USB flaş disklerde "çıkartmak" gerekli mi?

USB sürücüleri PC'nizden sökmeden önce "Çıkart" komutunu vermek, ne kadar gerekli?

USB flaş disklerde "çıkartmak" ne kadar gerekli?

USB flaş sürücüleri PC'mizden sökmeden önce, Windows'tan "çıkart" komutunu vermemiz gerektiği, uzun süredir bilinen bir şey. Dahası Windows, bunu yapmadığımızda bazen endişe verici bir mesajla davranışımızı değiştirmemiz gerektiğini söyleyebiliyor. Peki USB sürücünüzü hiçbir şey yapmadan, direkt olarak sökerseniz ne olur? "Çıkart" komutunu vermenize hala gerek var mı?

Protokole göre değişiklik gösteriyor

Bilgisayarınıza bağladığınız USB'ler, üç farklı protokolün birini kullanacaktır. Bu protokollerden ikisini çıkarmaya hiç gerek yoktur.

USB Yığın Depolama (USB Mass Storage): Bu temel bağlantıda sürücü, gerçek bir sürücü olarak görünür ve aynı dahili sürücüler gibi davranır.

Medya Transfer Protokolü (MTP): Windows'a entegre edilmiş olan bu protokol, Mac'de ayrı bir yazılıma ihtiyaç duyar. Android'li cihazların sıkça kullandığı MTP, dosyaları cihaza ve cihazdan kopyalamanıza izin verir ancak cihazınız, işletim sisteminde taşınabilir cihaz olarak görünür ve çıkartılması gerekmez.

Resim Transfer Protokolü (PTP): Resim dosyalarını bilgisayara aktarmakta kullanılır. Windows ve Mac'in desteklediği protokol, resimleri alma yeteneğine sahip her uygulama tarafından desteklenir. MTP'ye oldukça benzeyen PTP'yi de çıkartmaya gerek yoktur.

Peki çıkartma neden gerekli?

Peki çıkartma neden gerekli?

Sürücünüz veya cihazınız, PC'nize USB Yığın Depolama protokolü ile bağlıysa, çıkartma işlevini kullanmanızda fayda var. Bunun nedeni, işletim sistemlerinin yazma önbelleği adı verilen bir işlemden faydalanmasıdır. Ancak Windows, yazma önbelleğini harici sürücüler için varsayılan olarak kapalı tuttuğundan, sürücünüzü direkt olarak söktüğünüzde sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Yazma önbelleğinin belirli bir USB flaş disk için açık olup olmadığına, Windows 7'de Denetim Masası > Donanım ve Ses > Donanım ve Yazıcılar > Aygıt Yöneticisi yoluyla, Windows 8'de sol alttaki başlat düğmesine sağ tıklayıp, Aygıt Yöneticisi'ne tıklayarak bakabilirsiniz.  Şimdi Aygıt Yöneticisi'ni açtıktan sonra bağlı sürücüyü bulun, Özellikler'e girin, İlkeler sekmesine tıklayın ve Önbelleğe Göz Atma başlığının altına göz atın.

İşletim sistemleri, dosyaları sürücülere her zaman, anında yazmayabilir. Sürücüyü PC'nizden ayırdığınızda önbellek halen doluysa verileriniz bozulabilir. Çıkart komutunu verdiğinizde önbellekteki veriler, sürücüye yazılır ve önbellek boşaltılır.

Flaş sürücüler, gücün aniden kesilmesinden de etkilenebilir. Nadir rastlansa da, bu durumda sürücünün bazı bölümleri hasar görebilir.

Peki ya harici sabit diskler?

