı olmaya çalışayım.

ilhanbilaloglu@yahoo.com

ubuntu8.04 download türkçe mi ingilizce mi ?

benim eski bir pc m var (cd den boot etmiyor o derece eski) ubuntu yu nasıl kurabilirim teşekkürlert

benim eski bir pc m var (cd den boot etmiyor o derece eski) ubuntu yu nasıl kurabilirim teşekkürlert

"benim eski bir pc m var (cd den boot etmiyor o derece eski) ubuntu yu nasıl kurabilirim teşekkürlert"

diyen arkadaşım. bilgisayarın CD'den boot etmiyorsa diyebileceğimiz tek şey bilgisayarını değiştirmen yönünde olacaktır.

En kral işletim sistemi windows değil vistadır.
                                            bill sağolsun...

Eğer commoder 64 veya daha eski değilse boot eder.Sadece Bios u biraz kurcalaman gerekir.

Exe yok başarı yok?

Muhahahahahahah rpm ve deb binaryleri ne o zaman? ((((((:

Allah rızası için biraz bilin de yazın ((:

Bunu kim yazmışsa saçma olmuş be abi, bu tarz mantıksız şeyler ile saldırılmaz. Windows vista driver ı evrenseldir. yani ultimate e de kursan home basic e de kursan farketmez. Hatta buyrun sürücü adresi; http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/...4094〈=tr. sen öyle san

adobe ile anlaşılacak, bu programlar linuxta çalışır hale getirilecek. başka türlü yol alamaz linux.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir