USB küçülüyor, "çevrilebilir" hale geliyor!

USB kabloları ve USB belleklerin en fazla can sıkan sorunu, USB 3.1 ile birlikte tarih oluyor!

  • Zeynel A. Öztürk
USB küçülüyor, "çevrilebilir" hale geliyor!

Bir sonraki nesil USB bellek bağlantıları, daha küçük olacağı gibi onu "ters" bağlamanıza da izin verecek. 2014'ün ortalarında tamamlanması beklenen standart, USB 3.1 teknolojisinin üzerine geliştiriliyor.

Yeniden tasarlanan Type C konektörü, USB 3.1'in sunduğu 10Gbps hızlarını sunmaya devam edecek. Konektörün boyutunun küçülmesi ise şarj cihazlarının, laptop'ların, PC'lerin ve sabit disklerin daha da incelebileceği anlamına geliyor. Standardı geliştiren USB 3.0 Promoter Group, konektörün boyutunun birçok akıllı cepteki microUSB jakına benzer boyutta olacak.

Yeni USB cihazlarını ters takmanın mümkün olmaması, bizi önemli bir sıkıntıdan kurtaracak gibi görünüyor. Ancak yeni, küçük USB konektörleri, mevcut USB cihazlarını kullanmamıza izin vermeyeceğinden en az birkaç yıl bizi zahmete sokacak. Yine de sonuçta uzun dönemde karlı çıkan biz kullanıcılar olacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Güzel bir yenilik. Mevcut donanım piyasasını ve stoklarını düşünürsek uzun zaman alacağı kesin. Bilge Baykuş

usb 3.0 yayılamamasının sebebi bu sorundu bence 3.1 sorunu çözerseler daha iyi olur.

@05 Ara 2013 14:54 3.0'ın yayılmamasının sebebi oluşan fiyat farkıdır. Kullanım değil.

@05 Ara 2013 21:02 size katılıyorum. Bu fiyatlarla usb 3.0 bellekler daha 2-3 yıl boyunca istediği yaygınlığı yakalayamaz. USB 3.0 64 GB BİR BELLEK, NEREDEYSE 500 GB LIK HARDİSK FİYATINA SATILIYOR

Çok sacma bir yenilik. Bu büyük bir sorun degildi zaten. Hatta sorun değildi.

@05 Ara 2013 16:00 mesele sadece iki yönlü kullanım değil usb aynı zamanda küçülüp incelecek böylece tablet ve laptoplarda yerden tasarruf edilip daha çok usb portu bulunabilecek..

Bir zahmet bu usb nin tırnaklarını da dişi kısım yerine erkek kısma alsınlar. Tırnaklar aşındığında en azından cihazımız servislik olmaz. Bir süre sonra USB portları temassızlık yapmaya başlıyor. Çözümü de servise verip tamir ettirmek.

Sen de yorum yaz