Unutulmayacak 5 efsane telefon!

Kendi zamanlarında tozu dumana katan bu 5 efsane telefonu, yıllar sonra bile unutamadık...

Unutulmayacak 5 efsane telefon!

Telefonlar eskiden birbirlerine şimdi olduğu kadar benzemiyorlardı. Tasarım konusunda bize daha büyük bir özgürlük sunan telefonlarda eşsiz, hatta beklenmedik işlevlere sahip olabiliyorduk. Eski ceplerin çoğu, kendi işletim sistemleriyle geldiğinden farklı kişiliklere sahiplerdi. Bazıları oyunlarla gelirken bazıları oynayabileceğiniz havalı bazı özelliklere sahipti.

İşte tüm telefonların birbirinin aynısı olmadığı, aynı fabrikadan çıkmadığı zamanlardan, en çok sevilen 5 cep telefonu.

Nokia 3210 (Yıl: 1999)

Bir neslin ilk telefonu olan Nokia 3210'u hepimiz sevdik. Cihazın hızlı arayüzü ve kolay kullanımı bir yana, sadece onu taşımak bile bir keyifti.

T9 sayesinde metin girişi çok daha kolaydı ve SMS'lerimizi rahatça yazıp gönderebiliyorduk. Dahası randevularımızı ayarlayabiliyor, telefon beraberinde gelen 3 oyunla zaman öldürebiliyorduk.

Sony Ericsson K800i (Yıl: 2006)

2006'da sahip olabileceğiniz en gösterişli ceplerden biri, K800i'ydi. 3.15MP otomatik odaklamalı sensörle gelen cihaz, flaşa, fotoğraf çekmek için özel bir düğmeye sahip.

Peş peşe 9 fotoğraf çekip aralarından en iyisini seçmenize izin veren "Burst" fotoğraf çekme modu, zamanının ilerisindeydi. Bugünkü akıllı cepler, bu özelliği hala yeni bir özellik gibi tanıtmaya çalışıyorlar.


Nokia N95 (Yıl: 2007)

"Candybar" tasarımlı cep piyasasına senelerce hükmeden Nokia, yeni büyümeye başlayan akıllı cep dünyasında da liderdi. 2007'deki telefonlar bugünkü kadar akıllı olmasalar da S60/Symbian OS, zamanının Android'i niteliğindeydi. O zamanki bir cep için 5MP'lik kamera fazlasıyla iyiydi, üstelik N95'te GPS, Wi-Fi ve HSDPA desteği de vardı.

 

BlackBerry Bold (Yıl: 2008)

Telefon piyasasını baştan aşağı değiştiren iPhone'un çıkışından hemen sonra ortaya çıkan BlackBerry Bold, Apple'ın cebine rakip olacak kadar stil sahibiydi.

Önceki BlackBerry modellerinden daha ince olan BlackBerry Bold, tam hızlı HSDPA mobil bağlantısını, bugünkü akıllı ceplerin vazgeçilmezi GPS, Wi-Fi, kamera, SD kart gibi özelliklerin tümünü destekliyordu.

Harika bir ekrana ve klavyeye sahip telefon, aynı zamanda oldukça sağlamdı.

HTC Desire (Yıl: 2010)

HTC Desire, tasarımıyla diğer akıllı ceplerden sıyrılabilen son telefonlardan. Ön tarafında büyük gümüş rengi düğmelerle gelen telefon, üzerinde tıklanabilen bir track sensörüyle geliyordu.

1GHz işlemcili telefon, bugün hala akıllı cep olarak kullanılabilen cihazlar arasında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

İyi de çığır açan iphone neden yok bu efsane cihazlar arasın da ?

@24 Nisan 2016 12:50 2007 yılında nokia iphone yeni çıktığı zamanlarda iphone u ezip geçti. Herkese apple ın telefon üretmesi saçma geliyordu. Tabi senin yaşın küçüktür o zamanlar bilmediğine göre. Eskiden iphone myphone yoktu NOKIA MOTOROLLA VE ERICSON vb. vardı.

3210 fakir telefonuydu

3210 ilk antensiz telefondu, herkes hayranlıkla bakıyordu tasarımına hey gidi günler...

3210 ilk çıktığı yıldan mı bahsediyorsun? Yoksa ilk çıktığında kraldı. Malum antensiz ilk telefonlardan.

Valla ben geçmişi çok seviyorum.Bu telefonlar da bunun nedenleri arasında.Eskiden telefon deliliği sosyal medya selfie deliliği felan yoktu.Ne güzeldi bu tuşlu telefonlar.Ucuz, hızlı, sağlam, her sene daha yenisini almayı gerektirmeyen telefonlardı Nokialar.Özledim..

Nokia Lumia 920... gelmiş geçmiş en efsane telefondur bugün hala bazı telefonlardan iyidir. telefonun tek eksiği windows phone mağazasının kötü oluşuydu...

Asıl efsaneler Nokia 3310 Nokia 1100 Nokia 6600 Samsung E250

Bugün oturup geçmişe bakıyorsak efsane olması gereken ilk telefon Sony Ericsson P800. Günümüzdeki telefonların tipini belirleyen telefon. Arkada kamera, önde full dokunmatik ekran, dial-up "hızlı" interneti ve artırılabilir hafızası vardı. Yazılım olarak ilk işletim sistemlerinden birine sahipti, ilk opera web browserının olduğu telefon. Kendi içinde play-store benzeri sistem vardı girip uygulama bakıp indirip yükleyebiliyordunuz. Iphone'un çığır açtığını zanneden arkadaşa da ek selamlar..

nokia 5110 erikson t10

Arkadaşımda Ericsson A1018 vardı ilk onu aldı. Bende 5110 almıştım. Nokia iyidir diyorlardı hep o yüzden. Sonra arada 3210 çıktı ama ben 3310 a geçtim. Arkadaşım da 3330 çıkmıştı biraz daha farklı özelliklerle gelen bir 3310 du. Melodi kodlarının tamamını kodlamıştık. İsteye besteleyiciden yazıp satıyorduk. Mobil endüstride ilk paramızı böyle kazandık. İyi de kazanıyorduk şayet bir melodiyi bu günün beş tl sine denk gelecek bir fiyattan satıyorduk.

Ben Ericssoncuydum. Bu Hala da arıyorum onları. Özellikle Z serisi kapaklı telefonlara ayrı bir stil getirdi. Sonra o muhteşem ses çıkışı. Kendine özgü mağazası vardı. Sonra ilk su geçirmezlik sony Ericsson larda oldu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play