Ubuntu'nun yeni hedefi sistemi 10sn'de açmak

Ubuntu'nun amacı bilgisayarı açma derdine son vermek. Hem de hile yapmadan.

  • Ceyhun Seval
Ubuntu'nun yeni hedefi sistemi 10sn'de açmak

Piyasaya sürülme tarihi 2010 Nisan ayı olarak tahmin edilen Linux sürümü Ubuntu 10.04'te hedeflenen açılış süresi sadece 10 saniye.

Hem de Ubuntu geliştiricisi Scott James Remnant bunu hızlı bir masaüstü bilgisayarda değil, Dell 9 mini seviyesindeki test sisteminde gerçekleştirmeyi hedefliyor. Remnant'a göre zayıf bir Atom işlemciye ama hızlı bir SSD sabit diske sahip olan Dell Mini 9 mükemmel bir test örneği.

Remnant hedefini açıklarken bu 10 saniyeyi kullanıcının bilgisayarı kullanmaya başlayana kadar geçen süre olarak tanımlıyor. Bu, Ubuntu yüklenmeye başladığı andan sistemin otomatik oturum açma seçeneği ile kullanımı engellemeyecek sabit disk ve işlemci yüküne gelmesi için 10 saniyeye sahip olduğu anlamına geliyor. Sistem servislerinin başlangıç zamanlarını ileri itip sistemi çalışıyor gibi göstermek de kural dışı.

Remnant'ın üzerinde çalıştığı optimize edilmiş başlangıç sürecinden Ekim ayında kullanıcılara sunulacak Ubuntu 9.10 "Karmic Koala" sürümünün de faydalanacağını söyleyebiliriz. 9.10 sürümünün açılışı 10 saniye olmasa da 9.04 "Jaunty Jackalope"dan kısa olacağı kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Bunun imkani yok,
Ama Ubuntu bazi servisleri manuel olarak baslatirsa yada bagimli servis olarak calistirirsa mumkun.
Daha kisa surelerde mumkun.
Ne amacladiginiza bagli olarak degisen linux derlemelerinde yapilabilir.
4-5 sn bile mumkun.

Hızlı açılsa nolur, açılmasa nolur? Beş para etmez içi boş bir işletim sistemi. Babalar gibi Windows 7 geliyor. Bakalım o zaman kim daha iyiymiş göreceğiz.

bu hız SSD'lerin rastgele dosya erişim hızı ve genel dosya okuma hızına bağlı olarak bu kadar iyi performans vermesinde bir neden olabilir mi? bunun dışında normalde ubuntu'nun açılış hızı kabul edilebilir seviyelerde. tabi daha hızlı olabilmesini herkez ister fakat bu durum kesinlikle dosya okuma performansına bağlı bir olay diye düşünüyorum.

helal olsun ubuntuya...
darısı pardusun başına..

SSD ile denenecekmiş. HDD lerde mümkün olmayabilir.
Gerçekten beş para etmez. Tamamen ücretsiz olarak tüm herşeyiyle size ait bir işletim sistemi. Sanırım Microsoft windows 7 den 1000 TL ister artık.Aldığı parayı hakediyor gerçekten. Windowsu mutfağa götürüp omlet.exe yi çalıştırıyorum yemeğim hazır. temizlik.exe yi çalıştırıyorum ev tertemiz. On parmağında on marifet. Arasıra seslenince 'yanıt vermiyor' bazen ama olsun :)
Ubuntu CD sürümünde yasal zorunluluklardan dolayı codecler, java vs.. olmuyordu. DVD sürümünde hepsi mevcut olsa gerek. Ubuntu 4*4 lük değil ama fiyat/performans oranına bakınca microsoftun ubuntu'nun yanına yaklaşması pek mümkün görünmüyor.

İşin doğrusu hangisi işime gelirse onu kullanırım. Ne kadar rekabet o kadar iyi...

Basılır basılmaz açılsa ne yazar. linux bi işime yaramaz. (ŞİMDİLİK)

beş para etmez içi boş diyen halt etmiş. Birşeyden anlamadığı kesin. Kullanamıyorsun bari laf söyleme. Git babalar gibi windows7 ni kullan. Windows7 ye kimse birşey demiyor. Gelsin onuda kullanırız. RC yi zaten kullanıyoruz.

benimki zaten 9 sn de açılıyor

9.10 alfa 2 kullanıyorum. Oldukça karalı ve bir o kadar da hızlı. Üstüne 4 tane de masaüstü kurdum. İstersem nostalji yapıyorum istersem de çağın ilerisindeki ortamı kullanıyorum. Özgürlük bu olsa gerek. :)

SSD fiyatları düşsede alsak , akıyor aletler.

