Üreticiler, telefonlarına parmak izi sensörünü boşuna mı koyuyor?

Artık pek çok telefonda parmak izi okuma teknolojisi var ama parmak izleri, şifre kullanımı hala gereksiz hale getirebilmiş değil. Peki bunun sebebi ne?

Üreticiler, telefonlarına parmak izi sensörünü boşuna mı koyuyor?

Akıllı telefonlarda parmak izi okuma özelliğinin ilk kez ortaya çıktığı dönemleri hatırlıyor musunuz? Herkes bu yeni biyometrik güvenlik sistemine hayran kalmış ve özenmişti ama bugün neredeyse tüm telefonlar parmak izi kontrolü sağlamasına rağmen, kullanıcılar parmak izinden çok şifrelerine güvenmeyi tercih ediyor. Peki neden?

NordVPN tarafından hazırlanan bir rapor, ABD vatandaşlarının yalnızca %21'inin akıllı telefonlarını parmak izi kontrolüyle koruduğunu ortaya koyuyor.

NordVPN'e göre bunun nedenlerinden biri, kullanıcıların parmak izlerinin hacker'lar tarafından daha kolay ele geçilebileceğine ve kırılabileceğine inanmaları. Dolayısıyla şifre kullanmayı daha güvenli buluyorlar. Bu durumda üreticiler milyonlarca telefona parmak izi sensörünü boşu boşuna koyuyor ve gereksiz bir maliyet artışına maruz kalıyorlar. Elbette bu maliyet kullanıcılara da yansıyor.

Avrupa Komisyonu üyesini hack'lediler

Parmak izi kontrolü gibi biyometrik şifrelemeleri kırmak kolay değil ama imkansız da değil. Avrupa Komisyonu Üyesi Ursula Von Der Leyen'in parmak izi şifrelemesi hacker'lar tarafından kısa süre önce kırılmış ve telefonuna sızılmıştı. Bu da biyometrik şifrelemenin güvenliğinin sorgulanmasına sebep olmuştu.

Yüz veya iris taraması gibi güvenlik önlemleri de parmak izi gibi riskler taşıyor. Dolayısıyla bunlar çok pratik güvenlik önlemleri olsa da özellikle ağır güvenlik riskleri taşıyan devlet görevlilerinin veya büyük şirketlerin yüksek profilli yöneticilerinin artık biyometrik güvenlik sistemlerinden uzaklaştıkları görülüyor. Yani insanlar hala akıllarında sakladıkları şifrelerin daha güvenli olduğuna inanmayı sürdürüyor.

Peki siz telefonunuzda parmak izi güvenliği mi kullanıyorsunuz, yoksa şifre ile mi güvenlik sağlıyorsunuz?