USB Type-C konektörü CES'teki yerini aldı!

Tersi, düzü olmayan yeni USB bağlantısı Type-C, yavaş ama emin adımlarla geliyor...

USB Type-C konektörü CES'teki yerini aldı!

Kablolar, en heyecan verici şeyler olmasalar da USB kullanıcılarına birkaç yenilik sunan Type-C konektörü, CES'te kendini gösteriyor.

İlk deneyenlerin oldukça sağlam göründüğünü söylediği Type-C konektörün sunduğu avantajların başında "ters" bağlanabilmesi, bir başka deyişle tersinin veya düzünün olmaması. Bunun yanında Type-C kablosunun her iki ucu da aynı; yani micro USB'nin aksine telefonunuza küçük, PC'nize büyük bir fiş takmıyorsunuz. En son USB 3.1 standardıyla çalışan Type-C konektörü, aynı zamanda daha hızlı ve 10Gbps hızlarına ulaşabiliyor. Bu hız, UBS 3.0 standardının ve mevcut konektörlerin desteklediği hızın iki katı.

Type-C'nin sunduğu bir başka önemli avantaj, 100 watt'a kadar gücü taşıyabilmesi. Bu sayede laptop gibi büyük cihazları USB üzerinden şarj etmek mümkün hale geliyor.

USB Implementers Forum, CES teknoloji fuarında yeni teknolojinin iki SSD arasında veri aktarımı yaparken 800MBps hızını koruyabildiğini gösterdi. USB Implementers Forum COO'su yakında 1GBps'yi aşacaklarına inanıyor ve kablonun bulmacanın sadece bir tarafı olduğunu, cihaz ve PC üreticilerinin Type-C konektörleri ve USB 3.1 desteği için harekete geçmelerinin gerektiğini söylüyor.

Tayvanlı sistem üreticisi MSI, şu sıralar CES'te USB 3.1 ve Type-C konektörlü bir oyun anakartı gösteriyor. Nokia N1 tablet de Type-C konektörünü destekleyen ilk cihazlardan olacak. Dock üreticisi DisplayLink ise Type-C ile Type-A arasındaki uyumluluğu kendi standardında gösteriyor.

USB 3.1 spesifikasyonu henüz tamamlanmış olsa da Implementers Forum onu daha da hızlandıracak yolları araştırmaya devam ediyor. 

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

süper bir haber.

bence bir an önce yaygınlaşmalı.

Başarılı bir teknoloji olduğunu düşünmüyorum. USB 3.0 kolayca bir parça değişimi ve yazılım ile bu hale getirebilse tamam derdim ama sadece 2x hız için her şeyi değiştirmek bütün oturmuş sistemi bozmak USB flash diskleri değiştirmek vs. saçma olur. Bu çok büyük bir değişiklik her şeyi değiştirir ve sırf 2x hız için yapılmamalı. 10x civarında bir hız sunabilse olur ama bu çok az.

@07 Oca 2015 18:41 x2 dediğinde nasıl bir veri aktarımı ortaya çıkıyor haberin varmı senin? sanki saniyede sürekli 10gbs gibi bir aktarım yapıyorsun süreklide beğenmiyorsun. hadi aktarımını geçtim. usb artık eski bir teknoloji yani fiziksel olarak. cihazlar inceldi sırf usbler yüzünden kalın kalıyor. daha küçük ve daha yüksek güç taşıyabilen bir giriş çokdaha iyi olacak.

@07 Oca 2015 22:57 aynen katılıyorum ek olarak sistemlerin değişmesi daha iyi olçak en azindan bir gelişme var ortada 10x hız demiş öyle bir olayı sağlamak için portların direk olarak pci felan bağlanması gerekir

hızlanmasına gerek yoktu tersi düzü olmaması harika basta niye yapmadılar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir