Üçüncü çeyrekte en çok cebi o sattı

Apple, Samsung ve Nokia... 3 cep devi arasındaki "en çok kim satıyor" savaşında kazanan kim?

  • Zeynel A. Öztürk
Üçüncü çeyrekte en çok cep satan dev Samsung

2012'nin üçüncü çeyreğinde Samsung'un rakiplerini geride bırakarak dünya çapında dev satış rakamlarına ulaştığı ortaya çıktı.

Gartner'ın son cep telefonu satış rakamlarına göre Samsung, üçüncü çeyrekte 98 milyon cep telefonu satarak pazar payını yüzde 22.9'a yükseltti. Rapora göre Samsung, akıllı cep kategorisinde de en başarılı şirket. Akıllı ceplerde 55 milyon birim satmayı başaran Samsung'u 23.6 milyon birim ile Apple takip ediyor. 82 milyon cep telefonu satan Nokia, üçüncü çeyrek raporuna göre sadece 7.2 milyon akıllı cep satabildi.

Rapor, üçüncü çeyreğin en çok satan telefonunun Samsung Galaxy S3 olduğunu söylüyor. Rekor bir çıkışa imza atan iPhone 5'in satışları ise daha durgun seyrediyor. Nokia, ekonomik ceplerdeki başarısını sürdürürken yeni Windows Phone 8'li cebi Lumia 920'nin mahsüllerini yeni yeni toplamaya başlıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Gerçekten çok Zeki bir karşılaştırma. S3 3. Çeyreğin tamamında satıştayken, iPhone 5 sadece 2 hafta satıştaydı, Lumia 920 zaten 4. Çeyrekte satışa çıktı.

Ben İOS kullanıcısıyım özellikleri de güzel, telefondan da gayet memnunum. (3Gs İos6). Ancak son zamanlarda çıkan android ios tartışmasına bir açıklık getirecek olursak ios daha pratik ve appstore google play'den daha iyi. Ancak android'e kötü demiyorum. Hatta son zamanlarda çıkan s3 bayağı ilgimi çekti. B tartışmaya da son getirecek olursak ikisi de iyi ama para konusunda android daha öne çıkıyor ve satışlarının iyileşmesi de gayet doğal.

Olsun o kadar. Apple'ın bir telefonu var adam gibi. Samsung'un bir telefonu al hepsi kelek.

@Greatness Hala iphone3 satıyorlar bir haberin varmı? 4 ve 4S de satılıyor halen.

Lumia'lar yaygınlaşsın sonuç değişecek.

NOKIA çok büyük kumar oynadı ama sonunda kazandı bir nevi ipten döndü

Daha tüm dünyada satışa sunulmamış iphone5le tüm dünya binbir çeşit rengiyle satılan s3ü kıyaslayıp iphone 5 satışları durgun seyrediyor diyorsunuz. Doğru haklısınız.

@21 Kas 2012 05:48 iPhone5 modeli dünyada heryerde satma diyenmi var Apple'a? Bu Samsung'un lojistik ve dağıtım başarısı mıdır, yoksa Apple'ın az satayım öz satayım stratejisi midir bir değerlendir bakalım çeşitli mazeretlere sığınmaktansa.

Amerikada neyse burdada fiyatlar aynı olsun istiyoruz. sim free apple store da iphone 5 699$ a satılırken neden Türkiyedeki esnaflar kendi milletini kazıklamak için 3250 ? ye satıyor. Sonrada yok efendim apple'ın fiyat politikası denip onların haberleri olmadan kafalarına göre fiyat belirliyorlar. Amerikada yeni iphone modeli için yeni fiyat verilmiyor. Bir önceki iphone 'un fiyatı daha öncekine düşürülüyor, yeni çıkanda öncekinin fiyatının yerini alıyor. Ancak ülkemizde kendi vatandaşımızı kazıklamak isteyen zihniyet oldukça işimiz zor.

@21 Kas 2012 08:13 3250 gayri resmi yollardan getirilenler. Resmi olarak geldiğinde (tahminen Aralık'ta) fiyatı 2000-2200 arsı olur.

5 yıldır iphone kullanıcısıyım. İphone 3 kullandın. Şu anda iphone 4 kullanıyorum. Bir arkadaşımdan galaxy note 2 ödünç alıp kullandım. Benim için iphone 5 maalesef bitmiştir. Hele google maps fiyaskosundan sonra. Steve Jobs yaşasaydı herhalde birçok kişiyi işten çıkarırdı. Diğer bir soru yorumcu arkadaşlardan birine iphone topu topu 3 telefon satıyor. Samsungta ise çoksayıda akıllı telefon var buna rağmen satışta s3 geçmiş. Bunu da düşünsün. Ayrıca kimse apple a başka ülkelerde satma demiyor. Samsung nasıl satabiliyor her ülkede hem de adet olarak daha fazla.

Google Play'de ücretsiz olan Ayni oyunlar' Apple Store'da paralı, ipad3 kullanıcısıyım, ayrıca Android işletim sistemli telefon kullanıyorum.

Ben s iki ve nexus kullanıyorum kayın biraderim iPhone bes aldı yeni iPhone 3 neyse besde o tip değişik sadece samsung her haliyle başka iPhone tip olarak hoş ama gerisi boş tabi benim görüşüm bu

KRAL SAMSUNG, SONRA DA NOKİA. ONDAN GERİSİNİ KABUL ETMİYORUZ.

KRAL SAMSUNG, SONRA DA NOKİA. ONDAN GERİSİNİ KABUL ETMİYORUZ.

Sen de yorum yaz