1 sn de açılsa ne yazar

windows 7'yi de gördük, kurdum 1 ay sonra yavaşlığı beni delirtti. Sistemim de çok kötü değil, çift çekirdek, 1500 ram, 128 ekran kartı. XP üzerine işletim sistemi hala tanımıyorum.

Linuxa zor diyolar ama , ubuntu artık herşeyi armut piş azıma düş kıvamına getirmiş. Kesinlikle denemek lazım. pc üzerinde full kontrole sahip olmak güzel bi duygu. FOREVER LINUX.

Ubuntu beş para etmez olur mu bir çok kısmı windows tan daha iyi çalışmaktadır

bide anlayabilsem :D
pardusta bile kendimi mozambik kütüphanesinde gibi ihssediyorum

zuhzuhz

hadiya
bazı dergiler ubuntu deağıtıyo dağıttıkları cdler boot olmuyo install ediyosunus boot edip sistemi açmıyo birde ubuntu 8.10 olucak beni açık kaynaktan soğuttular :(

ubuntu > win xp > win7 > pardus > MS-DOS :) > vista

hepsini yeterince kullandım, bence kullanmasını bilen için ubuntunun üstüne yok (oyun istiyosan işine yaramas linux, direk xp'ye geç. hatta o kadr oyun bağımlısıysan git ps3 al oyna :D oyun üreticilerinin linux sürümü yayınlamamaları linuxun ezikliğini göstermes. ama cs 1.6'yı xpde 25-45fps, ubuntuda (wine emulatörle) 40-60 fpsde bizzat oynadım [p3 700mhz])

hadiya
bazı dergiler ubuntu deağıtıyo dağıttıkları cdler boot olmuyo install ediyosunus boot edip sistemi açmıyo birde ubuntu 8.10 olucak beni açık kaynaktan soğuttular :(

-------------------------------
Ubuntu resmi CD sini dağıtmıyorlar herhalde? Ubuntu' nun gönderdiği Cdl ler sağlamdır. MD5 doğrulamaları yapılır. Ayrıca hangi dergi şimdiye kadar kaç tane sorunsuz CD vermiş ki? Yaşayanlar bilir. Suçu sadece Ubuntu' ya atıp işin içinden çıkmak ne kadar doğru?

Salisede açılsa ne olacakki...Sanki hiç zamanımız yok internette geçen zamanın çoğu boş ordaki boş gecen zamanı 30 sn açılışta kullansa ne olur.Hızlı açılınca çokmu şey farkettirecek.Hadi sistem acayip hızlı çalışacak dese tamam.

bence mümkün benim kullandığım debian boota başladıktan tam 8 sn sonra kullanıcı paneline geliyor sistem debian x64 server

iide 10 saniyede 1 dakikada açılmış ne farkedecekki önemli olan açıldıktan sonraki icraatleri :D

Kubuntu 9.04 kullanıyorum, açılış süresi şu haliyle bile xp'den iyi, fakat bazı arkadaşların da dediği gibi açılış hızı güzel de sistem performansı da önemli. EnvyNG + Compiz kullanıyorum fakat task panel'deki minimize olmuş bir programa tıkladığımda veya bir ekranı maximize edince sistem biraz geç tepki veriyor, mouse'ı tıkladıktan yaklaşık 2 - 2,5 saniye sonra maksimize oluyor. Bu sorunu bir türlü çözemedim...

15 Haz 2009 14:59, Hızlı açılsa nolur, açılmasa nolur? Beş para etmez içi boş bir işletim sistemi. Babalar gibi Windows 7 geliyor. Bakalım o zaman kim daha iyiymiş göreceğiz.

Bu yazıyı yazan arkadaş şimdiden windows7'yi yasadışı olarak nereden indireceğini düşünmeye başlamıştır kesin, açıp bi baksın win7 fiyatları nedir diye. ve işe yaramaz dediği ubuntuyu ne kadar kullandığıda meçhul. Buyursun araştırsın özgür yazılımlar dünyada yeterince yayılmıştır ve günden güne de artacaktır. Ülkemizde de Pardus çalışması çok çok iyi bir gelişme kaydetmiştir. Bugün ASAL(Askeralma Dairesi Başkanlığı) tüm yazılım tabanını Pardusa yöneltmiştir. Zaman içerisinde diğer kurumlarda da bunu göreceğizdir.

benim 5 dkda zor açılıyor :d fakat sistem güzel

Sen de yorum yaz