Şimdiye kadar flaş sürücüler hakkında konuştuk, ancak sökeceğiniz disk bir harici sabit disk ise onu her zaman Çıkart komutuyla çıkartmalısınız. Çoğu modern sabit disk gücü USB üzerinden sağladığından, enerjinin sürücü kullanıldığı sırada kesilmesi, "kafa kazası" adı verilen durumun gerçekleşmesine neden olabilir. Yani kafa, okuma veya yazma sırasında diskin üzerinde oradan oraya zıplarken enerjinin aniden kesilmesi, diske fiziksel olarak temas edebilir ve sonuç olarak fiziksel hasara yol açabilir. Bu ise diskin belirli bölümünün ve bazı durumlarda tamamının kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir.

Sonuç

Özetle Windows'ta çoğu medya cihazının "Çıkart" komutuna ihtiyaç duymadığını söyleyebiliriz. Ancak Mac'lerde ve sabit disklerde Çıkart komutunu her zaman kullanmalısınız.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bence ne olur ne olmaz diye hep "çıkart" yapın.

Senelerdir kopyalama biter bitmez sökerim hunharca daha bi sıkıntı ile karşılaşmadım

@26 Mar 2015 00:57 birde mac de denede göreyim. :D

@26 Mar 2015 00:57 harici diskide sök birgün elinde kalsın ben o zaman seni görürüm.

@26 Mar 2015 00:57 bir an gelir verilere erişemezsin 2 saniye çıkarta basmamaya değer mi ?

çok merak ettiğim bir konuydu yazı için teşekkürler

Tembellik yapmayın. Çıkart yapmak çok zor değil. Malınızı düzgün kullanın.

Windows kullandığım dönemlerde çıkart komutunu kullananlara gereksiz olduğunu söylerdim. Ancak Mac'e geçtikten sonra gelen uyarı yazılarından bilinçaltıma bir korku yerleşti. Şimdi her iki işletim sisteminde de çıkart komutunu tıklamadan edemiyorum.

@26 Mar 2015 13:14 Aferin sana gereksiz olduğunu söyleyip belki milletin başına bir sürü dert açtın. Bilgisayar ve teknolojiden yarım yamalak anlıyorsan usta gibi millete caka satmayacaksın. Nedir bu artistlik anlamıyorum.

mac diskler her zaman sorun 'çıkart'ır :)

Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Ancak merak ettiğim bir konu var. 3.5" harici disklerde güç harici bir kaynaktan sağlanmakta. Bu disklerde kafa kazası yaşanması ihtimali mevcut mu yoksa disk, USB bağlantısının kesilmesinin ardından adaptörden aldığı güçle kendini kapatabiliyor mu?

bir ara çıkart demiştim ve flash belleğim yanmıştı O günden sonra bir daha hiç çıkar komutu kullanmadım..

@26 Mar 2015 18:44 başka bir nedenden dolayı yanmıştır. Çıkart dediğin için yanması imkansız. Çıkart demeden çıkartırsan hem diskte hem de bilgisayarında problemler olması ihtimal. Daha detaylı istersen anlatırım ama makale yeterince net.

Mac hep sorun.

Ben sürekli "çıkart" kullanarak çıkartırım. "Çıkart" denilmeden çıkartılan bir çok sabit diskte fiziksel zarardan çok içindeki dosya parçalanmasının fazla olduğunu gözlemledim. Sabit diski daha sonra bilgisayara taktığında baya bir süre sabit diske girmek için bekleniliyor. Bu Windows 8'in dosyaları tıkladığı zaman görmeye başlaması ile aynı şey değil. Çünkü bu soruna Windows 7 ve xp'de denk geldim. Chkdsk yapmadan sorun da çözülmüyor. Bazen bu işlem 1.5 - 2 saati bluyor.

Taşınabilir aygıtın dosya sistemi geriye yazma önbelleklemesini destekliyorsa çıkart komutunu kullanmanız gerekir. Çoğu usb bellekte kullanılan FAT ve FAT32 sistemeleri bu teknolojiyi desteklemezken usb disklerde de kullanılan NTFS, HFS, EXT3, EXT4 gibi sistemler performansı artırmak için desteklerler. Yani genel olarak usb belleklerde çıkar komutu şart değilken usb disklerde gereklidir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir