USB 3.1 iki kat daha hızlı olacak!

USB 3.1'i "ters" takabileceğimizi biliyoruz. Peki ama başka hangi önemli yenilikleri sunacak?

  • Zeynel A. Öztürk
USB 3.1 iki kat daha hızlı olacak!

USB'nin en yeni hali USB 3.1, önemli hız geliştirmeleriyle gelecek, bu sayede HD ortam verilerinin aktarımı mümkün olacak. Geriye yönelik uyumluluk sunmayacak olan USB 3.1, transfer oranını 5GHz'ten 10GHz'e çıkaracak. USB 3.0, 8b/10b kodlamasını kullanıyordu, bu ise 8 bit'lik verinin 2 bit'inin hata düzeltmede kullanılması anlamına geliyordu. USB 3.1 ise 128b/132b kodlamasını kullandığından aktarılan ek verinin boyutu, yüzde 20'den yüzde 3'e düşecek. Bunun yanında USB 3.1, USB 3'e kıyasla kablo içindeki telleri ayrı ayrı izole ettiğinden sinyal kaybını azaltacak.

Bu arada USB-IF, sinyal zayıflamasıyla ilgili kurallarını katılaştırmış bulunuyor. USB 3.0'da sinyal, toplamda en fazla 20 dB kayba uğrayabiliyor. USB 3.0'da ise bu rakam cihazlar için 7dB iken, kablolar için 6 dB. Bu kısıtlamaya uymayan birimlerin bir güçlendirici / repeater kullanması gerekiyor. USB 3.1'de pasif kabloların uzunluğu 1 metre ile kısıtlı ve daha uzun kablolarda bir repeater'a ihtiyaç duyuluyor.

USB 3.1'in iletebildiği güç ise 10-100 watt'a kadar çıkıyor, bu sayede birden çok mobil cihazı şarj edebilir hale geliyor. Dahası USB 3.1, ses ve video iletimi sayesinde HDMI 1.4 kablolarının yerine de kullanılabilecek.

USB 3.1 destekli ilk yongaların 2014 ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

oo ters takma ve sadece iki kat hız hakikaten çok büyük yeniliklermiş :)

Harika bir şeye olacağa benziyor.

İlk usb gördüğüm günden beri hep sorduğum soruydu bu aleti niye çift taraflı yapmamışlar diye. Tersmi düzmü derken epey uğraştırıyodu. Hele birde o zamanlar usb girişleri hep kasanın arkasındaydı. İşler iyice zorlaşıyordu. Sonra 1.1 çıktı. 2.0 çıktı, 3.0 falan derken sonunda 3.1 de akıl edebildiler. Ama şimdi bu kadar yaygınlaşmış bir girişin yuvasını değiştirmek ayrı bir dert. Yuva değişmeden yapabiliyorlarsa helal olsun ama yapamadılarsa daha büyük işkenceler bizi bekliyor demektir.

@24 Ara 2013 15:52 ya cok dert degil yeni pcler ciktikca eklenir. usb 3.0 da cikali 2 - 3 yil oluyor. yani kullanima acilali... simdi pc aldiginizda belki 1 adet 2.0 yuvasi oluyordur... tabii yuva farki bu sureyi 4-5 yila cikarabilir ama gercekten uzun bir sure degil...

@24 Ara 2013 20:29 Sandığınızdan da uzun sürecektir. Bu iş 2.0 dan 3.0 'a geçmek kadar kolay değil. Ayrıca unutmayın ki FBI merkezinde hala flopy dısc kullanan bilgisayarlar dolu. Gelişme güzel ama geçmişteki en azından 1 alt teknolojiyi destekleyebilen basamaklar daha çabuk yayılırlar.

Thunderbolt'un hızıyla eşit olacak.

tersi düzü olmaması gayet iyi birşey . usb girişinin içindeki plastik kısma göre çevirme işi sona erdi güzell.

Eskiye yonelik uyumsuz olmasi iyi olmamis

Geriye yönelik uyumluluk desteği yok !!!

Bunu en başta düşünmek çok mu zordu?

@24 Ara 2013 21:51 rekabetsiz ortamda bu kadar basit yeniliklerin bile kullanıcıya ulaşması zordur, çünkü adam öylede böylede satıyor neden uğraşsın ki? rekabetsiz ortamda nasıl bir kısır döngü ortam oluştuğunu markafanları umarım bu gerçeğin farkına varırda; AMD, LİNUX, NİNTENDO, plazma ekran panele karşı açıktıkları ahmakça savaşla; kullanmadıkları şeyler hakkında kulak dolma asılsız söylentilere dayanarak ileri geri konuşup sektöre saçma şekilde kan ağlatan cahil insan körlüğündeki kapitalizimin acımazsız savaşçısı olmaktan vazgeçerler!

@26 Ara 2013 14:20 what is the matter with you ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost